Ріки чекають допомоги

З кожним забрудненим струмком вичерпуються водні ресурси країни. Вода, за оцінками фахівців, є одним з найбільш дефіцитних ресурсів ХХІ століття. Сьогодні понад один мільярд людей не має доступу до чистих питних джерел, а 80 держав, у яких проживає 40% населення земної кулі, відчувають гостру нестачу води. У південних та східних регіонах України 1068 населених пунктів через природні та технологічні причини не мають гарантованих джерел водопостачання, лише 5% стічних вод у світі проходять достатнє для повторного використання очищення.

Будь-яка річка завжди привертає увагу. На неї можна постійно дивитися не зводячи очей. Ні одна річка не залишає людиною байдужою.

Малі річки в Україні зазнали останнім десятиліттям найбільшого впливу людської діяльності. Багато з них просто зникли з карти нашої країни. Цей процес триває і сьогодні.
Проблемою збереження річок рідного краю Самари та Вовчої, їх майбутнім та сьогоденням стурбовані члени Булахівського первинного осередку Всеукраїнської дитячої спілки “Екологічна варта”. 26 березня цього року вони стали учасниками Міжнародного проекту “Дніпра жива вода”. З метою дослідження та вивчення місцевих проблем річок басейну Дніпра, формування громадської екологічної свідомості у підростаючого покоління, до Всесвітнього дня води була проведена акція “Струмочок, Річечка, Ріка”.
Учні під керівництвом учителя біології та екології координатора Всеукраїнської дитячої спілки “Екологічна варта” Соболь Н.В. прибрали від побутового сміття 1500м берегової смуги річки Самара, висадили 57 саджанців верби, розчистили 2 джерела, відібрали проби для хімічного та бактеріологічного аналізів з річок Вовчої та Самари. На березі річки діти з великим задоволенням грали в екологічні ігри, пізнаючи дивовижні речі, відкриваючи для себе загадковий світ води.
В Міжнародному проекті “Дніпра жива вода” беруть участь вчителі та учні з Білорусії, Росії та України.
Проект показує, що діти різного віку, з великих та малих міст трьох країн разом з вчителями, батьками, рідними стурбовані долею річок. Вони бачать проблеми, які є спільними і для малесенької річечки, на якій вони живуть, і для великого стародавнього Славутича. Вони розуміють, що тільки вони самі, їх вчинки та спосіб життя можуть змінити світ на краще.
З 19 по 25 квітня в Україні проходила Всеукраїнська акція “Жива вода – 2004. Спільні дії”, її організаторами були Київська громадська природоохоронна організація “Українсько річкова мережа”.
Акція передбачала практичну роботу на річках: очистка берегів річок та інших водних об’єктів від сміття та негативного впливу на річкові долини, приведення в порядок водоохоронних зон та прибережних річкових смуг.
21 квітня юні вартівні Булаховської ЗСШ разом з студентами Павлоградської філії МАУП на чолі з викладачем екології координатором Всеукраїнської екологічної пам’ятки природи “Чиста криниця”.
Природа це також живий організм, в якому все взаємозв’язане: немає незначного або зайвого. І, зберігаючи хоча б одне джерело живої води, ми робимо природу здоровішою, даємо можливість нашим нащадкам милуватися прозорими водами вічок, озер, ставків, пити цілющу воду джерел.
Тільки разом ми можемо спинити звалювання побутового сміття по берегах, розорювання прибережних смуг, миття автомобілів на березі річки, засмічення місць відпочинку.

ЗРОБИМО  УКРИЇНУ ЧИСТОЮ!

Світом  вже  вісім років крокує природоохоронна акція “Робимо чистим світ”. До участі в ній приєдналися 130 країн світу, а також приєднується і Україна. Булахівчани відразу створили ініціативну групу з педагогів середньої школи (Масловська Н.А., Короленко Т.С.), директор Агрофірми “Україна”, голова Сільської ради Слобченко В.П. на чолі з учителем екології, координатором районної дитячої спілки “Екологічна варта” Н.В.Соболь.
  Проблема смітників стоїть перед людством, мабуть,
з того самого часу, як воно з’явилося на землі, і чим
далі, тим вона стає серйознішою.
Кожного дня ми змушені стикатися з відходами: вдома, в школі, на вулиці, біля торгових точок. Всюди нас оточують папірці, обгортки з пластика, скло, целофан і т. ін.
В Булаховській середній школі вже два роки працює екологічний клуб “Зелена планета”, члени якого проводять серед учнів роз’яснювальну роботу, направлену на підвищення екологічної свідомості. В ході цьогорічної акції були організовані інформаційно-навчальні заходи та конкурс малюнків “Портрет Нечупари” для учнів молодших класів.
Акція розпочалася мітингом. На ньому була присутня і районний координатор Екологічної ліги Л.Я.Щурова. Сільський голова В.П.Слобченко звернувся до дітей з промовою про проблеми, пов’язані з виникненням стихійних смітників та їх вплив на здоров’я людини.
Члени екологічної бригади підготувати виступ. У їхньому виконані прозвучали пісні на екологічну тематику.
Мітинг завершивсь демонстрацією монстроподібних Нечупар. На передодні учні середніх та старших класів отримали завдання виготовити костюми Бруднуль, використовуючи різноманітні побутові відходи. З великим натхненням діти взялися за виконання цього завдання. Тут проявились фантазія і кмітливість. Конкурс пройшов захоплююче і весело. Після цього, озброївшись рукавицями та пластиковими пакетами групи пішли збирати сміття на цвинтарі села, на березі озера, поблизу орнітологічного заказника всеукраїнського значення “Булахівський лиман”, на стадіон. Велика група працювала в центрі села. Приємно було спостерігати як на заклик членів Екологічної Варти відгукнулись жителі селі.
Батьки разом з дітьми працювали на впорядкуванні вулиць, братської могили.
Діти бачили приклад дорослих. Сільська рада оголосила конкурс на краще подвір’я та вулицю, підсумки якого будуть підведені на початку червня.
Сільська громада разом з учителями школи намагалися зробити своє село квітучим садом.
До акції було залучено 1550 чоловік, прибрано територію на площі майже 40 га, вивезено 3 машини сміття. Наприкінці дня для дітей було організовано дискотеку.