“Медобори запрошують”

 – таку назву має компакт-диск створений учасниками дитячо-молодіжної екологічної організації “Медобори” Гусятинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст., який присвячений розвиткові екологічного туризму у нашому краї та є своєрідним електронним посібником з краєзнавства для учнів загальноосвітніх шкіл, студентів та дорослого населення.

 

Головна сторінка дає коротку загальну інформацію про Медобори, їх унікальність та неповторність. За свідченнями видатного українського геолога і академіка П. А. Тутковського “Ці гори один з найкрасивіших й найоригінальніших витворів природи, і нічого подібного ви не знайдете ніде в Європі, навіть, можливо, у всьому світі”.
Наступна сторінка – екологічні маршрути у Медобори. Виділеним кольором вказано вид маршруту, його номер і назва, а також кортка характеристика. Нижче вказані найважливіші зупинки (туристично привабливі об’єкти), з можливістю додатково дізнатися більше про них. Ще нижче надається невеликий опис цих маршрутів, їх тривалість, вік та умови участі.
Отож, пропонується вісім пішохідних маршрутів: 
- піходідний маршрут 1 “До Збруцького ідола і до Пущі Відлюдника”
- піходідний маршрут 2 “До Збруцького ідола і до Романівки”
- піходідний маршрут 3 “До Романівки”
- піходідний маршрут 4 “До Пущі Відлюдника”
- піходідний маршрут 5 “До села Вікно”
- піходідний маршрут 6 “До Пущі Відлюдника та Іванківських штолень” (новий)
- піходідний маршрут 7 “До Збруцького ідола і до Пущі Відлюдника” (дводенний)
- піходідний маршрут 8 “До Збруцького ідола і до Пущі Відлюдника” (триденний)
Більшість із них є продовженням екологічних стежок “Богіт”, “Гостра”, “До Пущі Відлюдника” на території природного заповідника “Медобори”, та не менш популярні маршрути по території національного парку “Подільські Товтри” – “До Романівки”, “До Іванківських штолень” та ін. Так, екологічна стежка “Богіт” приведе Вас на найвищу вершину Медоборів і одночасно язичницьке городище-святилище, на якому у Х-ХІ столітті стояв всесвітньо відомий Збруцький ідол, а екологічна стежка “До Пущі Відлюдника” познайомить Вас з 12-а цікавими природними, археологічними та духовними пам’ятками краю.
 Також, тут представлено  декілька  автобусних маршрутів:
- автобусно-екскурсійний маршрут 1 “По заповідних місцях Медоборів”,
- автобусно-екскурсійний маршрут 2 “До надзбручанського краю”
та  відпочинково-оздоровчий маршрут “На збручанський водоспад” (одноденний відпочинок та оздоровлення на території курорту “Сатанів” для школярів 3-4 класів, батьків з дітьми, учнів, студентів та дорослих) та тижневий лікувально-оздоровчий маршрут “Санаторії Надзбруччя”. Тут же, можна здійснити віртуальну подорож будь-яким із маршрутів і дізатися багато цікавого про історії сіл, легенди, рідкісні рослини, печери, річку Збруч, археологічні пам’ятки, переглянути фотографії, прочитати відгуки учасників, познайомитись з умовами пішохідних турів та автобусних екскурсій. А якщо Ви забажаєте у дво- або триденну мандрівку, то до Ваших послуг інформація про санаторії  “Збруч” (Гусятин), “Товтри”, “Поділля”, “Берізка” (Сатанів). 
Наступна сторінка легенди – де зібрані такі легенди: Як стали гори Медоборами, Богіт, Соколиха, Дівич-гора, Личківці, Городниця, Вікно, Вікнини, Франкові скелі та легенди про рослини – лілію лісову, зозулені черевички, неопалиму купину. Всього – 13 легенд.
На на ступній сторінці археологія Ви познайомитись з священими вершинами Медоборів горами Богіт, Звенигород та Княжим Замчищем. Всі вони у минулому були відомими городищами-святилищами і входили до складу Збруцького культового центру прадавнього язичництва. Тут же є зображення Збруцького ідола, сучасних язичників на горі Богіт та графічна реконструкція храму з кам’яним ідолом.
Сторінка рослини і тварини буде цікавою для біологів та зоологів. Тут досить широко описано різноманітний рослинний світ, а також вміжено фотографії і описи таких червонокнижних рослин, як черевички зозулені справжні, крокус Гейфелів, ясенець білий (неопалима купина), шиверекії подільської, змієголовника австрійського, відкасника осотовидного, скополії карніолійської, лунарії оживаючої, лілії лісової, цибулі ведмежої та ін. З тваринного світу можна ознайомитись численними птахами, плазунами, ссавцями та переглянути вміщені тут фото.
На сторінках печери і річки Ви дізнаєтесь багато цікавого про річку Збруч, звідки походить її назва, історичні події від давних минулих часів до сьогодення, про історію відкриття єдиної на Тернопіллі карстової вертикальної печери “Перлина” та зможете прочитати цікавий опис подорожі цією унікальною печерою [7].
Про історичні події в таких надзбручанських селах, як Городниця, Личківці, Вікно та видатних людей нашого краю Ви можете дізнатись з сторінки історії сіл, а про знаменитого уроженця Гримайлова Івана Пулюя Ви дізнаєтесь з сторінки музеї. 
Про природний заповідник “Медобори” та національний природний парк “Подільські Товтри”, який, до речі, є найбільший за площею у Європі, Ви можете дізнатись з сторінки природоохоронні території.  
Для тих, хто бажає оздоровитись або лікуватись в надзбручанських санаторіях буде доречним переглянути сторінку санаторії, де представлено доволі широку інформацію про санаторії “Збруч” в Гусятині,  “Товтри”, “Поділля”, “Берізка” в Сатанові. Ви можете дізнатись про вартість проживання, харчування і лікування в цих санаторіях, запропоновані послуги та переглянути фотографії.
Безперечно, що наступна сторінка фотоархів буде цікавою як для школярів так і для дорослих. Тут зібрано понад 50 фотографій і вони згруповані за такими дев’ятьма розділами: долина Збруча, гора Богіт, Соколина Скеля, Іванківські штольні, турбаза “Романівка”, курорт “Сатанів”, водоспад на Збручі, Пуща Відлюдника, село Вікно. Не менш цікава сторінка відгуки на якій юні мандрівники та дорослі помістили свої враження від незабутніх мандрівок Медоборами. 
А сторінка азбука туриста буде корисна всім тим, хто самостійно забажає організувати собі пішохідну подорож, експедицію або невелике дослідження. Тут Ви можете начитись, як вивчати і охороняти рідкісні і зникаючі види рослини, як проводити гідрологічні дослідження, як зробити та облаштувати екологічну стежку та багато іншого.
Всього на компакт-диску представлено 14 сторінок і він досить зручний та простий у користуванні, навіть для початківців. Щоб його переглянути  достатньо вміти користуватися мишкою “мандруючи” з сторінки на сторінку, як на веб-сайті в Інтернеті. 
 
Ковальчук М.А. –  вчитель географії та економіки Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ст., керівник дитячо-молодіжної екологічної організації “Медобори”.