ЧОМУ ЧОРНІЄ НАША ПЕРЛИНА - СВІТЯЗЬ?

Портрет красеня може мати зовсім несподіване продовження...

Розповідають, що колись воду з озера Світязь возили у Варшаву шляхетним панянкам  для омолодження тіла і душі. І допомагало. А нині  ділові люди з Польщі, Росії і наші волинські хотіли Світязьку водичку загнати в пляшки і на ринок, на продаж як „Маршанську”.

Не вийшло. Вода вже не та. Хімічний склад води погіршився. І є тому причини. Люди винні.

Озеро Світязь, і не тільки воно, загрузло в багнюці відходів. Відходів людської діяльності. Все те, що називається побутовими відходами. Загрузло по самісіньку шию. І перлина наша потмяніла. Недавно я був з  з перевіркою стану прибережних зон і смуг і впевнився, що береги озер до кілометра від урізу води завалені цими відходами. Всіляки ялинки, рівці, пониззя – все засипане і  завалене сміттям. І все це гниє, а вода поверху, або під землею виносить в озера.

А влітку кількість населення зростає втричі, централізованої каналізації у нас немає, та що в Шацьку - мізер, населення вона не обслуговує, і всі ті тисячі людей щось споживають і викидають. І частина цього теж в озерах.

А дикі туристи? А скільки влітку прямо в Світязі перуть білизну? А де, як не на берегах, всі приїжджі миють машини? А дві потужні бензозаправки в Шацьку? То чому ж вона має бути чистою, та вода в озерах?

Ділки, реклама зробили  свою чорну справу – люди посунули на озера і всі разом загадили їх так, що постає така жахлива картина: Світязь - красень по пояс, замилуєшся – чорні вуса, кучерява чуприна, краватка в синю смужку, зелена сорочка. А нижче пояса- екскременти під себе і сморід навкруги. Отакий красень. І зробили його таким – люди. Заради  сьогоднішньої вигоди, не думаючи про майбутнє. І це лише квіточки. Ягідки потім.

А вихід з цього становища є. Владі на місцях потрібно організувати вивіз усіх побутових відходів від населення повулично автотранспортом в певні дні і в певні години. По графіку. Органам управління в Шацьку вже сьогодні потрібно накопичувати фінанси для вирішення другої черги централізованої каналізаційної мережі до кожного будинку селища. Дороги  асфальтовані - добре, світло на вулицях теж не погано. А головне, це потрібно рятувати озера, бо озера – це життя, а життя рятують в першу чергу.

А 16 квітня ми з учнями 10-б класу  Шацької школи прибирали ці кляті побутові відходи за стадіоном у нашому лісопарку разом з викладачем Мазурок Тамарою Володимирівною. Всього було 23 учні. Працювали старанно так, що   відокремити когось із них немає можливості. Дякуємо всім.

 

Володимир Фадєєв,
координатор громадського екологічного об'єднання „Зелений край”,
смт Шацьк  Волинської області