Знищують заказник «Згарський». Що на черзі?

Зображення користувача vinlisopark.

Вкотре повідомляють про безлад навколо заказника "Згарського", що у Літинському районі. Знайомі рибалки в неділю застали сумну картину: обвідний канал, що забезпечує водою і рибою нижній став, спустили майже в нуль. Хоча, згідно положення про заказник, коливання води понад 2.45 є забороненим з березня по середину жовтня.

Що відбувається? Все просто: є два ставки верхній і нижній, їх розмежовує гребля. Верхній став і вся територія по річці аж до Хмельницького р-н - охоронна територія. В нижньому ставу активно ведеться господарська робота таким собі Рахнянським (як ведеться, теж широка тема, але окрема). Доприкладу, риболовля 100 грн. за 5 кг. впійманої риби.  В нижній став риба потрапляє через обвідний канал - це дармова риба, кошти в яку не потрібно вкладати.

Що вже говорити про наслідки, за словами природолюбів Літинщини,  на заповідній  території зникла єдина прісноводна риба родини тріскових – минь річковий, більш  відомий як налім, що відноситься до Червоної книги України.

Але наглості й тут не бракує! Син пана Рахнянського господарює у верхньому ставу - на території зоологічного заказника. Місцеві жителі неодноразово скаржаться,  що окрім риболовлі, прокуратура та СБУ проводять там полювання починаючи від весни. Згідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 194 від 23.05.02 було закріплено положення про заказник у якому чітко прописано про заборону будь-якого полювання в межах 1 км. від охоронної території. 

Нікому не секрет, що у Європі за такі дії вже давно б несли кримінальну відповідальність. У нас все по іншому: «Та в Рахнянського лахмата рука у Вінниці є, і в рибгоспі, і в прокуратурі – вона всьо за нього рішає», – скаржаться жителі села Микулинці. 

Вінницький козацький полк імені Івана Богуна активно ініціює вирішення вищезгаданої проблеми. Отаман полку, відомий громадський діяч у сфері екології Володимир Воловодюк так коментує ситуацію: «Якщо розвели таку недбалість у заповідних зонах то що можна хотіти про загальний  стан природного середовища на Вінниччині? Ми звернемось у департамент екології і дійдемо хоч міністерства, але проблему вирішимо. Часи Януковичів закінчились, це пора запам’ятати місцевим авторитетам».

Минулого року перебили бажання Літинському магнату будувати автомийку на березі річки Згар, хоч нам казали що це марна справа і у нас нічого не вийде. Цього разу прийдеться заспокоїти «господаря», який мов паразит визискує надбання, що надала нам Природа протягом віків.

Михайло РЮХОВ