Регіональний ландшафтний парк "Нижньоворсклянський"

Вперше на Полтавщині на базі РЛП буде створено національний природний парк "Нижньоворсклянський". РЛП створено в 2002 році на площі 23200 Га в пониззі р. Ворска, що охоплює її долину, заплаву, гирлову частину з островами і ділянками Дніпродзержинського водосховища (Кобиляцький район). Землі підпорядковані п’яти сільським радам, Новоорлицькому лісництву, Кременчуцькому держлісгоспу та Дніпродзержинському регіональному управлінні водних ресурсів. Заповідний фонд області збільшився до 4 відсотків (хоча і це замало).

Заповідна зона парку є територією роз’єднаною, її складають існуючі природно-заповідні об’єкти різних категорій. Основним є заказник загальнодержавного значення "Лучківський" — 1620 Га та система заказників місцевого значення — ботанічного "Новоорлицькі кучугури" — 672 Га і ландшафтних: "Вільховацьке" — 452 Га, "Вишняки" — 1405 Га, "Пелехи" — 452 Га, "Крамареве" — 217 Га та урочище "Сокільське" — 243 Га. Зона регульованої рекреації (понад 12 тис. Га) включає долину та гирло р. Ворскли, акваторію водосховища, а зона стаціонарної рекреації (близько 5 тис. Га) включає територію існуючих баз відпочинку та її акваторію. Господарська зона близько (близько1 тис. Га) включає ділянки з лісовими культурами Вишенського лісництва, рибомеліративну станцію, фермерське господарство Вільховацького острова.

Зараз іде узгодження документації по створенню національного природного парку "Нижньоворсклянський" з Міністерством екології. Площа парку збільшиться до 30 тис. Га. Розбудова в пониззі річки Ворска національного парку визначає насамперед, найвищі показники ландшафтного та біологічного розмаїття, в тому числі унікального рослинного і тваринного світу, що характерно не тільки для області, а й для Лівобережного Придніпров’я:

 • рослинний покрив: виявлено 5 угрупувань, які потребують охорони на регіональному рівні, 5 — занесені до Зеленої книги Країни і один пропонується включити.
 • флора: виявлено 901 вид вищих судинних рослин, з них 68 рідкісні види (включені до Європейського червоного списку рослин) — 4, до Червоної книги України — 19.
 • фауна: наземних хребетних нараховується 220 видів, в тому числі 9 видів земноводних, 9 видів плазунів, 170 видів птахів та 42 видів ссавців. Серед цих тварин 22 види є регіонально рідкісними, а 16 видів занесено до Червоної книги України, крім того 5 видів іхтіофауни.
 • Гідрологічна цінність обумовлена наявністю водних, водно-болотних, болотно-озерних та інших екосистем.

  Все це виглядатиме як цілісність природних екосистем та привабливістю територій (ландшафтний та історико-культурний "імідж") для регламентованої рекреації і туризму — можливість організації наукового, екологічного, мисливського туризму; також природоохоронних екскурсій.

  Організація та проведення наукової, організаційної та виховної роботи сприяє розташований тут біостаціонар природничого факультету Полтавського педагогічного університету, який передається на баланс нацпарку. Він був місцем проведення місцевих, регіональних та всеукраїнських заходів — 10 з’їзд ботаніків України, конференція молодих вчених ботаніків України, виїзних нарад: Ради ботанічних садів України. Останні два роки проведено науково-практичні конференції "Роль заповідних територій в екологічній освіті і вихованні". На сьогодні розроблено проекти музею природи, дендропарку, та туристичних екологічних маршрутів.

  Є надія що з 2005 року РЛП "Нижньоворсклянський" буде мати статус національного — непересічне значення як біоцентр Ворслянського екологічного коридору регіональної екологічної мережі, як еталонна природна ділянка з пониззя річки Ворскли, а саме природний банк генофонду і ценофонду жилого, осередок біорізноманіття, історико-культурних цінностей Полтавщини і служитиме невичерпним джерелом для відновлення ландшафтів Лівобережного Лісостепу. Тож до співпраці екологи-природолюби, до зустрічі на Полтавській землі — духовному краю України і є надія на заповідний край держави.

  Володимир Степанюк,
  асоціація "ЕКО-СВІТ" м.Полтава