4. ПОЯСНЮВАЛЬНА СИЛА МОДЕЛІ

Соціо-культурна модель є простою, але має велику пояснювальну силу

 

4. ПОЯСНЮВАЛЬНА СИЛА МОДЕЛІ

Чотирьохкомпонентна СКМ – з одного боку, дає набагато більші можливості розуміння суспільних явищ, ніж двухкомпонентна марксистська модель “базиса та надбудови”. Водночас вона набагато простіше періодичної таблиці Мєндєлєєва, де більше 100 хімічних елементів. Пояснювальна сила цієї таблиці остаточно поклала край алхімії: стало ясно, що скільки б не перемішувати ртуть з сіркою чи фосфором, нагрівати чи охолоджувати, золота все одно не отримати – бо це елементи з РІЗНИХ клітин таблиці!

Мислення в термінах СКМ одразу ж допомагає виявити таке небезпечне явище, як ПІДМІНУ ВАРТОСТЕЙ ЗНАННЯМИ. Цим викликані зростання професіоналізації, юридизації та експертизації правозахисного руху в україні, внаслідок чого він стає все професійнішим і водночас все ізольованішим від решти суспільства. Для охорони довкілля поширення екологічної інформації необхідне, але за антиекологічних вартостей вона не матиме адекватного впливу.

Просте запитання - чого найбільше не вистачає Україні для зближення з Євросоюзом? Користуючись СКМ, матимемо зовсім іншу відповідь на нього, ніж більшість українських чи європейських політиків. Перші здебільшого вважають, що Україні не вистачає ресурсів (4-та компонента СКМ). Вони раді будь-якій пропозиції кредитів з Всесвітнього Банку. Вони вірять пропагандистам економлібералізму, що славлять приватизацію та іноземні інвестиції на всі випадки життя. Але співставляючи суттєво вищу забезпечність природними ресурсами України, ніж Нідерландів та зворотню ситуацію з рівнем добробуту, стає очевидною хибність думки про брак ресурсів.

Багато ж європейських політиків вважало, що Україні, як і іншим країнам колишнього СРСР, не вистачає знань (1-ша компонента СКМ). Саме ця думка породила величезну багатомільярдну програму TACIS (Technical Assistance to Community of Independent States). Це теж помилка, бо радянська система освіти була найкращою у світі. Нерідко за проектами TACIS в Україну приїздили експерти, які раніше працювали з країнами Африки і розповідали дуже банальні речі – як за комедією Мольєра, “вчили розмовляти прозою”.

Насправді основні проблеми України лежать у 2-й та 3-й компонентах СКМ: це ХАОС З ВАРТОСТЯМИ та НЕРОЗВИНЕНІСТЬ СТРУКТУР СУСПІЛЬНОЇ КОМУНІКАЦІЇ..