"Зелений світ" - шанс для нашого спільного майбутнього

Загальна інформація про УЕА "Зелений світ"
 

УКРАЇНСЬКА ЕКОЛОГIЧНА АСОЦIАЦIЯ "ЗЕЛЕНИЙ СВIТ" –
ШАНС ДЛЯ НАШОГО СПIЛЬНОГО МАЙБУТНЬОГО

    "Зелений Світ" започатковано у грудні 1987 року в Києві з ініціативи групи творчої інтелігенції. У жовтні 1989 р. 1-й з'їзд "ЗС" об'єднав екологічні неурядові організації (ЕНУО), що виникли в Україні на той час. 30.12.92 Статут "ЗС" зареєстрований Міністерством Юстиції України (свідоцтво N371).
    Принципи діяльності "ЗС" - в гаслі "Виживання, демократія, гуманізм". "ЗС" - не лише природоохоронна, але й правозахисна організація: захищає право людини на повноцінне навколишнє середовище, приділяє увагу питанням становлення демократії в Україні, дотримується принципів демократичного самоврядування у внутрішньому устрої.
    Деякі осередки "ЗС" мають представників серед депутатів місцевих Рад. Для "ЗС" участь у виборах - лише одна з можливостей сприяти розв'язанню екологічних проблем, тоді як для політичних партій (зокрема Партії Зелених України - ПЗУ, що у 1990 р. виокремилася з "ЗС") боротьба за владу на виборах є смислом існування.
    "ЗC" об'єднує різноманітні екологічні організації, клуби та групи, що створені та підтримуються самими громадянами. На даний час це 72 осередки, легалізованих як самостійні організації, у всіх областях України, загалом біля 2000 членів. За Статутом Асоціації її колективні члени - місцеві організації - мають фінансову та організаційну самостійність, можуть використовувати власну назву. Фінансування "ЗС" - внески, пожертви, інколи – гранти екологічних фондів. Робота переважно робилася і робиться на громадських засадах, і на місцевому рівні може надаватись негрошова підтримка.
     Для обговорення найважливіших питань періодично збирається Зелена Рада з представників регіонів. В період між засіданнями Ради роботою Асоціації керує Голова. Вперше на 4-му (Київ, 1993), повторно на 5-му (Донецьк, 1994) та 6-му (Миколаїв, 1997) з'їздах Асоціації Головою "ЗС" обрано Миколу Коробка, геолога з Кривого Рогу. М.Коробко був народним депутатом у Верховній Раді першого скликання, працював секретарем Комітету екополітики ВРУ.
     Перелічити справи "ЗС" важко через їх чисельність та різноплановість, але можна навести приклади з пріоритетних напрямків діяльності, як це зроблено далі.
     На жаль, умови для діяльності громадських екологічних організацій та Україні є надзвичайно несприятливими. Насамперед треба констатувати глибоку деградацію державної системи охорони довкілля, особливо - державної екологічної інспекції, природохоронної прокуратури, санітарно-епідеміологічної служби та інших державних структур, які мають повноваження та ресурси, неспівставимі з можливостями громадськості. Через те більшість спроб громадськості захистити довкілля закінчуються невдачами.
 

ЕКОЛОГІЧНА ПРОСВІТА НАСЕЛЕННЯ.

     "ЗС" Артемівська добився рішення міської Ради про розробку для шкіл міста екологічних програм. "ЗС" Ніжина організував семінар з екологічної освіти для вчителів Чернігівської області."ЗС" у Горлівці Донецької області ("Зелений Рух Донбасу") видає регіональний інформбюлетень "Еко-Донбас", а також створив центр екологічної освіти. Центр працює з дітьми, вчителями та вихователями дитсадків, використовуючи різноманітні (зокрема – ігрові) методики і видає дитячу екологічну газету "Пчелка".
     "ЗС" Коломиї видає газету "Людина і екологія", регулярно використовує 10 хвилин на місцевому радіо. Осередки "ЗС" у Артемівську, Кіровограді, Миколаєві, Світловодську, Чернівцях через місцеве телебачення регулярно ведуть інформування та екологічну просвіту населення.
     Багато осередків "ЗС" працюють з школярами, проводячи екологічні уроки і лекції, залучаючи до конкретних акцій, зокрема, із садіння дерев.
 

ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРИРОДООХОРОННОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ГРОМАДСЬКОГО ТИСКУ НА ЙОГО ПОРУШНИКІВ.

    Завдяки тиску осередків "ЗС" на підприємства, що інтенсивно забруднювали довкілля, у 1989-1994 рр. було перепрофільовано гідролізно-дрожжовий завод в Кіровограді, закрито виробництво БВК в Сумах, винесено за межі міста асфальтовий завод та кілька ставків-накопичувачів токсичних відходів в Чернігові, закрито СП "Скомекс" з випуску казеїну в Сокалі Львівської області, припинено переробку привозної смоли на Запорізькому коксохімзаводі.
    Осередки "ЗС" у Олександрії, Кременчуці, Ніжині, Миколаєві протидіяли незаконному будівництву гаражів та інших об'єктів. Зусиллями осередків "ЗС" обмежено використання пестицидів для рисосіяння в Скадовському районі Херсонської області, заборонено внесення отрутохімікатів з сільгоспавіації в Сокальському районі."ЗС" м. Кремінна Луганської області добився скасування рішення про забудову в охоронній зоні водозабору. Організації "ЗС" у Рубіжному, Сіверськодонецьку та Кремінній запобігли авантюрі зі спаленням пестицидів на заводі "Барвник".
    Пропозиції правової комісії "ЗС" було враховано Мінприроди в Положенні про громадський контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища.
 

ВПЛИВ НА ВЛАДНІ СТРУКТУРИ ДЛЯ КОНКРЕТНИХ КРОКІВ
НА ПОКРАЩАННЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ

    "ЗС" у Рубіжному проконтролював використання платежів за забруднення для покращання екологічної обстановки. "ЗС" Артемівська добився фінансування будівництва очисних споруд для оздоровлення річки Бахмут.
    З ініціативи Болградського "ЗС" (Одеська обл.) була розроблена екологічна програма району, прийнята на сесії районної Ради. Організація "Чисте повітря" ("ЗС" Запоріжжя) спільно з фахівцями та депутатами брала участь в розробці програми екологічної безпеки Запоріжжя, разом з іншими учасниками коаліції "Захистимо Хортицю" боролась за альтернативний варіант мостового перехода через Дніпро. "ЗС" в Хусті на Закарпатті розробив план дій для оздоровлення річки Хустець. Еколого-географічне товариство"Планета" в Житомирський області вперше в Україні здійснило басейновий принцип захисту малої річки Битріївки.
    Осередки "ЗС" Калуша, Сум, Полтави, Кіровограда, Хуста добились змін маршрутів трас у проектах дорожного будівництва на користь природи.
    Осередки "ЗС" сприяли розвитку альтернативної енергетики (Миколаїв), екологізації хімічних технологій (Рубіжне), модернізації гальванічних виробництв (Черкаси), утилізації відходів (Суми) і добиваються включення найперспективніших пропозицій в екологічні програми влади.
 

ОХОРОНА ОБ'ЄКТІВ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ
ТА РОЗШИРЕННЯ ЇХ МЕРЕЖІ.

    Полтавський "ЗС" відстояв від дачної забудови заказник"Сторожово" в долині річки Коломак. Тернівський осередок "ЗС" у Кривому Розі охороняє заказник "Балка Північна Червона". Кіровоградська карайова організація "ЗС" багато зробила для створення ландшафтного заповідника "Карпенків край" і орнітологічного заказника на річці Велика Вись. Екоцентр "Дельта" у Вилкові Одеської області брав участь в розробці концепції мережі цінних природних територій в дельті Дунаю. Вінницька обласна організація "Зелений світ Поділля" взяла участь в розробці програми створення мережі природно-заповідних територій в басейні Південного Бугу. Завдяки діям Миколаївської асоціації "ЗС" спільно з науковцями Національного ЕкоЦентру та депутатами обласної Ради площа природно-заповідного фонду в межах Миколаївщини у 1992-1997 рр. зросла в 4 рази.

 ДЕЯКІ СПРАВИ "ЗЕЛЕНОГО СВІТУ" НА ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНОМУ РІВНІ

    У 1991 р. "ЗС" організував незалежне громадське Чорнобильське розслідування, яке дало юридичну оцінку причин, обставин та наслідків Чорнобильської катастрофи. "Попередній висновок" незалежного розслідування було надруковано у спеціальному випуску газети "Зелений Світ", перекладено на англійську, французьку та турецьку мови. Міжнародний інтерес до цієї роботи зараз зростає у зв'язку з 20-ми роковинами Чорнобильскої катастрофи.
    "ЗС" організував у 1994 р. місцевий референдум в містах Нікополь, Марганець та Кам'янка-Дніпровська з питанням про ставлення населення до розширення Запорізької АЕС.
    У 1994-1995 рр. "ЗС" організував екологічні походи з участю молоді по річках Бахмут, Кривий Торець, Ворскла, Остер, Iнгулець, Саксагань, Случ, Стир та Гірський Тікич для дослідження їх стану та проведення екологічної просвіти та пропаганди. З 1996 р. "ЗС" розгорнув загальнонаціональну кампанію громадського контролю за станом прибережних смуг малих річок України, яка вже зібрала широку інформацію про порушення вимог Водного Кодексу i повинна
створити прецеденти відповідальності за порушення охоронного режиму в цих смугах.
     В результаті проведених "ЗС" Миколаївщини спільно з Національним Екоцентром та іншими НУО громадських слухань Миколаївська обласна адміністрація висловилася проти добудови Ташлицького гідровузла. У 1998 р. разом з Національним Екоцентром України та іншими ЕНУО "ЗС" заснував Коаліцію "За енергетичну безпеку, поінформованість та права громадян". Коаліція провела кампанію "Енергозбереження замість ядерної експансії". На 12 громадських слуханях в рiзних областях України обгворювалась енергетична політика, зокрема - добудова реакторiв ХАЕС-2/РАЕС-4.
     Більше 30 мiсцевих органiзацiй "ЗС" отримують iнформацiю по електроннiй поштi. Процес розвитку електронної інформаційної мережі, найбiльш перспективної для обміну екологічною інформацією, триває. Інформцентр УЕА "ЗС" щотижня розсилає екологічну інформацію по електронній пошті не лише своїм осередкам, а ще більше ніж 150 іншим екологічним НУО. Інші розсилки інфоцентра УЕА"ЗС" одержують більше 500 громадських організацій, серед яких біля 40 - правозахисні. Під час помаранчевої революції інфоцентр УЕА"ЗС" працював для порозуміння між Сходом і Заходом, і одержував позитивні відгуки як від "помаранчевих", так і від "небесних".
     "ЗС" подав Міністерству екології більше 60 зауважень та поправок до Плану Дій щодо втілення Оргуської Конвенції в Україні. Ця робота була високо оцінена Міністерством: воно запросило "ЗС" взяти участь в розробці стратегії та Плану Дій щодо втілення Оргуської Конвенції.
     Організації "Зеленого світу" спільно з іншими ЕНУО беруть активну участь в діяльность Української річкової мережі, Робочої групи українських НУО проблеми зміни клімату, багатьох інших робочих груп. Представники "ЗС" чимало зробили для розробки Етичного кодексу екологіста та прийняття його на Хортицькому Форумі у червні 2005 р, який був присвячений питанням самоорганізації екоруху.
     Представники УЕА "ЗС" брали активну участь у всіх всеукраїнських конференціях екологічної громадськості, опублікували чимало статей в збірниках цих конференцій. Активісти"ЗС" також взяли участь у створенні доповіді "Громадська оцінка екологічної політики в Україні", виданою також російською та англійською мовами. Доповідь є одним з найбільших досягнень екологічного руху України, бо за визнанням екологістів інших країн- такого роду робота ще ніде не робилась. У цій доповіді розділ"Екологічна політика та законодавство" був написаний Головою УЕА"ЗС" М.Коробком, а розділ "Фінансово-економічні питання" -керівником інфоцентра УЕА "ЗС" С.Федоринчиком.
    "ЗС" співпрацює з правозахисними організаціями України, особливо з Харківською Правозахисною Групою. Більше 10 місцевих організацій "ЗС" є корпунктами бюлетеню "Права людини". В доповіді правозахисних організацій "Права людини в Україні -2004 р" розділ"Право людини на безпечне довкілля" написаний керівником інфоцентру УЕА "ЗС" С.Федоринчиком.
   Попри дистанціювання ЕНУО від політичних партій та боротьби за владу, нехтування екологічною політикою, притаманне періоду спонукало 60 ЕНУО, значну частину яких складали осередки "ЗС" виступити з заявою "УКРАЇНА МАЄ ЙТИ ДО КРАЩОЇ ДОЛІ!" проти кандидата від влади В.Януковича та з підтримкою (стриманою) кандидата В.Ющенко. Після виборів організації ЗС взяли активну участь в розробці та підтримці звернення 125 ЕНУО до Президента В.Ющенко "СУСПІЛЬСТВО ПОТРЕБУЄ ЕФЕКТИВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ".
 

УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНІЙ ЕКОЛОГІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ.

    "ЗС" брав участь в міжнародному Стратегічному Плані Дій на покращання стану довкілля в басейні Дунаю. "ЗС" провів два семінари (в Києві та Карпатах) щодо участі громадськості в Дунайській програмі для екоНУО України та Молдови. Було ухвалено зосередитися на розробці спільно з фахівцями та місцевою владою Планів Дій для місцевих рік.
    "ЗС" у співпраці з іншими ЕНУО та Мінекобезпеки організував 5 регіональних семінарів (Вінниця, Миколаїв, Полтава, Коломия, Луганськ) та взяв участь у національній конференції щодо створення в Україні нового Регіонального Екологічного Центру (подібного до РЕЦ у Будапешті/Сентендре). НРЕЦ - міжнародна установа, яка багато в чому допомагатиме місцевим екогрупам в розв'язанні екологічних проблем. М.Коробка було обрано одним з двух представників від українських ЕНУО до Наглядової Ради НРЕЦ.
     З 1996 р. разом з іншими ЕНУО "ЗС" взяв активну участь у проведенні Чорноморського Дня Дії (31 жовтня) в Україні.
     "ЗС" разом з Інститутом Екології Національного ЕкоЦентра України організував два семінари (Острог, серпень 1998 р., та Шацьк, червень 1999 р.) білоруських та українських ЕНУО щодо спільних дій для охорони водних ресурсів басейну Дніпра.
    Представнича делегація "ЗС" брала участь в Щорічних Загальних Зборах Міжнародної Організації Друзів Землі, що 1994 р. відбувалися в Естонії, і дійшла висновку про необхідність тіснішої співпраці з організаціями Друзів Землі в різних країнах. Організаційна модель ДЗ, водночас демократична та ефективна, визнана найбільш відповідною потребам осередків "ЗС".
    Завдяки допомозі посольства Великої Британії інформцентр УЕА"ЗС" зміг здійснити 1996 року українське видання книжки "Вступний посібник для місцевих осередків Друзів Землі" накладом 1000 примірників. Одержали цей підручник як місцеві осередки "ЗС", так і інші ЕНУО.
 

БОРОТЬБА "ЗЕЛЕНОГО СВІТУ" ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

     З 1992 р. ПЗУ постійно втручалася у справи "ЗС", вважаючи себе "авангардом екологічного руху". У грудні 1994 р. за два тижні до планованого 5-го з'їзду УЕА "ЗС" ПЗУ фальсифікувала з'їзд "ЗС", зібравши на нього переважно своїх членів, і обрала "керівництво"ЗС"" на чолі з Заступником Голови ПЗУ Ю.Самойленком. Перед тим прибічниками ПЗУ була викрадена печатка УЕА "ЗС" та захоплено приміщення Управи УЕА "ЗС". Так з грудня 1994 р. "ЗС" розділився на дві частини, що обидві використовують назву "ЗС": пропартійну меншість та позапартійну більшість.
    У 1995 р. Мінюст незаконно погодив про-партійній частині зразок нової печатки, потім всіляко намагався приховати цей факт, так само як і ухилитись від розгляду фактів фальсифікацій. "Невтручання" Мінюсту заохочувало порушників, і використовуючи печатку, на основі осередків ПЗУ вони з 1997 р по 2002 р. понастворювали фіктивні організації "ЗС", паралельні до існуючих. Відбулась кража чесного імені "ЗС" та подальша компрометація його брудними аферами ПЗУ.
     Позапартійна частка багато разів зверталася до міліції, прокуратури, Міністерства Юстиції та Адміністрації Президента з офіційними скаргами на порушення Статуту УЕА "ЗС" та законодавства України, вчинені ПЗУ, але жодних дій влади не було, а лише відписки. Фракція ПЗУ у Верховній Раді складалась здебільшого з банкірів, нафтотрейдерів та інших бізнесменів. Щоб мати добрі умови для своїх бізнесів, вони займали прокучмівські позиції. Влада не хотіла вести розслідувань проти "союзників".
    Після 4-х років уникання Мінюстом відповідей на запити"Зеленого світу", Голова УЕА "ЗС" Микола Коробко подав скаргу до Старокиївського суду. Відповідно до законодавства, ця скарга має бути розглянута в 10 денний строк. Вона не була розглянута і за 11 місяців, після чого безпідставно передана до Дніпровського суду. Там суддя винесла рішення, буцімто скарга повинна розглядатися не в суді, а в арбітражі. А до арбітражного суду подати неможливо без печатки.
   Зміна влади дає надію, що після 10 років вимушеної боротьби"ЗС" вдасться створити прецедент, коли державний орган та його посадовці змушені будуть відповідати перед Законом за порушення права громадян на об'єднання.
 

КОНТАКТНІ ДАНІ:

Голова УЕА "ЗС" КОРОБКО Микола Іванович: 50017, Кривий Ріг, Тобольська, 6,
тел. (097) 917-44-31; ел.пошта <greens@alba.dp.ua>, <prosvita_kmo@ukr.net>

Перший Заступник Голови УЕА “ЗС” БАГІН Олександр Сергійович: 84607, Донецька область, м.Горлівка-7, вул.Дивногорська, 8, кв.49 тел. (050) 366-3818 та (067) 628-4565
Ел.пошта < gorlovkazd-rec [AT] gorlovka.net >, <hort_rec [AT] zp.ukrtel.net>

Керівник IнфоЦентру УЕА "ЗС" ФЕДОРИНЧИК Сергій Михайлович: 01001, Київ-1, а/с 449; т./ф (044) 456-3435 та (067) 402-1839.; ел.пошта <ueazs [AT] inet.ua>,
<fedoryn [AT] gmail.com>