Текст інтернет-конференції „Енергетична стратегія України на період до 2030 року”

Оригінальна адреса конференції: http://interview.ukrinform.com/conference/main/ind-rep.html

 

На питання відповідали: 

1. Зенюк Олександр Юрійович, заступник директора Департаменту ядерної енергетики та атомної промисловості Міністерства палива та енергетики України   

 

2. Божко Сергій Григорович, заступник голови Державного комітету ядерного регулювання України   

3. Ільясов Валерій Абдрашитович та Шерстюк Олексій Андрійович, експерти Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів

 

Чому у всіх відповідях йде мова про прогнозовані розрахунки собівартості ядерної енергії? Яка зараз собівартість електроенергії від українських АЕС?
Андрій Мартинюк Україна Рівне

Зенюк О.Ю.: Сьогодні тариф на електроенергію, вироблену на АЕС, становить 8,01 коп. за кіловат-годину (без НДС) і є нижчим за європейський та російський тарифи.
На сьогодні справедлива ціна на електроенергію, вироблену на АЕС України, становить приблизно 14-15 коп. за кіловат-годину, оскільки діючий тариф не враховує у повному обсязі витрат на:
- модернізацію та підвищення безпеки енергоблоків АЕС;
- соціально-економічний розвиток територій, на яких розташовані АЕС (насамперед, інфраструктуру на випадок аварії);
- нове будівництво (капітальні видатки);
- розроблення та впровадження новітніх технологій, зокрема, ядерних реакторів нового покоління;
- захоронення радіоактивних відходів;
- поводження з відпрацьованим ядерним паливом;
- підготовку кваліфікованих кадрів (ліцензійного персоналу) тощо.
За останні роки низький тариф на електроенергію, вироблену на АЕС України, стабілізував усереднену ціну оптового ринку електроенергії для всіх споживачів, насамперед - для населення.

В яких країнах світу, крім Франції виробництво електроенергії на АЕС перевищує 50% с посиланням на державну статитику тих країн?
Конеченков Андрій Евгенович Україна Київ

 

Зенюк О.Ю.: За даними, які розміщено на веб-сторінках Всесвітньої асоціації ядерних операторів (ВАЯО) та МАГАТЕ (документ GC(49)/INF/3 "Nuclear Technology Review - Update 2005") частка виробництва електроенергії на АЕС перевищує 50% в таких країнах: Бельгія, Литва, Словаччина, Швеція.

Доведіть будь ласка наскільки економічно вигідніше виробляти теплову енергії за рахунок електрики виробленої на АЕС, ніж за рахунок спалювання відходів сільського та лісного господарства України, враховуючи реальну собівартість атомної енергії включаючи погодження з відпрацьованим паливом АЕС, будівництвом сховищ, тп таке інше.
Конеченков Андрій Євгенович Україна Київ

Зенюк О.Ю.: Економічна доцільність використання ядерного палива в Україні (та за світовою практикою) підтверджується розрахунковою вартістю 1 тонни умовного палива: ядерне паливо - 46 грн. (вартість палива складає 30% вартості електроенергії), вугілля - 360 грн. (вартість вугілля складає до 90% вартості електроенергії), дрова - 500 грн. (беручи до уваги низьку теплотворну здатність, транспортування, поводження з відходами тощо). Термодинамічний коефіцієнт корисної дії сучасних теплових і атомних електростанцій знаходиться на рівні 40% (тобто на електроенергію перетворюється 40% енергії палива). Електрична енергія є більш універсальною, на ній може працювати як промислове обладнання, так і побутова техніка. Нагрівачами, або тепловими насосами з більш високим коефіцієнтом корисної дії вона може перетворюватись, у тому числі, на низько ( обігрів приміщень), або високо потенційну (металургія) теплову енергію.

До пана Зенюка: А ХТО ПЕРЕВІРЯВ ПРАВИЛЬНІСТЬ РОЗРАХУНКІВ - НЕЗАЛЕЖНА ЕКСПЕРТИЗА, ЗОВНІШНІЙ АУДИТ? ЯК БУДУТЬ ВІДПОВІДАТИ ЦІ ЛЮДИ ТА УСТАНОВИ В РАЗІ НЕКОРЕКТНОСТІ ЗРОБЛЕНИХ НИМИ ПРОГНОЗІВ ТА РОЗРАХУНКІВ? Яку відповідальність понесете конкретно Ви у цьому разі? nЗенюк О.Ю.: Прогноз... виконано Інститутом загальної енергетики... Прогнозні розрахунки ...виконані ... Державним центром систем контролю та аварійного реагування
ФЕДОРИНЧИК Сергій Михайлович Україна Київ: УЕА "Зелений світ"

 

п. Зенюк О.Ю.: Прогноз... виконано Інститутом загальної енергетики... Прогнозні розрахунки ...виконані ... Державним центром систем контролю та аварійного реагування

 

Поінформуйте будь ласка, чи проводилась для "Енергетичної стратегії України" державна екологічна експертиза згідно Закону України "Про екологічну експертизу" як обов'язкова умова всіх екологічно значимих рішень?

Вадим Гончарук Україна Вінниця

 

 

Зенюк О.Ю.: Законодавством України передбачена відповідальність за виконання державних цільових програм, які будуть розроблятися на основі Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, та затверджуватись відповідними законами України.
Проект Енергетичної стратегії України на період до 2030 року неодноразово обговорювався на міжвідомчих нарадах (де були присутні представники Мінохоронприроди) та надсилався на розгляд та погодження до всіх причетних міністерств та відомств, у т.ч. і до Мінохоронприроди. Відповідно до Закону України "Про екологічну експертизу" за рішення про проведення, власне, екологічної експертизи відповідає Мінохоронприроди, яке погодило проект Стратегії.

 

П.п. Зенюку, Божку: А чи не припинилося гарантійне обслуговування російськими виробниками відповідного блоку після початку експерименту на Южноукраїнській АЕС з американцями і як це позначилося на безпеці?
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО „МАМА-86” *** *** ***

 

Зенюк О.Ю.: Відповідно до Закону України Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку (ст. 33) ДП "НАЕК "Енергоатом" - призначена державою юридична особа, яка забезпечує безпеку АЕС.
Що стосується безпечної роботи третього енергоблока ЮУАЕС, на якому у вересні 2005 року розпочато дослідну експлуатацію ядерного палива американського виробництва, то слід зазначити таке. Роботи з ліцензування експлуатації 6 дослідних тепловиділяючих збірок виробництва фірми "Вестінгауз" проводилися відповідно до документа "Підходи до регулювання ядерної безпеки в рамках проектів впровадження в Україні нових модифікацій ядерного палива", затверджених наказом Держатомрегулювання від 16.05.2002 № 65. Одною з основних вимог до тепловиділяючих збірок американського виробництва була сумісність їх тепло-гідравлічних, нейтронно-фізичних, механічних та хімічних характеристик з ядерним паливом російського виробництва. На підставі розгляду документів з обґрунтування безпеки експлуатації "змішаної" активної зони та результатів їх експертизи Держатомрегулювання надав дозвіл ДП "НАЕК "Енергоатом" на дослідну експлуатацію перших 6 тепловиділяючих збірок американського виробництва.
Слід зазначити, що експлуатація у складі активної зони реактора тепловиділяючих збірок різних типів є досить поширеною практикою, оскільки виробники ядерного палива регулярно вносять зміни до конструкції збірок з метою підвищення надійності та ефективності їх експлуатації. На цей час здійснюється переведення українських АЕС на використання російського вдосконаленого ядерного палива. У зв'язку з цим, на більшості енергоблоків українських АЕС у складі активної зони експлуатуються тепловиділяючі збірки двох типів.
При завантаженні ядерного палива американського виробництва ДП "НАЕК "Енергоатом" не зберігає гарантії на російське ядерне паливо, що експлуатується у складі так званої "змішаної" активної зони реактора. Але це є обґрунтованим кроком експлуатуючої організації, оскільки:
1. На енергоблоці № 3 ЮУАЕС експлуатується російське ядерне паливо старої конструкції, надійна робота якого підтверджена багаторічним досвідом експлуатації на українських та російських АЕС;
2. У результаті успішного завершення дослідної експлуатації ядерного палива американського виробництва, Україна вирішує стратегічно важливе питання - кваліфікацію другого постачальника ядерного палива для своїх АЕС.

Пан Божко написав: "Таким чином громадськість приймала участь у розгляді Стратегії." Чи не могли б Ви назвати в тексті Стратегії конкретні рядки, які внесені саме представниками громадськості?
ФЕДОРИНЧИК Сергій Михайлович Україна Київ: УЕА "Зелений світ"

 

Зенюк О.Ю.: У Стратегію ПЕК, за пропозиціями громадськості, внесені такі зміни:
1. Зменшення на 6 ГВт потужність нових ТЕС за рахунок реконструкції та модернізації існуючих ТЕС.
2. Відтворення системи підготовки та перепідготовки спеціалістів основних професій у галузях ПЕК.
3. Впровадження системи навчання персоналу та його атестації з питань цивільного захисту у сфері техногенної безпеки.
4. Посилення ролі державних інспекцій та повноважень ЦОВВ щодо формування правил діяльності на ринках енергоносіїв.

Пану Божко: В 1998-му році наша офіційна делегація Енергоатому відвідала Відень (Австрія). Перед початком зустрічі тодішній канцлер повідомив своїх політиків та урядовців, що відбулося засідання Євросоюзу, на якому прийнято підняти рівень безпеки АЕС на новий щабель, або закрити та зазначив таке: "Речь идет о переброске ядерной енергетики на восток (кінець цитати)". -Чі не планується будівництво нових енергоблоків для продажу електроенергії на захід?
Резніков Юрій Олександрович Украина Хмельницкий

В журналі "Енергетична політика України" № 4 за 2005 рік (з посиланням на джерела) надана інформація про розгляд у Німеччині питання поновлення ядерно-енергетичної програми та розгляду у Конгресі США проекту розвитку ядерної енергетики.
Запитання до всіх:
чи включені до собівартості "атомної" електроенергії витрати на захоронення та переробку відходів? А ще варто було б включити у ці розрахунки витрати, що ми вже понесли після ЧАЕС та витрати, пов'язані з аналогічними ризиками. На скільки тоді зросте собівартість "найдешевшої" енергії?
Студентка правничого факультету КПІ, Галенко Мар'яна

Галенко Мар'яна Україна Київ

 

Зенюк О.Ю.: Енергетична стратегія України до 2030 року, включаючи розділ 4 "Стратегія розвитку ядерної енергетики", розміщена на сайті Мінпаливенерго за адресою: http://mpe.kmu.gov.ua/control/uk/archive/docview;jsessionid=6c654995CDF9.... До собівартості електроенергії АЕС включені витрати на захоронення та переробку радіоактивних відходів, страхування за можливу ядерну шкоду, зняття з експлуатації діючих енергоблоків та ін. Витрати на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до Конституції України фінансуються з Державного бюджету України. За досвідом більш ніж 100 країн світу Енергетичною стратегією України передбачається створення постійно діючої системи стратегічного планування розвитку ПЕК, побудованої на його математичній моделі. Впровадження системи дасть змогу отримувати оптимальні варіанти перспективного енергетичного балансу, розвитку окремих галузей ПЕК, ефективності створення замкнутих або розімкнутих схем та циклів енергозабезпечення держави та її регіонів за критеріями найменшої вартості. Модель передбачає врахування навантаження на довкілля, прогнозні цінові показники на енергоресурси, вартість шкідливих викидів (Кіотська угода) та інших параметрів.

Цитата "Зенюк О.Ю.: ... До собівартості електроенергії атомних електростанцій включені витрати на захоронення та переробку радіоактивних відходів, страхування за можливу ядерну шкоду, зняття з експлуатації діючих енергоблоків та ін." ТО ЧОМУ Ж ЧАСТИНУ ВІД ЦИХ ВИТРАТ ЗАРАЗ ФІНАНСУЄТЬСЯ З ДЕРЖБЮДЖЕТУ, А ЧАСТИНА НЕ ФІНАСУЄТЬСЯ ВЗАГАЛІ? Продовження цитати " Витрати на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до Конституції України фінансуються з Державного бюджету України." ТОБТО МАЄМО ПРЯМЕ СУБСИДУВАННЯ З ДЕРЖБЮДЖЕТУ! А ЯК ЖЕ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ РИНКУ???
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Зенюк О.Ю.: До собівартості електроенергії (валові витрати) АЕС на сьогодні віднесені витрати щодо переробки та тимчасового зберігання на майданчику АЕС радіоактивних відходів (тобто - поточні витрати), страхування за можливу ядерну шкоду, зняття з експлуатації. Щодо захоронення радіоактивних відходів, то на сьогодні в Україні через відсутність сховища такі витрати не включені до складу валових витрат АЕС, витрати на створення сховища будуть включені до тарифу відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (ст. 5.4.5). Проте, відповідно до вимог Закону України "Про поводження з радіоактивними відходами" (ст. 4) витрати на підготовку до захоронення та захоронення радіоактивних відходів мають фінансуватися за рахунок спеціального державного фонду поводження з радіоактивними відходами, який на сьогодні не створено. Відповідно до Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" фінансування заходів із зняття з експлуатації діючих АЕС передбачене за рахунок прибутку, як складової тарифу на електроенергію, вироблену на АЕС. Проте, у 2005 та 2006 роках кошти на фінансування заходів із зняття з експлуатації діючих АЕС відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005/ 2006 рік" спрямовувалися на утримання ДСП "Чорнобильська АЕС" та на енергозберігаючі технології, платником цих витрат було і є ДП "НАЕК "Енергоатом".
Таким чином, було перехресне субсидіювання одного суб'єкта господарювання за рахунок іншого. У сфері використання ядерної енергії не може бути ліберального ринку, дуже велика відповідальність. Додаткова інформація про розрахунковий тариф ДП "НАЕК "Енергоатом" до 2030 року буде розміщена на веб-сторінці ДП "НАЕК "Енергоатом".

Шановний пане Зенюк, ми читали проект Стратегії. А Ви читали Концепцію неатомного шляху розвитку енергетичного сектору України до 2030 року, підготовлений громадськими організаціями і експертами?
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО "МАМА-86" *** ***

 

П. Божку: альтернатива атомній енергетиці існує, не існує політичної волі її серйозно розглянути і обрати відповідний курс.
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО "МАМА-86" *** ***

Зенюк О.Ю.:
Концепцію "неатомного" шляху розвитку енергетики України мені надав Андрій Конеченков, віце-президент Агентства поновлювальних джерел енергії, під час телевізійної передачі на УТ-1 26 квітня 2006 року.
На жаль, Концепція містить некоректні дані та порівняння, які взято за основу (наприклад, інформація про виробництво та споживання електроенергії в Чехії на стор. 11-12).
Слід зауважити, що зазначене у наданій Концепції підвищення до 2030 року у структурі енергоресурсів частки газу з 19%, передбачених Стратегією до 33,3% ( 82 млрд. метрів куб.), або на 10% порівняно з сучасним рівнем є недостатньо обґрунтованим, оскільки, відповідно із оцінками Інституту загальної енергетики НАН України:
- реалізація цього напряму знизить рівень енергетичної безпеки України з огляду на можливі непередбачені наслідки глобалізації світового ринку природного газу з майбутнім забезпеченням мережним та стисненим газом з Росії, Туркменістану, Ірану, країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону, включаючи КНР, Японію та США. Це спричинить виникнення світової конкуренції щодо газу, коли рівень цін будуть диктувати промислово розвинені країни з високими доходами населення;
- неминуче зростання цін на природний газ в Україні до світового рівня вже у найближчі роки може зробити економічно недоцільним його використання для генерації електричної енергії навіть високоефективними установками комбінованого виробництва електричної і теплової енергії, парогазовими електростанціями, з урахуванням конкуренції з боку електростанцій, які працюють на вугіллі, ядерному паливі та окремих видах ВДЕ;
- використання природного газу у системах теплопостачання, внаслідок його подорожчання, може визначити неконкурентоздатність газових опалювальних котлів порівняно з електричними та газовими тепловими насосами, які можуть ефективно використовувати для теплопостачання теплоту довкілля.
Практично повна заміна в Україні атомної енергії на енергію таких первісних джерел, як нетрадиційні та відновлювальні, є проблематичною на найближчі роки, оскільки:
- джерела електричної енергії на основі вітрової та сонячної енергетики не здатні самостійно забезпечувати потрібні графіки виробництва електричної енергії внаслідок неритмічності та стихійності надходження первинних ресурсів - вітру та сонячного сяйва;
- їх використання є корисним тільки тоді, коли призводить до економії первинного палива на традиційних електричних станціях;
- обсяг цієї економії є принципово обмежений тим, що електричні станції підтримки вітроелектростанцій та сонячних електростанцій будуть вимушені працювати у суттєво змінних режимах, витрачаючи на маневри тим більше палива, чим більша встановлена потужність вітрових електростанцій;
- з урахуванням вищезазначеного ускладнюється експлуатація ліній електропередачі.

 

Для підтвердження наведеного, можна скористатися аналізом виконаним Англійською Королівською академією наук у 2004 році, щодо собівартості виробництва електроенергії від різних джерел, який свідчить про таке:

1. Собівартість виробництва електроенергії (пенс/кВт.год):
ТЕС на відходах птахівництва - 6,8
Приливні електростанції - 6,6
Вітроустановки - 3,7
Газотурбінні ТЕС - 3,2
Пиловугільні ТЕС - 2,5
АЕС - 2,3

 

2. На користь атомної енергетики впливає незначна залежність економічних показників атомних електростанцій від зовнішніх умов, у т. ч. податки на парникові гази , які будуть впроваджуватись після 2008 року.

3. Собівартість виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) є досить високою порівняно з традиційною енергетикою. Це пов'язано, перш за все, із неможливістю створення установок великої потужності.

 

4. Крім того, залежність від погоди більшості ВДЕ знижує їх техніко-економічні показники за рахунок зниження коефіцієнта використання встановленої потужності до 25%-45% замість 90% у ТЕС та АЕС і це потребує створення в енергосистемі великої кількості резервних потужностей.

5. Енергоблок атомної електростанції за 1,5 року виробляє стільки електроенергії, скільки витрачено на його будівництво, включаючи виготовлення обладнання, пуско-наладку та виготовлення першого завантаження ядерного палива. ВДЕ за амортизаційний період не виробляють тієї кількості електроенергії, яка витрачена на їх створення (1.The Cost of Generating Electricity. A commentary on a study carried out by PB Power for The Royal Academy of Engineering.2004. 2. Nuclear Electricity, Seventh edition, 2003 http://www.uic.com.au/ne.htm).
Безумовно, ці розрахунки бажано адаптувати для України.
Доводиться констатувати, що Кабмін при затвердженні та презентації Стратегії розвитку ПЕК до 2030 року порушив Міждержавну угоду під назвою "Оргуська конвенція" та порушив статтю 11 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку". В обох цих документах вимагається широкі громадське обговорення при прийнятті рішень на зразок Стратегії. Питання: Чи розуміють це присутні? Чи готові присутні керівники виступити за проведення усієї законної процедури прийняття Стратегії?
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

 

П. Божку: Шановний Сергію Григоровичу, говорячи про порушення Оргуської конвенції, ми маємо на увазі положення ст. 7, п. 4 ст. 6 , за якими Україна як Сторона Конвенції повинна забезпечити участь громадськості під час розробки таких документів як Концепція та Стратегія вже на ранньому етапі, коли відкриті всі можливості для розгляду різних варіантів, і коли участь громадськості може бути найбільш ефективною. Для забезпечення участі громадськості, відповідно до ст. 8, 7, п. 3, 2 ст. 6 Оргуської Конвенції, зацікавлена громадськість повинна адекватно, своєчасно та ефективно інформуватись на початковому етапі процедури прийняття рішень з питань, що стосуються навколишнього середовища, до яких відносяться питання розвитку енергетики. Ці положення конвенції були грубо порушені. Ті члени колегії при Мінпаливенерго, яких ви назвали, представляють не стільки зацікавлену громадськість, скільки експертів з питань енергетики. За визначенням Оргуської конвенції, Громадськість означає одну або більше фізичну чи юридичну особу, їх об'єднання, організації або групи, які діють згідно з національним законодавством або практикою (п. 4 ст. 2 Оргуської Конвенції). Зацікавлена громадськість означає громадськість, на яку справляє або може справити вплив процес прийняття рішень з питань, що стосуються навколишнього середовища, або яка має зацікавленість в цьому процесі; для цілей даного визначення недержавні організації, які сприяють охороні навколишнього середовища та відповідають вимогам національного законодавства, вважаються такими, що мають зацікавленість (п. 5 ст. 2 Оргуської Конвенції). Згодьтеся, що зацікавлена громадськість не була вчасно поінформована і залучена до процесу прийняття рішень.
Анна Голубовська-Онісімова *** ***

Просимо вказати конкретні кроки з виконання Орхуської конвенції, статті 7 "Участь громадськості в питаннях розробки планів, програм і політичних документів" та результати таких кроків. Просимо надати перелік громадських організацій та їх представників, які були залучені до обговорення Стратегії. Які місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування організували обговорення Стратегії, які громадські організації та представників залучили, де можна побачити результати таких обговорень? З відповіді п. Божка С.Г. зрозуміло, що "Проект Стратегії протягом 2005 року розглянуто на Громадській колегії при Міністрові палива та енергетики України, до складу якої входять видатні вчені, спеціалісти, ветерани усіх галузей паливно-енергетичного комплексу України: енергетичної, ядерної, вугільної, нафтогазової, представники шести громадських організацій та шести ЗМІ . Таким чином громадськість приймала участь у розгляді Стратегії". Чи є, відповідно до Орхуської конвенції, план інформування ширших за це представництво кіл громадськості? Т.В. Тимочко, Перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги
Тимочко Тетяна ВалентинівнаУкраїна Київ

 

При розробці Стратегії було порушено положення ст. 7, п. 4 ст. 6 Оргуської конвенції (Конвенція ЄЕК ООН Про доступ до інформації, участь громадськості в прийнятті рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля) за якими Україна як Сторона Конвенції повинна забезпечити участь громадськості під час розробки таких документів як Концепція та Стратегія вже на ранньому етапі, коли відкриті всі можливості для розгляду різних варіантів, і коли участь громадськості може бути найбільш ефективною. Для забезпечення участі громадськості, відповідно до ст. 8, 7, п. 3, 2 ст. 6 Оргуської Конвенції, зацікавлена громадськість повинна адекватно, своєчасно та ефективно інформуватись на початковому етапі процедури прийняття рішень з питань, що стосуються навколишнього середовища, до яких відносяться питання розвитку енергетики. Як уряд збирається виправити це порушення?
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО „МАМА-86” *** ***

Цитата "Чи можливо зараз через законну процедуру змінити Стратегію так, щоб у ній не планувалося будівництво жодного атомного блоку? Андрій Мартинюк Україна Рівне
n Зенюк О.Ю.: Стратегією передбачено у разі відхилень від прийнятого Стратегією базового сценарію розвитку економіки, зокрема, показників приросту ВВП, внесення коректив у прогнозовані показники розвитку ПЕК у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Також Стратегією передбачається впровадження постійно діючої системи стратегічного планування розвитку ПЕК, на основі якої будуть послідовно уточнюватись програми та плани робіт"
тобто виходить що думка народу України навіть теоретично не може бути врахована?

Андрій Мартинюк Україна Рівне

 

Зенюк О.Ю.:
1. Враховуючи важливість Енергетичної стратегії України на період до 2030 року та велику кількість пропозицій і запитів від юридичних та фізичних осіб, Мінпаливенерго розмістило Стратегію у 2005 році на веб-сторінці: http://mpe.kmu.gov.ua/control/uk/archive/docview;jsessionid=6c654995CDF9...
2. Проект Стратегії розглянуто протягом 2005 року на засіданнях Кабінету Міністрів України (з окремим розглядом по кожній галузі), у Верховній Раді України, на Парламентських слуханнях, на засіданні колегії Міністерства палива та енергетики України (з окремим розглядом по кожній галузі) та на засіданні Громадської колегії при Міністрові палива та енергетики України, до складу якої входили видатні вчені, спеціалісти, ветерани усіх галузей паливно-енергетичного комплексу України: енергетичної, ядерної, вугільної, нафтогазової, представники шести громадських організацій та шести ЗМІ.
3. Слушні пропозиції від громадськості були включені до проекту Стратегії.
4. Внесення змін до Стратегії передбачається відповідно до встановленого Кабінетом Міністрів України порядку.
5. Відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 14.04.2006 розробляється план інформування громадськості щодо положень Стратегії.
6. На основі положень Стратегії будуть розроблятися державні цільові програми, які мають затверджуватись законами України.
7. Участь громадськості в обговоренні проекту Стратегії та конкретних програм для її практичної реалізації відбувається на телебаченні, у газетах та на цій Інтернет-конференції.
Питання про якість ІНФОРМАЦІЙНОЇ РОБОТИ Уряду - енргетичної стратегії не має за посиланнями, наданими п. Зенюком, ні на саійти Минпаливенерго, ні на сайті Кабміна. Стратегію вже засекретили від громадян?

 

Ми перепрошуємо за помилку, яка була допущена в посиланні на електронну адресу, у зв'язку з тим, що 26.04.2006 року відповідними інформаційними службами Мінпаливенерго було змінено цю адресу на: http://mpe.kmu.gov.ua/control/uk/archive/docview;jsessionid=6C654995CDF9...
Чи можливо зараз через законну процедуру змінити Стратегію так, щоб у ній не планувалося будівництво жодного атомного блоку?

Андрій Мартинюк Україна Рівне

 

Зенюк О.Ю.: Енергетичною стратегією України на період до 2030 року передбачено, у разі відхилень від прийнятого Стратегією базового сценарію розвитку економіки, зокрема - показників приросту ВВП, внесення корективів у прогнозовані показники розвитку ПЕК у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Також Стратегією передбачається впровадження постійно діючої системи стратегічного планування розвитку ПЕК, на основі якої будуть послідовно уточнюватись програми та плани робіт.

1. Запитання до всіх. Як узгоджуються між собою декларації щодо побудови на території України 22-х нових енергоблоків АЕС та виступ Президента на ЧАЕС, де зазначено, що Україна не буде будувати нові енергоблоки, а планується лише продовжити термін експлуатації існуючих (джерело - 5-й канал ТБ)?
2. Запитання до всіх. Якщо є дійсно реальні плани побудови цих 22-х енергоблоків АЕС, то де саме вони будуть збудовані, де громадськість може ознайомитися з запланованими характеристиками цих АЕС?

Віктор Мельничук Україна Київ

Божко: Я, як зацікавлена громадськість маю намір контролювати якість будівництва, експлуатації Хмельницької АЕС в плані забезпечення екологічної безпеки та дотримання усіх процедур при прийнятті рішення, передбачених національним законодавством та міжнародними угодами, забезпечити органи державної влади, місцевого самоврядування, ЗМІ та громадськість власною інформацією та коментарями з цього приводу. -Хто конкретно (Прізвище, посада) має забезпечити незалежний, громадський контроль за діяльністю ХАЕС та її місцевих підрозділів, та у який спосіб?
Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

 

Зенюк О.Ю. Питання розміщення та будівництва нових енергоблоків АЕС України регламентується Законом України "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення". Громадськість може ознайомитись з характеристиками перспективних ядерних енергоблоків, звернувшись до ДП "НАЕК "Енергоатом".
Для отримання більш детальної інформації повідомляємо реквізити інформаційних служб ДП НАЕК "Енергоатом" та Українського ядерного товариства:

1. Дирекція ДП НАЕК "Енергоатом"
01032, Київ, вул., Вєтрова, 3
Відділ роботи з громадськістю.
Начальник відділу - Беньковська Антоніна Олександрівна
Т/ф: +38(044) 281-48-81
Відділ зовнішніх інформаційних комунікацій
т/ф: +38 (044) 281-48-89
начальник відділу - Заєць Ілона Вікторівна
т. 206-97-12
e-mail: pr@atom.gov.ua
www.energoatom.kiev.ua
журнал "Енергоатом України" - http://energoatom.kiev.ua/ua/articles.html

2. ВП "Запорізька АЕС"
Управління інформації та зв'язків з громадськістю
71500, Запорізька обл., м. Енергодар,
т/ф: + 38 (06139) 6-21-27
начальник Управління - Шимчев Сергій Олексійович
т. +38 (06139) 1-69-37
Начальник інформаційного центру - Зибницький Роман Григорович
т. + 38 (06139) 1-63-49
e-mail: uiso1@mgw.nppzap.zaporizhzhe.ua ; uiso@mgw.nppzap.zaporizhzhe.ua
www.npp.zp.ua

 

3. ВП "Рівненська АЕС"
Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ
34400 Рівненська обл., м. Кузнецовськ
т/ф: + 38 (03636) 3-50-15
начальник відділу - Шинкар Валерій Володимирович
e-mail: pr@rnpp.atom.gov.ua

4. ВП "Хмельницька АЕС"
Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ
30100, Хмельницька обл., м. Нетішин
т/ф: + 38 (03848) 4-05-46
начальник відділу - Лиситчук Тетяна Степанівна
e-mail: pr@khnpp.atom.gov.ua
www.xaec.km.ua

 

5. ВП "Южно-Українська АЕС"
Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ
55000, Миколаївська обл., м. Южноукраїнськ
т/ф: + 38 (05136) 5-24-14; 5-64-44
начальник відділу - Зернопольський Володимир Михайлович
e-mail: smi@sunpp.atom.gov.ua

6. Українське ядерне товариство,
м. Одеса,65005,а/с135;т.(щ48)777-90-23т/ф(048)738-08-21;
E-mail:ukrns@te.net.ua
http://www.ukrns.odessa.net

В Стратегії передбачається стрімке скорочення використання газу. Де можна подивитися розрахунки, які доводять, що отримати 52% електроенергії від атомних джерел вигідніше, ніж від комбінації інших джерел, в якій вагома частка належить джерелам з використанням газу? Чи такі розрахунки взагалі робилися?
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО "МАМА-86" *** ***

 

Зенюк О.Ю.: Вартість ядерного палива для АЕС України і світу становить до 30 відсотків вартості виробництва на них електроенергії. На електростанціях, що працюють на газі та вугіллі, вартість палива складає до 90 відсотків, тому при зміні кон'юнктури світових цін чутливість вартості виробництва електроенергії на органічному паливі у 3 рази вища ніж на АЕС. При розробленні Енергетичної стратегії України на період до 2030 року були виконані розрахунки, які показали, що при врахуванні в ціні на виробництво електроенергії на АЕС вартості зняття АЕС з експлуатації, страхування за можливу ядерну шкоду, підвищення безпеки АЕС ціна виробництва електроенергії на АЕС значно нижча ніж на ТЕС на вугіллі та газі (навіть за цінами 2005 року та неврахування платежів за Кіотським протоколом). Комісія Європейських Співтовариств у 2006 році оприлюднила Зелену книгу "Європейська стратегія сталого, конкурентного та безпечного розвитку", в якій визначені екологічні плани розвитку, в т. ч. доведення виробництва електроенергії на поновлювальних енергоресурсах на рівні 20 відсотків. Україна тільки з урахуванням ядерної енергетики зможе виконати умови Кіотського протоколу та Зеленої книги щодо не перевищення до 2030 року рівня 1990 року по викидах парникових газів.
Розрахунки виконувалися Інститутом загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М.).

До п. Божка: В Законі "про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" в ст. 39 сказано: "Порядок зняття з експлуатації ядерної установки чи об'єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, повинен бути передбачений у проекті." Де можна ознайомитись з проектною документацією на українські реактори, що екпсулатуються, і чи є там порядок зняття з експлуатаці?
ФЕДОРИНЧИК Сергій Михайлович Україна Київ, УЕА "Зелений світ"

Божко С.Г.: У 2004 році був прийнятий Закон України "Про впорядкування питань, пов"язаних із забезпечення ядерної безпеки". Цей закон визначає, що таке проект зняття з експлуатації ядерної установки. На поточний час НАЕК "Енергоатом" розробив та направив до Держатомрегулювання проект галузевого нормативного документу "Проект зняття з експлуатації енергоблоку АЕС. Вимоги до складу та змісту". Проектом документу передбачена розробка проектної документації на зняття з експлуатації не пізніше, ніж за один рік до запланованої зупинки енергоблоку. За матеріалами можно звертатися до інформаційних служб НАЕК "Енергоатом".

До Зенюка.
Практично усі активісти громадського екологічного руху України на Президентських виборах підтримали В.Ющенка. Сподівалися на перспективу прозорого прийняття рішення органами влади, врахування громадської думки та дотримання інших Европейських цінностей.
Президент у відповідь видав Указ стосовно прийняття рішення при будівництві ядерних лб"єктів, у якому загальнонаціональний референдум відтепер має лише рекомендаційний характер.
Як це розуміти-це стара гвардія просто підставила Президента, підсунувши такий проект указу?

Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

 

Починаючи з вересня 2005 року, рішення стосовно розміщення, проектування та будівництва об'єктів загальнодержавного значення у сфері використання ядерної енергії, а також продовження їх експлуатації та розширення повинні прийматися шляхом прийняття відповідного закону України, що встановлено у Законі України "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення" від 08.09.2005 № 2861-ІV. Цим Законом встановлюється конкретний перелік об'єктів у сфері використання ядерної енергії, які мають загальнодержавне значення, та визначається конкретний механізм прийняття рішень стосовно цих об'єктів, який забороняє прийняття Урядом будь-яких рішень без проведення місцевого дорадчого опитування громадян України та погодження цих рішень місцевими органами виконавчої влади та самоврядування. Мінпаливенерго підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 1998 р. № 1122 "Про затвердження порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки", в якій передбачається проводити в обов'язковому порядку громадські слухання з питань прийняття рішень стосовно об'єктів у сфері використання ядерної енергії, які мають загальнодержавне значення.
Довідково:
1. Загальнонаціональний референдум вирішує питання про зміну території України (стаття 73 Конституції України).
2. Відповідно до Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми":
- на всеукраїнський референдум (ст. 5) виносяться питання про реалізацію права народу України на самовизначення та входження України до державних федеративних і конфедеративних утворень або вихід з них;
- на місцеві референдуми (ст. 6), виносяться питання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної Ради народних депутатів та її голови, про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах; питання про реорганізацію або ліквідацію комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами.

Запитання до всіх.
думаю всі погодяться, що Уряд України повинен виконувати волю народу України. Наша організація Екоклуб тільки що закінчила великий інформаційний тур містами України. Ми дуже багато говорили з простими людьми і абсолютна більшість із них говорила, що вони дуже проти будівництва нових ядерних блоків в Україні, а існуючі мають відрпацювати свій термін експлуатації. Про це ж говорить соціологічні опитування ,які проводив Центр Разумкова у всіх областях України. ї ЧОМУ УРЯД НЕ ВИКОНУЄ ВОЛЮ ВЛАСНОГО НАРОДУ?

Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Божко С.Г.: Питання розміщення на будівництво нових енергоблоків АЕС України регламентується Законом України "Про порядорк прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об"єктів , призначених для поводження з радіактивними відходами, які мають загальнодержавне значення".
Цим законом передбачено, що рішення про розміщення/будівництво енергоблоків приймається Верховною Радою України, у тому числі за результатами консультативного референдуму у регіоні, у якому розглядається така можливість.

До всіх. Чи не здається вам, що доки ми будемо приймати популістські рішення про утримання цін на енергію, доки будемо мати дешеву електроенергію, газ тощо, доти наші альтернативні види енергії будуть мертві? Чи плануєте ви поступове подорожчання електроенергії, про яке потрібно повідомити все населення, як про програму поступового подорожчання енергоресурсів?
Баськов Лесь Україна Київ

 

Зенюк О.Ю.: Світовий досвід доводить постійне зростання цін як на енергоресурси (наприклад, за останні 2 роки - майже удвічі), так і на вироблену електроенергію, це стосується й України. Рішення щодо структури державного та регіональних паливно-енергетичних балансів в Україні приймається Національним агентством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, відповідно до Положення про це агентство, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 412 від 03.04.2006, а рішення щодо підвищення цін на електроенергію Кабінетом Міністрів України, Міністерством економіки України та Національною комісією регулювання електроенергетики України. Енергетичною стратегією України на період до 2030 року передбачається доведення частки використання альтернативних джерел енергії у 2030 році до 19% загальної структури паливних енергетичних ресурсів країни, що відповідає європейським стандартам Зеленої книги: Європейська стратегія стабільної, конкурентоспроможної та безпечної енергетики (Брюссель, 2006 р.). Енергетичною стратегією України на період до 2030 року передбачається створення постійно діючої системи стратегічного планування, побудованої на математичній моделі ПЕК, що дасть можливість об'єктивно визначатися із перспективами енергетичного балансу.

Питання до Зенюка Олександра Юрійовича, Божка Сергія Григоровича. Де можна ознайомитимся з реальними розрахунками собівартості МВт год у атомній енергетиці? У розрахнуках мають бути обовязково витрати на видобуто і збагачення урану, будівництво блоків, поводження з радіоактивними відходами та з відпрацьованим паливом, витрати на закриття блоків, страхування ядерних ризиків!
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Зенюк О.Ю.: Витрати на видобуток і збагачення урану входять до вартості ядерного палива. Прогнозні розрахунки собівартості виробництва електроенергії на АЕС виконано Державним центром систем контролю та аварійного реагування. Інформацію щодо сучасних та прогнозних розрахунків собівартості виробництва електроенергії на АЕС України буде розміщено на веб-сторінці НАЕК "Енергоатом".

Ми вважаємо, що нові атомні блоки потрібні Енергоатому, а не Україні, для отримання надприбутків за рахунок експорту. Де можна ознайомитися з повними розрахунками зростання енергопотреби, вартості будівництва нових реакторів, розрахунків повної вартості атомної енергетики для України до 2030?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

 

Зенюк О.Ю.: Прогноз енергетичного балансу України до 2030 року виконано Інститутом загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М., тел. 417-01-42). Прогнозні розрахунки повної вартості виробництва електроенергії на АЕС до 2030 року виконані на замовлення НАЕК "Енергоатом" Державним центром систем контролю та аварійного реагування (директор центру, д.ф.м.н. Литвинський Л.Л., тел. 411-75-70), матеріали будуть розміщені на веб-сторінці НАЕК "Енергоатом".

Питання:
1. Прошу чітко визначити статус названої Стратегії з розвитку енергетиці, яка визначає будівництво нових атомних блоків. Ким вона подана та стверджена?
2. Чому на вашу думку не чути голосу малих та середніх підприємців, яки займаються альтернативною енергетикою та енергозберегаючими технологіями в антіатомному русі? Вони бояться атомної мафії?
3. У Донбасі зараз мешканці стали активними антиатомниками, тому що Ющенко - за "мирний атом". Чи розуміють держані структури, що ставячи на здобуття шахтного метану, а не на атом, вони можуть заробити у Донбасі для себе багатьох прихильників?

Березін Володимир Ukr Artemovsk

Ільясов В.А.:
2. На даний час підприємців, представників малого та середнього бізнесу, які займаються альтернативною енергетикою та енергоефективними технологіми у більшості випадків цікавлять питання пов'язані з фінансуванням власних або запозичених розробок, а не дебати щодо доцільності будівництва нових атомних блоків. Вони вважають, що незалежно від того чи будуть будувати блоки, чи не будуть, їх бізнес всеодно розвиватиметься, тому що впровадження енергоефективних технологій та альтернативних джерел енергії є велінням часу. В основному питаннями "неатомного" розвитку енергетики переймаються громадські екологічні організації, які активно залучають до співпраці незалежних експертів з питань енергетики. Так скажімо, кілька громадських екологічних організацій розробили свою власну концепцію "неатомного" шляху розвитку енергетики України, яка за дорученням Кабінету Міністрів України зараз опрацьовується на рівні зацікавлених міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, професійних енергетиків та громадськості.

Запитання пану Зенюку:
ядерна енергетика-це втягування України в російську залежність. Це явне лобіюваня російських інтересів. (російський проект, російські ТВЕЛи, російські умови на зберігання ВЯП). Доля ядерної енергетики вже досягла 50%.
-Хто причетний до прийняття рішеня на подальшу розбудову ядерних блоків, назвіть конкретні прізвища?

Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

 

Зенюк О.Ю.: Стратегія розвитку ПЕК України до 2030 року визначає тільки основні напрямки розвитку окремих галузей ПЕК на основі сучасного стану та прогнозів їх ефективності та безпеки. Стратегія розвитку ядерної енергетики як складової ПЕК передбачає забезпечення постачання ядерного палива для АЕС України не менш ніж від трьох постачальників:
- на енергоблоці № 3 Южно-Української АЕС у 2005 році розпочато дослідну експлуатацію 6 ядерних тепловиділяючих збірок американського виробництва фірми "Вестінгхаус";
- передбачається в рамках спільного українсько-російсько-казахстанського співробітництва спорудження в Україні заводу з остаточної комплектації тепловиділяючих збірок ядерного палива;
- ведуться переговори з іншими країнами.
Стратегією розвитку ядерної енергетики передбачається створення на території України централізованого сховища "сухого типу" відпрацьованого ядерного палива від енергоблоків з реакторами типу ВВЕР, це дасть можливість зменшити залежність від Російської Федерації та в майбутньому використати всю енергію, яка зосереджена в урані як енергоносії (на цей час у реакторах типу ВВЕР використовується не більш ніж 5 відсотків цієї енергії). Рішення щодо вибору типів ядерних енергоблоків буде прийматися відповідно до процедури проведення міжнародних тендерів. Рішення про спорудження нових енергоблоків прийматиметься Верховною Радою України відповідно до Закону України "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення".

Шановні учасники інтернет-конференції!
Чи не вважаєте ви прийняття Енергетичної стратегії України із значним ядерним акцентом без публічного обговорення саме у двадцяту річницю Чорнобильської трагедії цинічним знущанням над правами українського народу?

Гончарук Вадим Україна м.Вінниця

Божко С.Г.: Що стосується публічного обговорення ми вже дали відповідь на це питання. Для подальшого розвитку суспільства необхідна енергетична стратегія, яка розроблена з метою забезпечення енергетичної незалежності України. А що стосується ядерного акценту: на жаль на сьогодні відсутня альтернатива подальшому розвитку ядерної енергетики. І основне завдання держави забезпечити ядерну та радіаційну безпеку при використанні ядерних технологій.
Запитання до всіх: чи справді реально виконати цю енергетичну стратегію? і як буде виглядати Україна порівняно з іншими країнами світу, які вже зараз переходять на використання відновлюваних джерел енергії?
тамара малькова україна київ

 

Ільясов В.А.: Хочу зазначити, що енергетична Стратегія України розроблена вперше за всі роки незалежності нашої країни. Тому можливо вона має деякі неточності, які з допомогою громадськості, науковців, представників виробничих підприємств, я впевнений, будуть виправлені. Але в основному вважаю, що Стратегія реальна до виконання. І більш того, деякі заходи вже виконуються. Наприклад, створено Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергоресурсів, яке повинно забезпечити реалізацію завдань і досягнення цілей стратегії у сфері енергоефективності і, в тому числі, забезпечення впровадження відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), і значного збільшення їх частки у загальному балансі споживання енергоресурсів.

Зенюк О.Ю.: Енергетичною стратегією України на період до 2030 року передбачається:
а) забезпечення енергетичної незалежності країни шляхом збільшення виробництва електроенергії на власних паливно-енергетичних ресурсах; б) зменшення імпорту паливно-енергетичних ресурсів за рахунок збільшення видобутку власних; в) зменшення енергоємності ВВП країни у 2,6 раза.
Цією Стратегією передбачено використання нетрадиційних та відновлювальних енергоресурсів у 2030 році на рівні заміщення до 57 млн. т.у.п., або 19% від власного споживання первинної енергії у країні що відповідає світовим показникам. Цей показник є більшим за встановлений Концепцією "неатомного шляху розвитку енергетики України" ( 16,3%). За прогнозним енергетичним балансом України, виконаним Центром Разумкова, Україна за економічними критеріями не зможе мати до 2030 року більше кількох відсотків відновлювальних енергетичних ресурсів у енергетичному балансі.

Як показано в альтернативній концепції неатомного розвитку енергетичного сектору України, в офіційній стратегії значно завищена потреба в електроенергії, на 213 млн. т у.п. Досвід східноєвропейських країн, нових членів ЄС, демонструє, що зростання економіки, яке супроводжується паралельною модернізацією виробництв і ЖКХ в бік енергоефективності та енергозбереження, в результаті не призводить до стрімкого зростання енергопотреби, іде компенсація. Чому Україна не може обрати таку саму стратегію?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

 

Чому уряд не підготував альтернативної стратегії? З іншими пріоритетами, наприклад, відновлювані джерела енергії? В країнах ЄС вибір енергетичної стратегії відбувається на основі всебічного розгляду альтернатив.
Ганна Голубовська-Онісімова Україна Київ

Чи розглядав Кабінет Міністрів альтернативну енергетичну стратегію в процесі прийняття рішень? Т.В. Тимочко, Перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги
Тимочко Тетяна Валентинівна Україна Київ

 

Ільясов В.А.: Альтернативна концепція неатомного розвитку енергетичного сектору України розроблювалася за основними показниками першого (чорнового) варіанту енергетичної Стратегії. На даний час більшість показників Стратегії скориговані, але незмінними залишилися основні цілі: забезпечення енергетичної безпеки України, зменшення залежності від імпортних енергоресурсів шляхом зменшення споживання природного газу. Повністю з вами згоден, що впровадження енергоефективності у всі сфери діяльності країни забезпечить зменшення енергоспоживання і тому, я вважаю, що саме енергоефективність повинна бути одним з головних пріоритетів соціально-економічного розвитку України. А зменшення споживання природного газу цілком можливо компенсувати впровадженням нових енергоефективних технологій, модернізацією та реконструкцією діючих енергетичних потужностей, заміщенням альтернативними видами енергоресурсів, впровадженням нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії. Саме для цього створено Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, яке буде займатися питаннями реалізації політики енергоефективності в Україні.

Зенюк О.Ю.: За досвідом більш як 100 країн світу, Стратегією передбачається створити постійно діючу систему стратегічного планування ПЕК, побудовану на його розрахунковій моделі балансу між виробництвом і споживанням електричної та теплової енергії в масштабах окремих регіонів і країни в цілому, навантаженням на довкілля, прогнозних цінових показників на енергоресурси, вартості шкідливих викидів, впливу на здоров'я людини. Ця система забезпечить належну підтримку прийняття важливих рішень в умовах значної невизначеності політичних сценаріїв розвитку енергетики, обумовлених загостренням геостратегічних процесів, можливістю широкого впровадження принципово нових джерел, методів та шляхів використання енергоресурсів.
 

Закон Украины"Про охорону навколишнього природного середовища"(ст.51) запрещиет строительство та ввод в эксплуатацию промышленных объектов, не обеспеченых установками та приспособлениями по переработке отходов. Ядерная энергетика при попустительстве государства игнорирует это требование. На каком основании?
Резніков Юрій Олександрович Украина Хмельницкий

 

Божко С.Г.: На каждой атомной электрической станции Украины существует система обращения с радиактивными отходами. Поэтому говорить о том, что станции не обеспечены "установками и приспособлениями по переработке радиактивных отходов" не правильно. Можно говорить о недостатках существующих систем обращения с радиоактивными отходами на АЭС. Идет постоянная модернизация этих систем.
В соответствии с требованиями Закона Украины "Об использовании ядерной энергии и радиоционной безопасности" для того, чтобы эксплуатирующая организация получила лецензию на эксплуатацию ядерной установки она предоставляет отчет по анализу безопасности этой ядерной установки, в котором в обязательном порядке приводится информация о системе обращения с радиактивными отходами и орган государственного регулирования ядерной и радиационной безопасности выдает лицензию в том числе и на основании результатов оценки безопасности систем обращения в радиактивными отходами на АЭС.

Зенюк О.Ю.: Всі діючі енергоблоки АЕС України мають постійні ліцензії на експлуатацію. На кожній АЕС передбачені проектом і працюють установки поводження з радіоактивними відходами.

Чи існують зведені розрахунки загального потенціалу енергоефективності в Україні в різних галузях народного господарства? Де можна з ними ознайомитися?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Зенюк О.Ю.: Розрахунки загального потенціалу енергоефективності в Україні для обґрунтування Стратегії ПЕК до 2030 року виконав Інститут загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М., тел. 417-01-42).

Чому Кабінет Міністрів порушує Орхуську конвенцію в процесі прийняття енергетичної стратегії? Які заходи передбачені щодо широкого громадського обговорення?
Тимочко Тетяна Валентинівна Україна Київ

 

Божко С.Г.: Враховуючи важливість Стратегії та велику кількість пропозицій і запитів від юридичних та фізичних осіб Мінпаливенерго розмістило проект Стратегії у 2005 році на Веб сторінці: http://mpe.energy.gov.ua/minenergo/control/uk/archive/docview?typeId=100...
Участь громадськості при обговоренні питань у сфері використання ядерної енергії реалізується відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 11 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", статті 8 Закону України "Про поводження з радіоактивними відходами" та постанови Кабінету Міністрів України від 18.07 1998 р. № 1122 "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки".
Обговорення проектів програм, які стосуються сфери використання ядерної енергії, здійснюється відповідно до порядку, встановленому у постанові Кабінету Міністрів України від 18.07 1998 р. № 1122 "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки".
Обговорення організовують місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування на підставі письмових звернень, які надійшли одноособово від громадян або від зборів (зібрань) місцевих осередків об'єднань громадян, територіальних громад (органів самоорганізації населення). Зазначені органи приймають рішення щодо обгрунтованості звернень та доцільності проведення громадських слухань із зазначеного питання, про що повідомляють заявників.
Проект Стратегії протягом 2005 року розглянуто засіданнях Кабінету Міністрів України (з окремим розглядом по кожній галузі), у Верховній Раді України на Парламентських слуханнях, на засіданні колегії Міністерства палива та енергетики України (з окремим розглядом по кожній галузі) та на Громадській колегії при Міністрові палива та енергетики України, до складу якої входять видатні вчені, спеціалісти, ветерани усіх галузей паливно-енергетичного комплексу України: енергетичної, ядерної, вугільної, нафтогазової, представники шести громадстких організацій та шести ЗМІ .
Таким чинлом громадськість приймала участь у розгляді Стратегії.

Україна хоче стати членом ЄС. ЄС зараз виставляє ціль 20% електроенергії від відновлюваних джерел до 2020 року. Україна виставляє 4% до 2030 року. Чому?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Ільясов В.А.: Енергетична Стратегія України не є догмою. На основі Стратегії будуть розроблені відповідні програми, у яких будуть більш уточнені і конкретизовані показники, визначені Стратегією. В Україні є багато проектів і безліч цікавих ідей щодо використання відновлюваних джерел енергії. Всі вони мають пройти випробування життям, в тому числі обговорення серед широких верств населення, науковців, проектантів тощо. Тому я вважаю, що найближчим часом у Стратегію будуть внесені певні обгрунтовані зміни і доповнення, які забезпечать досягнення цілей щодо членства України в ЄС. Із свого боку Агентство надало розробникам Стратегії свої зауваження і пропозиції, які на жаль, у останньому варіанті Стратегії не враховані. Враховуючи великий інтерес громадськості та громадських організацій до положень Стратегії, вважаю, що зауваження та пропозиції як від Агентства, так і від громадських організацій будуть внесені.

Яким є статус Енергетичної стратегії сьогодні? Чи це - проект Закону, який ще повинна затверджувати Верховна Рада України?
Анна Голубовська-Онісімова Україна Київа

 

До пана Ільясова: Україна має унікальні запаси чорнозему, який здатний засипати хлібом усю Європу та Америку. Єдина перешкода у потужному розвитку сільськогосподарського виробництва та серйозному його інвестуванні - це ядерна енергетика. Чи Ви особисто підтримуєте подальшу інтервенцію на Україну Ядерної енергетики?
Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

Зенюк О.Ю.: Енергетична стратегія України на період до 2030 року розроблена на виконання Указу Президента України від 27.12.2005 № 1863/2005 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року "Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення". Енергетична стратегія України схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 145. На основі Стратегії розроблятимуться окремі державні програми (близько 30), які розглядатимуться та затверджуватимуться Верховною Радою України.
До мінпаливенерго 1) Яку частку у паливноенергетиному баансі складають відходи деревообробки та дрова (промисловість та домашні господарства)?
До атоменерго
1) Скільки коштує утилізація рекатора типа ВВР і де накопичують кошти для їх виведення з діючих та наступної утилізації?
2) Де можна дізнатися про успішні приклади виведення з експлуатації рекаторів, які відпрацювали плановий термін служби?
3) Яке співвідношення базових та маневрових потужностей заплановано на 2030 р., і яке воно сьгодні?

 

Зенюк О.Ю.:
1) Кошти для виведення з експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій накопичуються на спеціальному рахунку ДП "НАЕК "Енергоатом". Розмір щорічних відрахувань складає 6,6 відсотка тарифу на вироблену на АЕС електроенергію. Відповідно до Концепції зняття з експлуатації діючих атомних електростанцій України вартість зняття з експлуатації енергоблока ВВЕР-440 складає 158,6 млн. дол. США, а ВВЕР-1000 - 207,2 млн. дол. США.
2) В Україні знаходяться в експлуатації тільки ядерні енергоблоки з реакторами типу ВВЕР, споруджені за радянськими проектами. Існує досвід зняття з експлуатації АЕС з реакторами типу ВВЕР на Нововоронезькій АЕС (Російська Федерація), АЕС "Грайсвальд" (Німеччина). З цим досвідом та досвідом інших країн можна ознайомитися на веб-сторінках цих атомних станцій та веб-сторінці МАГАТЕ www.iaea.org, наприклад, документ "Record keeping for the Decommissiong of nuclear facilities: guidelines and experiense" TRC-411.
3) Стратегією передбачено збереження співвідношення між базовими і маневровими потужностями в енергосистемі України.
4) Частка виробництва електроенергії на АЕС залишиться на сьогоднішньому рівні, тобто - 50 відсотків.
5) Стратегією передбачається, що при впровадженні нового ядерного палива, атомні енергоблоки зможуть працювати в маневровому режимі.

Чи не вважаєте ви, що необхідно змінити стратегію споживання енергії в Україні? Пащенко О.В., координатор Всеукраїнської дитячої спілки "Екологічна варта"
Пащенко Олена Вікторівна Україна Київ

Ільясов Валерій Абдрашитович: Повністю з вами згоден. І вся ця стратегія викладена у енергетичній Стратегії України до 2030 року у розділі № 7, де йдеться про пріоритетні напрями та обсяги енергозбереження, та потенціал розвитку нетрадиційних відновлюваних джерел енергії. Ми звикли споживати дешеві енергетичні ресурси і зовсім не звикли ефективно їх споживати. І наразі, коли вартість енергоресурсів збільшилась і буде збільшуватися у подальшому необхідно міняти підхід кожного споживача до використання цих ресурсів. Саме для цього і розроблений розділ № 7 в енергетичній Стратегії. А у подальшому планується розробка нової редакції комплексної державної програми з енергоефективності, у якій буде конкретизовано заходи для реалізації цілей визначених енергетичною Стратегією.

Питання до Ільясова Валерія Абдрашитовича та Шерстюка Олексія Андрійовича. Виходячи із теперішнього тексту Стратегії розвитку ПЕК до 2030 року Уряд з державного бюджету (тобто з наших податків) збирається фінансувати і вже фінансує витрати державного підриємства. Вважаю, правильніше було би фінансувати, наприклад, реформування житлово-комунального господартсва. Де можна ознайомитися з розрахунками, які стали підгрунтям Стратегії, зокрема з такими розрахунками, які б показували, що будувати ядерні реактори і інші ядерні обєкти вигідніше ніж вкладати ці ж суми у енергозбереження?
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

 

Ільясов Валерій Абдрашитович: У державі існує і прийнята програма реформування житлово-комунального господарства України на реалізацію якої закладені цільові видатки в бюджеті 2006 і подальшого років. Хочу сконцентрувати вашу увагу, що прийнята Стратегія не є Стратегією розвитку ПЕК, а є енергетичною Стратегією України. В бюджеті 2006 року на реалізацію стратегії закладені видатки у розрізі підвищення енергоефективності суспільного виробництва, а не на розвиток державних підприємств.
З розрахунками, які стали підгрунтям розробки Стратегії, можна ознайомитися у розробників: Міністерство палива та енергетики України, Інститут енергетичних досліджень. Але ми згодні з вами, що вкладати кошти в підвищення енергоефективності вигідніше, ніж у будівництво ядерних реакторів, тому що першочерговим завданням Стратегії, на мою думку, необхідно вважати саме підвищення енергоефективності суспільного виробництва, а вже потім розглядати питання нарощення енергетичних потужностей. Думку агентства щодо будівництва атомних енергоблоків в Україні висловив голова агентства Є.І.Сухін у статті "Кнут і пряник" газети "День" від 26 квітня 2006 року, сторінка 5, з якою я рекомендую вас ознайомитися.

Вступне слово до Інтернет-конференції

23 березня Міністерство палива та енергетики України презентувало "Енергетичну стратегію України на період до 2030 року", схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 145-р. Енергетична стратегія була критично сприйнята частиною громадськості, зокрема - деякими екологічними організаціями. З метою досягнення порозуміння Департамент комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабінету Міністрів України ініціював цю Інтернет-конференцію, до участі у якій запросив представників центральних органів виконавчої влади та провідних екологічних організацій України.