Басейн низов’я Дніпра – проблеми та шляхи їх вирішення.

Проблеми низов’я Дніпра не тільки впливають на стан довкілля, але й на стан економіки, добробуту населення. Її вирішення з врахування витрат в декілька разів менше ніж дохід, який можна отримати.

 

Саме до такого висновку прийшли учасники конференції, яка відбулася за участю правоохоронних органів, екологічних установ міста, представників місцевого самоврядування, приватних підприємців, науковців що відбулася за ініціативою Новокаховської Ради місцевого відділення Українського товариства охорони природи, Новокаховською громадською організацією “ОБЕРІГ”, центральною міською бібліотекою та Каховського міжрайводгоспу.

З початку конференції було зафіксовано ряд проблем(з транслюванням по відео) які були зняті при спільній перевірці громадськими організаціями та ведучими спеціалістами Каховського міжрайводгоспу.

Начальник відділу водних ресурсів Каховського міжрайводгоспу Пітірімова Т.П. прокоментувала стан малих річок та виявлені порушення, які були пов‘язані із забрудненням водних об‘єктів. Голова товариства охорони природи долучилась до цієї проблеми та надала свої пропозиції, оскільки матеріали, що стали наслідком забруднення річок можна конвертувати у грошові доходи вирішуючи одразу кілька проблем, при цьому було висунуте питання очищення малих річок від замулювання, що веде до забруднення річок, погіршується якість води(зменшується наявність кисню у воді, який потрібний для відновлення рибних запасів).

Після цього було ознайомлено присутніх з напрацюваннями вченого агронома Буракова І.І., в яких міститься дані про вплив сапропелю, зокрема мулу на відновлення земельних ресурсів та підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Зокрема було наведено проте, що одна тонна сапропелю дорівнює по якості одній тонні органічного добрива тваринного походження високої якості.

З останньої інформації відомо, що обстеження КП “Комунресурси” міста Донецьк сумісно з науковим інститутом мулу вказують на можливість його використання у сільському господарстві, але про те всі природні ресурси та стан довкілля повинні бути сурово контрольовані на дотримання екологічних нормативів.

 

Завідуючий комунальним господарством при міськвиконкомі Пятецький Ю.М. зауважив, що для дотримання природного законодавства, збереження міста від подальшого засмічення потрібно збудувати сміттєпереробний завод, кошторис якого становить 28млн. євро, частково держава пообіцяла у виділенні коштів. Він також повідомив учасників конференції про те, що частина рекреаційної зони, зокрема пляж в районі міського парку віддаються в оренду приватному підприємцю, що надасть можливість кращому догляду за нею. Не всім учасникам конференції ця ідея сподобалась, оскільки є тривога за те, що за використання пляжу громадянам доведеться платити, проте Пятецький Ю.М. запевнив, що кошти будуть братись від громадян за конкретний вид послуг(оренда човнів, тощо).

Ідею якнайшвидшої побудови сміттєпереробного заводу підтримав начальник екологічної інспекції міськвиконкому Лимар О.М., який також додав, що потрібно переглянути грошові надходження до місцевого екологічного фонду, так як він становить всього 10%, а для кращого розвитку міста цей відсоток необхідно збільшити в декілька разів і очистку малих річок включити в проект очистки міста.

Про санітарний стан міста було повідомлено учасників конференції лікарем міської СЕС Чиньоною М.С., яка погодилась з тим, що малі річки знаходяться в незадовільному стані і потребують значної уваги. Також акцентувала на рядах проблем – це засмічення міста побутовим сміттям, не вирішено на достатньому рівні очистки стічних вод на очисних спорудах, відсутня паспортизація зливних стічних вод ВАТ “Південелектромаш”, тому нею було надано пропозиції щодо покращення роботи, зокрема проведення реконструкції міських очисних споруд, очисних споруд Дніпрянської селищної ради, Каховського рибопитомника, організувати населення по самоочищенню міста та прибережних смуг річок, якнайскоріше вирішити питання по сміттєпереробному заводу.

Велике занепокоєння учасників конференції викликав виступ головного гідрогеолога Каховської гідрогеологоміліоративної експедиції кандидата технічних наук Рябцева М.П., який порушив питання про розорення кучугурів та несанкціонованого забору піску, що порушує процес водоутворення “Олешківські піски”.

Своїми проблемами та пропозиціями поділився представник заводу пластмасових виробів Вародський С.А., який розповів про можливість збору, переробки та використання відходів пластмаси та отримувати за них кошти, проте заводу недостатньо потужностей, зокрема не вистачає пресувальної машини для пластикових пляшок, що окупиться за рік.

В кінці конференції голова Новокаховської громадської організації “ОБЕРІГ” Єрмолаєв О.Т. ознайомив зі своїм десятирічним досвідом використання мулу в приватному господарстві. Він зумів наочно продемонструвати як змінився склад ґрунту та його властивість, порекомендував особливу корисність використовувати для покращення якості піщаних ґрунтів.

Підсумки підвела голова президії Новокаховського товариства охорони природи Козак Т.Ф. з викладенням нормативних актів, з яких випливала потужна роль громадськості у формуванні екологічної політики як на місцевому, державному та міжнародному рівнях.
Взагалі, результат конференції перевищив сподівання оскільки було отримано багато корисної інформації в доступному вигляді

Р.С Організатори конференції виносять велику подяку місцевим спонсорам та меценатам які підтримали цей захід зокрема ВАТ “Новокаховський річковий порт”, ТОВ “Олеся”, КП Новокаховський міський ринок, магазин “Партнер” завод пластмасових виробів, П.П “Глошка“ П.П Бедіолан магазин “Світ рослин” та співорганізатора центральну міську бібліотеку м..Нова Каховка, і всіх небайдужих громадян які долучились до цієї акції

Відповідальний секретар Новокаховської ради міського відділення Українського товариства охорони природи.            

В.В. Козак.