У місті Вінниця комунальні служби зрізують пам’ятку природи «Алея горіха Зібольда»

У місті Вінниця по вул. Пирогова комунальні служби зрізують пам’ятку природи «Алея горіха Зібольда». До мене звернулись жителі м. Вінниця, які вкрай занепокоєні політикою місцевої влади щодо поводження з зеленими насадженнями міста. Алея горіха Зібольда — природоохоронний об'єкт, пам’ятка природи місцевого значення. Розташована у м. Вінниця по вул. Пирогова, від №154 до «Електромережі». Площа 1 га. Оголошений об'єктом природно-заповідного фонду рішенням Рішення облвиконкому №371 від 29.08.84р.

За словами вінничан, міській владі не прийшло в голову кращої ідеї, ніж остаточно позбутися хворої пам’ятки природи. МКП «Вінницязеленбуд», на яких покладено охоронне зобов’язання і які згідно закону несуть відповідальність за збереження пам’ятки, самі ж її і вирізають за дорученням міської ради. А в Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за всі роки не виникло жодних питань щодо занедбаності даного об’єкту. Більше того, замість зрізаних дерев садити нові ніхто не збирається, адже лунки майже одразу закатуються в асфальт, стверджують обурені жителі мікрорайону.
Протягом останніх років дерева хворіли і всихали внаслідок недбалої діяльності комунальних служб – обрізання дерев без обробки зрізів, посипання доріг сіллю тощо. Станом на 2014 рік більшість горіхів були сухими. Крім того, близько третини дерев заповідного об’єкту було самовільно знищено прилеглими магазинами. При цьому, жодного знаку, який би вказував на заповідність алеї протягом останніх 10 років громадянами помічено не було.
Умисне пошкодження об’єктів природно-заповідного фонду України є порушенням ст. 252 ККУ. Обрахування збитків, нанесених державі внаслідок вирубування заповідного оберту здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 24.07.2013 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд». Відповідно до такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду внаслідок незаконного вирубування, видалення або пошкодження деревних видів рослин і таких, що мають здерев'яніле стебло, до ступеня припинення росту збитки за пошкодження кожного дерева можуть сягати 5515 грн.
У зв’язку з вищезазначеним, звертаюсь з проханням надати розгорнуту відповідь на питання: чи була офіційно дотримана процедура скасування заповідності об’єкту; хто і чому дав дозвіл асфальтування лунок замість насадження нових дерев. Мені відомо, що Вінницька міська рада позиціонує себе як найбільш європейська, прозора і демократична в Україні. Але, здається, після того, як міський голова став віце-прем’єром, рада стала менш європейською. Невже і справді всю ситуацію в місті під контролем тримав екс-мер В. Гройсман, а рада тепер, залишившись без голови, почала творити беззаконня?
Крім того, прошу відновити пам’ятку природи «Алея горіха Зібольда» відповідно до кількості дерев, що містила алея на момент заповідання: посадити молоді дерева породи горіх Зібольда, встановити визначені законодавством знаки, що вказують на заповідність об’єкта, відновити заповідний статус пам’ятки природи місцевого значення, притягнути до відповідальності осіб, винних у недбалому ставленні та умисному пошкодженні заповідного об’єкту, компенсувати державі відповідні збитки.

Олександр Бригинець