Звіт по результатах роботи секції „Гармонізація екологічного законодавства”

Тривалість: 9.10 – 10.40, 5 червня 2005 р.

Список учасників:

1.Бобко Артем Олександрович, „СВІТ”, м. Кривий Ріг;
2.Зуєв Віталій Анатолійович, ХМГО „ЕкоПраво-Харків”, м. Харків;
3.Солдаткін Олег Юрійович, Чорноморська екологічна інспекція;
4.Коломієць Ганна Валерівна, Національний екологічний центр України, м. Миколаїв;
5.Работа Рімма Федорівна, НОО „Слобожанська Ініціатива”, м. Сватово, Луганская обл.;
6.Мазанова Ірина Олексіївна, НУО „Фонд відродження довкілля”, м. Павлоград, Дніпропетровська обл.;
7.Бобрикова Наталья Володимирівна, управління екології Євпаторійська міська рада;
8.Резніков Володимир Юрійович, Товариство охорони природи, м. Хмельницький;
9.Кондратенко Вікторія, Заозернецька селищна рада, м. Євпаторія-13;
10.Масюк Сергій Валентинович, Військово-Морські Сили України, м. Севастополь;
11.Петрова Ганна Дмитрівна, ДП „Кримстандартметрологія”, м. Сімферополь;
12.Клипа Раїса Миколаївна, відділ екології, Заозернецька селищна рада, м. Євпаторія-13;
13.Сергєєв Сергій Миколайович, НДЦ „Екосфера”;
14.Мясіщева Юлія Сергіївна, ЕКЦ „Бахмат”, м. Артемівськ, Донецька обл.;
15.Вільям Теббе Оостербрінк, МКОЄ, м. Амстердам;
16.Писаренко Павло Анатолійович, „GreenKIT”, м. Артемівськ;
17.Малькова Катерина, „Зелене Досьє”, м. Київ;
18.Семенов Олександр Геннадійович, Асоціація „Аура”.

Основні завдання секції:

 1. Виявити основні проблеми застосування екологічного законодавства в практиці НУО в Україні.
 2. Розглянути можливі шляхи вдосконалення екологічного законодавства, якими можуть скористатися НУО.
 3. Окреслити основні екологічні проблеми при здійсненні військової діяльності.
 4. Виробити рекомендації для вирішення знайдених проблем.

Питання, що розглядалися під час роботи секції:

 1. Національна транспортна кампанія – приклад невиконання екологічного законодавства в Україні з боку державних органів, бізнес структур, громадян. Проведено огляд роботи екологічних НУО в процесі здійснення громадського контролю за виконанням екологічного законодавства при здійсненні транспортної діяльності – використання автомобілів, будівництва та експлуатації автомобільних доріг, реалізації пального тощо.
 2. Проблеми дотримання законодавства України про природно-заповідний фонд. Зосереджено увагу на порушенні законодавства в процесі боротьби між бізнес-структурами та НУО за використання та охорону об’єктів ПЗФ (місцевих парків, дендраріумів і т.п.).
 3. Сертифікація ISO-14000, як можливість подолання проблеми невиконання законодавства з боку державних органів та підприємств.
 4. Екологічні проблеми військової діяльності на прикладі Військово-Морських Сил України. Основними проблемами було названо:
 • Проблеми базування флоту – стічні та побутові води, лляльні води.
 • Переведення місць дислокації флоту з Севастополя.
 • „Старі” захоронення. Немає точної інформації, що саме і де захоронено, архіви було вивезено до Росії.
 • Проблеми утилізації військової техніки та обладнання.
 • Передання земель та споруд колишніх військових об’єктів в відання місцевих органів влади.
 • Прийняття виготовленого за застарілими технологіями озброєння в експлуатацію. Приклад, корвет „Тернопіль”.

Під час обговорення названих питань, торкнулися такої проблеми невиконання законодавства, як не бажання його виконувати з боку самих громадян.

Рекомендації секції, які були враховані в декларації конференції:
 

 1. Зосередити увагу представників громадськості на правових методах протидії порушенню законодавства (скарги, заяви, судові позови і т.п.), поряд з акціями прямої дії (пікетування, голодування, мітинги). Правові методи не можуть розглядатися як протизаконні, що не завжди можна сказати про акції прямої дії.
 2. Звернутися до Міністерства оборони України з вимогою не допускати прийняття в експлуатацію технологічно застарілого озброєння.
 3. Звернутися до Керівництва Російської Федерації та НУО на території Росії з проханням видати архівні дані про місця, види та обсяги військових захоронень в акваторії Чорного та Азовського морів.

Додаток № 1

Кабінету Міністрів України
01001, м. Київ, вул. Грушевського 12/2

Міністру Оборони України
01021, м. Київ, вул. Грушевського 30/1

Міністру охорони навколишнього природного середовища України
03035, м. Київ, вул. Урицького, 35.

Звернення

    Починаючи з 2004 року в засобах масової інформації України неодноразово наголошувалося про будівництво та прийняття в експлуатацію нового корвета „Тернопіль”. Розуміючи необхідність модернізації Військово-Морських сил України, ми хотіли б звернути Вашу увагу саме на якісне переозброєння та непорушне дотримання при цьому існуючого екологічного законодавства.
    На сьогодні майже всі військові суда не мають системи утилізації або екологічно-безпечного відведення стічних та побутових вод. Всі води, що утворюються під час експлуатації судна відводяться безпосередньо в акваторію де знаходиться судно.
    Така система водовідведення призводить до знаного хімічного та біологічного забруднення моря, не дозволяє використовувати його для інших потреб (купання, вилов риби, тощо).
    Будівництво корвета „Тернопіль” починалося в 1994 році за типовим проектом, який уже на той час невідповідав екологічному законодавству. За проектом даного військового судна також не передбачено системи екологічно-безпечного водовідведення. Термін експлуатації складає 20 років на протязі яких постійно буде забруднюватися море. Україна не одноразово заявляла про партнерські відносини з НАТО, про те, що наше озброєння нічим не повинно відставати від світового. Однак, складається ситуація, що жоден з наших військових кораблів в порт іноземних цивілізованих країн не пустять санітарні служби.
    Зважаючи на вищевикладене і керуючись ст. 50 Конституції України, ст. ст. 9, 10, 32 Закону України “Про інформацію”, ст.ст. 9, 25 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 19 Закону України „Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”; просимо:

 • провести державну екологічну експертизу проекту будівництва корвета „Тернопіль” та ознайомити з її висновками громадськість у відповідності до вимог ст.ст. 10, 11 Закону України „Про екологічну експертизу”;
 • не допустити прийняття на озброєння корвету „Тернопіль” без додаткового доопрацювання проекту будівництва для відповідності його всім екологічним та санітарно-епідеміологічним нормам.

З повагою,

Учасники IV конференції „На Зеленій платформі”
5 червня 2005 р.

Додаток № 2

Министру Обороны Российской Федерации
Министру Обороны Украины

    4-5 июня 2005 в г. Евпатория, Крым, прошла IV Международная конференция неправительственных организаций «На Зеленой платформе». На ней присутствовали представители экологической общественности с Беларуси, Казахстана, Молдовы, Нидерландов, России, Украины и др. стран. На конференции обсуждались многие экологические проблемы, которые сложились на сегодняшний день в мире. В том числе, обсуждались проблемы охраны природы в процессе осуществления военной деятельности.
    Участники конференции затронули проблему существования в акватории Черного моря захоронения опасных веществ, которые были создании в период существования СССР. Все сведенья о месте расположении захоронений, виде, природе и количестве веществ, которые в нем находятся, содержались в архивах Черноморского флота СССР. Указанный архив, в процессе раздела Черноморского флота был перевезен в Российскую Федерацию. Без данных сведений невозможно обнаружение и перевод в экологически безопасный режим существования данных захоронений, которые с течением времени становятся все более опасными. Так, в 2004 году были обнаружении ранее не известное захоронение иприта (4 контейнера). Поднять их со дна моря было не возможно из-за ветхого состояния контейнеров.
    Учитывая значение побережья Черного моря как традиционного места отдыха большого количества граждан стран СНГ, нависшую экологическую опасность над акваторией Черного моря вследствие существования военных захоронений точной информации о которых нет, просим Вас оказать содействие в передачи Военно-Морским силам Украины информации необходимой для обнаружения и привидения в экологически безопасное состояние указанных захоронений.

С уважением,
Участники IV Международной конференции НГО
«На Зеленой платформе»

5 июня 2005 г.

Додаток № 3

Льву Федорову
Союз "За химическую Безопасность"
lefed@online.ru

    4-5 июня 2005 в г. Евпатория, Крым, прошла IV Международная конференция неправительственных организаций «На Зеленой платформе». На конференции присутствовали представители общественности с Беларуси, Казахстана, Молдовы, Нидерландов, России, Украины и др. стран. На конференции обсуждались многие экологические проблемы, которые сложились на сегодняшний день в мире. В том числе, обсуждались проблемы охраны природы в процессе осуществления военной деятельности.
    Участники конференции затронули проблему существования в акватории Черного моря захоронения опасных веществ, которые были созданы в период существования СССР. Все сведения о месте расположении захоронений, виде, природе и количестве веществ, которые в нем находятся, содержались в архиве Черноморского флота СССР. Указанный архив, в процессе раздела Черноморского флота был перевезен в Российскую Федерацию. Без данных сведений невозможно обнаружение и перевод в экологически безопасный режим существования данных захоронений, которые с течением времени становятся все более опасными. Присутствующие на конференции представители ВМС Украины для примера привели такой случай: в 2004 году военные обнаружили ранее не известное захоронение иприта (4 контейнера). Поднять их со дна моря было не возможно из-за ветхого состояния контейнеров и риска их разрушения. Контейнеры (бочки) заливали бетоном и только после этого приподняли и сбросили в акватории Черного моря на глубины с сероводородом. Поднять и обезвредить на берегу их не смогли.
    ВМС Украины обращались к Военным ведомствам России с просьбой предоставить необходимую информацию. Но, пока безрезультатно.
    Участники конференции направят свое коллективное обращение в Министерство обороны РФ. Однако, учитывая значение побережья Черного моря как традиционного места отдыха большого количества граждан стран СНГ, нависшую экологическую опасность над акваторией Черного моря вследствие существования военных захоронений информации о которых нет, просим Вас поддержать со стороны Российских НГО просьбу о передачи Военно-Морским силам Украины информации необходимой для обнаружения и привидения в экологически безопасное состояние указанных захоронений.

С уважением,
Участники IV Международной конференции НГО
«На Зеленой платформе»

5 июня 2005 г.