Захист населення та навколишнього середовища від шуму.

Відповідно до Законів України: органи державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні своєї діяльності зобов’язані вжити необхідні заходи щодо запобігання та недопущення перевищення встановлених рівнів акустичного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людини. Громадяни зобов’язані дотримувати вимоги, встановлені з метою зниження побутового шуму у квартирах, а також у дворах жилих будинків, на вулицях, у місцях відпочинку та інших громадських місцях.

 

Нещодавно побувавши в одному з великих міст Дніпропетровської області дуже дивувалась, що всю ні неможливо спокійно відпочити із-за того, що відгуки звуків дискотеки було чути на відстані декількох сотень метрів. Якщо мені, людині з іншої місцевості, це відчутно то хіба не відчувають це люди цього міста. Розмовляючи з місцевими мешканцями я відчула одне, що ці неподобства вони відчувають вже давно, але знають що якщо вони і почнуть кудись скаржитися: в органи місцевого самоврядування, чи санепідстанцію все рівно залишиться все без змін, лише ворогів собі наживеш.

 

Подібну ситуацію я відчула і на місцевому рівні, коли мешканці багатоповерхового будинку скаржилися на одного зі своїх мешканців про те, що щоденно, починаючи з ранку до пізнього вечора ця молода людина включає колонки на всю потужність і слухає таким чином музику, а від цієї музики люстри ходуном ходять, вібрація пронизує все тіло. Деякі із мешканців скаржилися в міську санепідстанцію і звідти почули невтішну відповідь, що до 23 години вечора що хоче то і може робити він, а після 23 години він дійсно повинен знижувати шум. Але я хочу сказати, що такі роздуми говорять про те, що не тільки не знають законодавчих актів мешканці цих міст, але не дуже знають ці закони як органи місцевого самоврядування так і сама санепідстанція, що давала таку відповідь.

 

Згідно Державних будівельних норм України(ДБН - 360-92) допустимі рівні шуму на різних об’єктах, територіях різного господарського призначення не повинні перевищувати показників санітарних норм:

Так в селищній зоні населених міст вони повинні становити:

-         з 7 до 23 години - 55дБА, з 23 до 7 години - 45дБА,

максимальний рівень шуму:

-         з 7 до 23 години – 70дБА, з 23 до7години – 60дБА.

Тобто нормативи є як для нічного так і для денного часів.

 

Крім того відповідно до Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”: органи державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні своєї діяльності зобов’язані вжити необхідні заходи щодо запобігання та недопущення перевищення встановлених рівнів акустичного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людини...

 

Громадяни зобов’язані дотримувати вимоги, встановлені з метою зниження побутового шуму у квартирах, а також у дворах жилих будинків, на вулицях, у місцях відпочинку та інших громадських місцях.

 

Не бажання знати ці закони і правильно використовувати їх на практиці призводить до того, що ми заставляємо людей жити в дискомфортних для них умовах і таким чином самі спонукаємо їх до захворюваності.

 

Подібні факти порушень не виконання Державних будівельних норм (ДБН 360-92) відмічені як місцевою владою так і міською санепідстанцією міста Нова Каховка при будівництві приватної крамниці приватним підприємцем по вулиці Паризької Комуни, де мешканці будинку до цього часу були не захищені ні від шуму, ні від забруднення шкідливими викидами від роботи автомобільного транспорту, та ще й замість вирішення питання як захистити цей будинок від негативних факторів то йому ще й нав’язали крамницю по продажу товарів автохімії.

 

Мешканці будинку підняли це питання перед міською владою, санепідстанцією дійшли навіть до прокуратури і все це безрезультатно, на цьому й зупинилися.

 

Це питання можна було б вирішити позитивно, якби санепідстанція діяла згідно закону.

 

Хотілось б знати в якому місті громадськість знайшла спільну мову з міською санепідстанцією  яка б захищала інтереси громадськості? Як? Була б рада такі приклади мати і опублікувати в місцевих ЗМІ, щоб наші державні структури брали з них приклад.

 

Голова президії Новокаховського товариства охорони природи Т.Ф. Козак.