Екологічна інформація Полтавщини

ГЕНЕТИЧНО-МОДИФІКОВАНІ ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ

Бурхливий розвиток генної технології та блискавичне втілення наукових результатів в комерційні проекти потужних транснаціональних корпорацій стали одним з найнебезпечніших аспектів глобалізації. Нещодавно генна інженерія була обмежена рамками наукових конференцій та стінами дослідницьких установ, натомість вже сьогодні важко перелічити с/г рослини, що отримані з генетично-модифікованого насіння та продукти харчування, які містять трансгенні домішки. Підстави для процвітання такого бізнесу очевидні, адже трансгенним культурам властиві швидкість зростання, довгострокове зберігання, стійкість до шкідників, висока врожайність тощо. Проте наслідки споживання та використання такої продукції остаточно не з’ясовані. Все більше з’являється інформації про негативний вплив трансгенної продукції на людей, тваринний та рослинний світ;дослідження наукових свідчень, що тривале вживання таких продуктів може привести до резистентності організму людини до антибіотиків найширшого спектру дії, а також до тяжких алергічних реакцій.

Лідером біотехнологічних розробок є США, де зосереджено 80% світового виробництва генетично-модифікованих організмів.

На відміну американців мешканці європейських країн негативно відреагували на появу продукції. Під впливом громадськості уряди багатьох європейських країн відмовляються від закупівлі ГМ-продуктів, ряд великих європейських банків не рекомендують інвесторам вкладати кошти в виробництво генетично-модифіковані організми та значна кількість продуктових супермаркетів відмовилась від продажі цієї продукції.

Європейський союз у квітні 1999 року встановив мораторій на поширення нових видів генетично-модифікованих культур у зв’язку з тим, що їх нешкідливість для здоров’я людини остаточно не доведено.

На сьогоднішній день низка міжнародних угод про поводження ГМО і значну роль в міжнародному законодавстві відіграє Картахенський протокол про біобезпеку до конвенції про біологічне різноманіття. Європейський Союз найактивніше встановлює нормативні бар’єри на шляху поширення ГМО.

На жаль, дана проблема безпосередньо стосується й України. На відміну від держав ЄС, наша країна майже не має законодавчої бази щодо поводження з ГМО. Українські споживачі та природне середовище не захищені від впливу трансгенних організмів. Найбільший у світі виробник ГМ-насіння корпорація „Монсанто” відома в Україні з 1982 року, коли в господарствах Донецької та Дніпропетровської областей проводились польові дослідження разом із науково-дослідним інститутом кукурудзи. А з 1989 року „Монсанто” розпочала проект у Сумській області, надалі широкомасштабні проекти реалізовувались і в Вінницькій та Одеській областях. Тобто в Україні, понад 20 років експериментують.

На сьогодні, можна з впевненістю стверджувати, що в Україні безконтрольно використовуються соєві концентрати, ізоляти, кормові добавки у птахівництві, молочній та кондитерській промисловості, про що споживачів не повідомляють. Деякі спеціалісти нових харчових виробників-гігантів, як правило створених у формі спільних підприємств із значною долею іноземних інвестицій, з гордістю заявляють про використання нових біотехнологій у виробництві, завдяки яким зростає якість та поживність харчових продуктів.

Наш уряд лише тепер частково розпочав розроблення науково обґрунтованих критеріїв оцінки ризику використання ГМО, а у Верховній Раді України досі обговорюється проект Закону „Про державну систему біобезпеку під час здійснення генетично-інженерної діяльності”. Розробка і прийняття законодавства по ГМО ще далеко до завершення, а проблема розповсюдження їх є однією з найбільш болючих не тільки екологічної, а взагалі, державної безпеки України.

Громадські екологічні організації України, усвідомлюючи реальну загрозу для біорізноманіття країни та здоров’я людей, протягом останніх років намагаються перешкоджати неконтрольованому поширенню трансгенних організмів. Однією з таких організацій є „ЕкоПраво-Харків” неодноразово стикалися з проблемами обігу ГМ-продуктів в Україні та за її межами з 1998 року. Питання правового регулювання ГМО юристи „ЕкоПраво-Харків” приділяють постійну увагу, що дає змогу громадськості України ознайомлюватися з тенденціями розвитку законодавства, щодо генетично-інженерної діяльності та використання ГМО.

Результатом такої діяльності стало усвідомлення необхідності проведення більш широкої просвітницької діяльності, інформування громадян з питань поводження і ГМО, аналізу існуючої нормативно-правової бази та активної участі громадськості в пресі, розробки національного законодавства.

Їсти чи не їсти ці продукти вирішує споживач, але право бути проінформованим про ГМ-продукти – це обов’язок держави.

Але з держави, як з гуся все чогось не хватає, то грошей, то... Питанням інформаційності полтавців узяли на себе громадські організації - асоціація „ЕКО - СВІТ” та „Мама 86 - Полтава”, які провели круглий стіл „Генна інженерія - генетично модифіковані продукти харчування. За і проти.”, де науковці полтавських вузів - аграрна академія, педагогічний університет, медична академія; обласна СЕС та ряд представників ГО висловили своє бачення з цього питання.

Актуальність цієї теми спонукало ініціаторів підготувати невеличку брошуру, в якій би висвітлення про ГМО розглядалося з позиції генетика (Блюзниченко О.Г. - аграрна академія), медика (Горішко О.В., Ковальова О.М., - медична академія ), та юриста ( Степанюк І.В., асоціація „ЕКО-СВІТ”). На сьогодні вже майже готова електронна версія, а ГО „Мама-86 Полтава” бере на себе зобов’язання видати її. Планується поширення цієї брошури безкоштовно серед бібліотек, ШШЛ, вищих навчальних закладів, громадських бібліотек, сердего і партій та представників влади.

Життя довело, що реальні плоди генної модифікації можна побачити й оцінити лише через кілька десятків років, Останнім часом людство починає дедалі глибше усвідомлювати, що кардинально змінювати вдосконалювати світ треба обережно. Бо нерідко не до кінця продумане або й віроломне втручання у святая святих природи, зокрема спроби змінювати геном (людини, тварини, рослини) обертається трагедією, катастрофою, загрозою усьому живому і сущому. І це повинен знати кожен.

Хімія навколо нас

Еколого-медичні проблеми в наш час стали глобальними - кожна людина протягом життя зазнає негативного впливу чинників навколишнього природного середовища на здоров’я. За даними ООН в світі випускається до 1 млн. назв продукції, із них 100 тис. тис. є хімічними з’єднаннями в т.ч. 15 тис. потенційні токсини. За даними експертів до 80% всіх хімсполук рано чи пізно поступлять у воло джерело. Токсикологи володіють відносно повною інформацією про вплив на здоров’я людини лише 10% використаних тепер пестицидів і 18% лікарських препаратів. А по відношенні до використання хімікатів проблеми ще серйозніші, 80% із них взагалі не проходять ніяких досліджень.

Проблемою зменшення хімічного навантаження на організм людини та впливу на здоров’я населення займаються вчені багатьох країн.

За останні роки проведені багато центрові дослідження у Європі, Японії та США, які засвідчили про невпинний зріст раку молочної залози у жінок та раку яєчка та передміхурової залози у чоловіків. Перш за все це пов’язано з дією діоксанів та пестицидів, які надходять з їжею.

Речовини, які викликають гормональні порушення знаходяться в пестицидах, парфумах (спрей, косметичних засобах, шампуні, дезінфектантах, пластикові пляшки, каністри та деякі ліки, відходи сміттєспалювальних заводів. В 95% випадках ці речовини надходять з їжею, зокрема з молоком та рибною олією. На сьогодні відомо 50 речовин, які можливо ідентифікувати як речовини, які викликають гормональні порушення.

Жінок хвилює в теперішній час проблема фиалатів. Це речовини, які найчастіше зустрічаються у парфумерній та косметичній продукції. Фталати є важливими складовими м’яких іграшок, одягу, медичної продукції. Крім того доведено, що фталати є у молоці, м’ясі та маргарині. Численні дослідження проведені на тваринах свідчать, що надходження фталатів в організм викликає значні гормональні порушення, мускуліннізацію, фемінізацію, рак яєчка, карциноме надміхурової залози.

Сотні тисяч інших ще недостатньо вивчені. Тому виникає нагальна потреба інформованості жінок, щодо правильного харчування та зменшення застосування парфум, які містять ці небезпечні речовини. Виникає необхідність звернути прицільну увагу на роботу з молоддю, щодо здорового способу життя.

ГО „Мама 86 - Полтава” спільно з асоціацією „ЄКО-СВІТ” на протязі квітня місяця провела анкетне опитування „Якою косметикою і парфумерією я користуюсь” серед студентів вищих навчальних закладів Полтави - медична і аграрна академія, педагогічний і технічний університети. Зараз іде обробка даних, після цього буде проведено круглий стіл „Побутова хімія - косметика - парфумерія. Реалії сьогодення.” та організація невеликої виставки представників ряду іноземних виробників косметичної продукції в Полтаві та надання їм права виступу та коментарії про їх продукцію.

Під час опитування постійно косметикою починають користуватися з 15-16 років. Особлива реакція студенток була, коли їм було запропоновано вибрати декілька засобів якими вони користуються, роздивитись їх склад і відмітити, які речовини із них є у їхній косметиці, назву хімічних речовин (а їх було аж 10 шт.) та їх негативну дію ( аж 31 ) було представлено на звороті анкети.

Не всі студентки змогли в повному обсязі відповісти на запитання, а це означає або вони користуються нешкідливою косметикою ( що маловірогідне), або косметикою на якій не має ніякої маркировки (а це може бути і фальсифікат). При цьому їх прохали надавати детальну, змістовну і конкретну відповідь.

Небезпечні речовини повинні обов’язково маркіровані на продукції, і кожна жінка при покупці того чи іншого парфума повинна свідомо оцінювати той ризик, який вона наносить своєму організму.

Таким чином, профілактика онкозахворювань репродуктивної сфери як у жінок так і чоловіків включаючи в себе інтегровану працю медичних працівників, гігієністів, виробників парфумів та сільськогосподарчої продукції, управління справ споживачів та освіти починаючи з дошкільного навчання і продовжуючи протягом усього життя. Велику допомогу у цій плідній співпраці повинні здійснювати громадські організації, які тісно співпрацюючи з міжнародними громадськими організаціями суттєво допоможуть медичним працівникам, щодо покращення репродуктивного здоров’я населення.

ВИХОВАННЯ МОЛОДІ

25 березня 2004 року у Полтаві в Будинку науки і техніки відбулася обласна науково-громадська конференція „Проблеми духовного виховання учнівської молоді”. Вона була організована та проведена Координаційною радою Співтовариства громадських організацій м. Полтави, куди входить і асоціація „ЕКО-СВІТ”, Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського, Полтавським державним педагогічним університетом ім. В.Г.Короленка.

На конференції були присутні понад 90 педагогів загальноосвітніх шкіл області, а також представники громадських організацій: клубу „Інтелект-Духовність-Капітал”, міського товариства Реріхів „Радела”, Благодійного фонду ім. В.І.Вернадського, представники ОДТРК „Лтава”, студії „Місто”, полтавські газети та були гості - Райнхард Р. - доктор університету ім. Й.Гутенберга, м. Майна, Німеччина.

Учасники конференції виявили зацікавленість до порушених питань. Був проявлений спільний інтерес як представників громадських організацій, так і педагогів до співробітництва з учбовими закладами.

Після обговорення і внесення пропозицій були прийняті „Рекомендації обласної науково-громадської конференції „Проблеми духовного виховання учнівської молоді”.

Учасники конференції рекомендували звертати особливу увагу на роботу за такими напрямками:

1. Активізувати діяльність просвітницьких центрів з метою популяризації знань з родинної педагогіки, мовної культури, виховання громадянського становлення особистості, формування здорового способу життя, екологічного виховання, духовної культури особистості та вільного формування нею власної світоглядної позиції, вести роз’яснювальну роботу по більш глибокому розумінню морально-етичних норм, Залучати до цієї роботи громадські організації, батьківські шкільні комітети, ради навчальних закладів, діячів культури і науки.

2. Громадським організаціям, діячам культури та науки прийняти посильну участь у допомозі навчальним і культурним закладам у реалізації обласної Програми „Системи виховання учнівської молоді на період до 2012 року”.

3. Поширювати досвід діяльності Співтовариства громадських організацій м. Полтави, спрямований на вдосконалення суспільних відносин і створення духовно-соціального середовища. яке ґрунтується на таких етичних засадах:

 • добровільність;
 • ненасильство;
 • довіра;
 • порядність;
 • доброзичливість;
 • щирість;
 • взаємна відповідальність за дані зобов’язання, послідовність у своїх словах і вчинках;
 • тактовність у взаємовідносинах;
 • прагнення до пізнання істини у всій її багатогранності;
 • прийняття загальнолюдських цінностей, які маються у світових духовно-релігійних вченнях, тощо.

  Крім того було запропоновано концепцію: „Виховний ідеал української молоді”.

  А 15-16 квітня в Полтавському інституті післядипломної освіти педагогічних працівників відбулася Всеукраїнська наукова конференція „Інтеграція змісту освіти в школі та вищих навчальних закладах: досягнення і перспективи”. Цей захід проходів під егідою Міністерства освіти і науки. Проаналізувавши стан освіти дійшли згоди про необхідність синтезу наук у взаємозв’язку, творче об’єднання різних наук, європейська стандартизація освіти, підняття середнього рівня школи, впровадження духовності але на наукових позиціях, тощо.

  ЛЮДИНА І ВСЕСВІТ

  13 квітня 2004 року в актовій залі Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка відбулася наукова конференція „Людина. Земля. Всесвіт.” присвячена Всесвітньому дню авіації і космонавтики та Дню працівників ракетно-космічної галузі, значну частину часу було присвячено 90 річчю від дня народження полтавчанина - академіка, генерального конструктора ракетно-космічної техніки В.М. Челомея. В ЦІАМЕ, яким керував полтавець створено 37 комплексів, 45 типів ракет, з яких 10 типів введено в дію розповіла науковець Окара О.Й, яка працювала разом з академіком, була вченим секретарем. А професор Руденко О,П, назвав його ученим і конструктором „від Бога”.

  Гості із Києва, Реутов (Росія) Байконур (Казахстан) - вихідці з полтавського краю та науковці полтавських вузів поділилися своїми поглядами, науковими думками, спогадами про розвиток космічної галузі не тільки як військового направлення, а і для потреб народно - господарського комплексу, зокрема галузі навколишнього природного середовища.

  Першопроходці Байконуру (ветерани Жук Л.Н. Федоренко І.Г.) розповіли про те як будувався космодром - 5.05.1955 року закладено перший камінь а 4 жовтня 1957 - запущено перший штучний супутника.

  До речі в космосі побуло 43 космонавт з 32 країн світу, з них 98 космонавтів бившого Радянського Союзу з яких !? космонавтів вихідців з України а космонавт Каденюк - перший космонавт незалежної України. Більше двох років (747 діб) у космосі побував космонавт С.Авдєєв а Поляков -437 діб не повертався на землю.

  Військовослужбовець Шостак І.Г. розповідала про минула і сьогодення Байконурі де сьогодні працює 30% українців.

  Директор Полтавського музею авіації та космонавтики Кальний Д.П. ( до речі музей перший в Україні) доповів про „Україна на космічних перехрестях”. Добрим словом було згадано першого ракетобудівельника полтавчанина О.Засядька та всесвітньо відомого розробника польоту на Марс - полтавця Ю.Кондратюка (Шаргея).

  Організаторами конференції крім педагогічного університету виступили громадські організації „Байконур” „ЕКО-СВІТ” та благодійний фонд „Зірка життя”.

  Під час проведення конференції було проведено конкурс дитячих малюнків „Моя омріяна зірка”, із циклу „Земля. Людина. Всесвіт.” Переможцями визнано серед дошкільних навчальних закладів м. Полтави - дитячий садочок № 35 „Берізка „, № 17 „Оленка, № 4 „Теремок. Особлива відзнака закладу № 78 „Пізнайко” - діток з фізичними вадами здоров’я. Визначено і три переможці серед учнів міської художньої школи.

  Організаторами конкурсу виступила асоціація „ЕКО-СВІТ” та Всеукраїнське об’єднання „ Жінки за майбутнє” - вручено подяки та призи переможцям.

  Коротка інформація за тиждень

  16 квітня при сприянні обласної екологічною ради асоціація „ЕКО-СВІТ” провела конкурс дитячого малюнку „Я і Земля” серед дитячих садочків присвяченого Дню довкілля та Дню Землі. Переможцями визначено дошкільні навчальні заклади №77 „Джерельце”, №83 ”Дзвіночок” № 39 „Чайка” та навчально-виховний комплекс „ясла-садок-початкова школа” № 10 „Дюймовочка” № 86 „Півник” та №45 „Струмочок” яким вручено грамоти - за прививання любові до рідного краю та бережного ставлення і збереження довкілля, крім того вручено призи сувеніри.

  17 квітня - в День довкілля - значна частина населення міста, включаючи і екологічні громадські організації масово прибирали територію Полтави, проводили посадку дерев і кущів (Держу правління екології спільно з деякими ГО робили посадку дерев у міському дендропарку) і місто стає охайним і чистим, правда окраїни Полтави ще майорять сміттєзвалищами, з якими влада проводить рішучу боротьбу. Дай-то Боже, навести не тільки чистоту в місті, а й лад, злагоду і забезпечити добробуту

  В центрі м. Полтави завершується реконструкція та благоустрій „Корпусного” парку - пам’ятнику садово-паркового мистецтва. Із самого початку було грубо порушене чинне законодавство при будівництві підземного торгового комплексу „Злате місто” яке зайняло 008 га парку. Крім того на погляд громадськості та науковців в парку багато вирізано дерев значна частина яких була в молодому віці а залишені дерева дуже сильно „підстригли” що може привести до поступового всихання значної частини дерев.

  15-17 квітня в приміщенні обласної телерадіокомпанії „Лтава” відбулася остання весняна виставка-продаж насіння овочів квітів і посадкового матеріалу плодово-ягідних культур та картоплі. Крім того власникам земельних ділянок пропонували препарати захисту рослин та біопрепарати росту. Була представлена продукція не тільки полтавська а і з міст - Харків, Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Черкаси, Суми, Кіровоград.

  14 квітня (кожної другої середи щомісяця) відбулося засідання секції „Біоелектроника”(до речі організація працює на громадських засадах уже 23 роки - одна із найстаріших організацій міста), Серед великого загалу питань, постійно піднімається і питання збереження і примноження довкілля.

  В травні місяці по проекту MATRA проведено семінар “Співпраця заради сталого розвитку сільської місцевості” в рамках співпраці з організацією „Жінки Європи за спільне майбутнє”. Полтавська міська еколологічна організація „Мама-86” в приміській зоні — Гожулянська сільська рада — презентувала цей проект за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів. Учасниками семінару, а це представники місцевої влади — райдержадміністрація, районна рада, голови сусідніх сільських рад, депутати, актив села, ЗМІ та від громадських організацій Екологічна рада Полтавщини і асоціація „ЕКО-СВІТ”. Експерти WECF: М.Самвел „Питна вода і безпечність водних ресурсів”, К.Бентвельсен „Гендерні аспекти проекту”, С.Дигинер „Управління відходами” та національний координатор проекту А.Цветкова „Кооперація для сталого розвитку сільської місцевості” проінформували про мету, ціль та задачі, які ставляться для виконання проекту. Проект розрахований на три роки і охвачує основні питання. Це:

 • соціальний, економічний та тендерний аналіз;
 • результати дослідження води;
 • екологічні проблеми на селі;
 • проблеми здоров’я, їх зв’язок зі станом санітарії та якістю питної води.

  ***

  Щорічно людство видобуває з надр землі значно більше ніж природа здатна відтворити. Тільки за останні 150 років видобули половину вугілля, яке утворилося за мільйони років. Україна занадто енергозатратна держава, а маємо власних енергоносіїв менше 50% від потреби. Здавна в світі використовується енергія вітру. Гортаючи статистичні збірники Полтавської губернії виявлено, що в середньому на 6-8 дворів в селі був вітряк.

  Обласний будинок науки і техніки за участю полтавських вчених Д.М.Онигдюка, П.Д.Панасенко і А.К.Северина випустили наукову брошуру „Вітроелектростанції своїми руками”, яка розрахована як для науковців так і народних умільців.

  ***

  За власні кошти невеликим накладом учений економіст Н.Кизуб — Алтухова видала брошуру „Шлях в новий світ — шлях добро дії” частина третя „Ідеологія нового світу”, де наряду з економічними питаннями піднято і питання довкілля в розділі „Економіка і екологія”.

  ***

  Обласна авторська програма з екологічного виховання дітей дошкільного віку „Допоможіть мені люди!” рекомендована вченою радою Полтавського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників. В четвертій частині на прикладах пошуково-краєзнавчого матеріалу в Полтавщині з досвіду роботи колективу дошкільного закладу №59 міста Полтави (завідуюча Л.І.Січкар) розповідається про:

 • екологічний зміст народних традицій ставлення до природи;
 • мудра природа (народна педагогіка і рослини, птах із легенди);
 • поезія рідного краю;
 • в природу за порадою.

  В одному з таких напрямів працює дошкільна освіта і учиться малеча любити і берегти свій рідний край.

  ***

  Благодій фонд „Гелон” (керівник В.Бідуха) розпочав широкомасштабну акцію по інформованості громадськості не тільки області а й України про „Більське городище”. З метою поліпшення стану пам’яткоохоронної справи та збереження унікальної пам’ятки археології — решток найбільшого укріплення поселення раннього залізного віку в Європі Більського городища скіфської доби (до відома, старогрецький учений Геродот називав це городище — Гелон). Уже в цій акції згодилися брати участь ряд громадських організацій, зокрема: Полтавський обласний медіа-клуб, асоціація „ЕКО-СВІТ”, благодій фонд В.І.Вернадського тощо. Основна мета — статус Національного заповідника „Більське городище” та пошук інвестицій для туристичних цілей. Тож до співпраці НУО України та бізнесмени. Той хто пам’ятає і зберігає історію, має право на майбутнє.

  ***

  21 червня 2004 року в Полтавському національному технічному університеті відбудеться конференція „Полтавський шлях до зірок” присвячена дню народження Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея). Ім’я Ю.Кондратюка стало відомим широкому загалові порівняно недавно, коли з’явились перші публікації в пресі і почали виходити монографії, присвячені цьому видатному вченому. Мабуть важко знайти людину, в біографії якої є стільки білих плям, ще й до цього часу чимало запитань із його минулого залишається відкритим. 21 червня 1897 року в м. Полтаві народився хлопчик Олександр, якому в майбутньому судилося стати одним з геніїв світової космонавтики. Ще в 1914 році він почав розроблення основ ракетно-космічної науки, в 1918-19 роках створив другу працю з космічної тематики „Тим хто буде читати, щоб будувати”. В середині 1921 року прийняв ім’я Юрія Кондратюка, щоб урятуватись від репресій і органів Держбезпеки за вимушене білогвардійство. В 1925 році завершив свою третю наукову роботу „Про міжпланетні подорожі”, а в січні 1929 року видав за свій рахунок книгу „Завоювання міжпланетних просторів”, яка отримала світове визнання. Не обминула його доля й концтаборів на початку 30 років. У Новосибірську розробив ескізний проект потужної вітроелектричної станції, і в 1936 році розпочато будівництво станції на горі Ай-Петрі (Крим). Але після смерті С.Ожонікідзе роботи були загальмовані, а Кондратюка звинуватили в гігантоманії. Але при підтримці відомих учених не був репресований. Свої наукові рукописи з космонавтики Ю.В.Кондратюк передає на зберігання вченому Б.М.Воробьову і не залишає надії на кращі часи. 5 липня 1941 року добровільно вступає в народне ополчення Москви і вкінці лютого 1942 р. на Кривцовському плацдармі (Орловська область) губиться його слід. Могила Ю.Кондратюка невідома, як і невідомі останні години життя, тому й поширилися різні міфи, припущення, що його викрала фашистська розвідка і він працював у них, а в кінці війни був вивезений до США. Так це чи ні?... Але американці по його наукових розробках здійснили посадку на Місяць і підняли з забуття це славне ім’я, яким пишається весь світ. А у СРСР тільки в жовтні 1986 р. цензура дозволила вихід першої біографічної брошури, але без згадування про зміну імені. Тільки при святкуванні 90 річчя з дня народження вченого всі питання стосовно імені знято. В 1997 році за рішенням ЮНЕСКО відзначався сторічний ювілей. Ось така то непроста доля полтавського вченого з всесвітнім іменем.

  В.Степанюк