Еколого-краєзнавчі маршрути Медоборами
Submitted by myhajlo on Пн, 07/19/2004 - 17:37
Вже цього року під час літньої навчальної практики на еколого-краєзнавчих маршрутах в Медоборах побувало більше 100 учнів Гусятинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, більшість з яких є членами дитячо-молодіжної екологічної організації “Медобори”.
Охоронний режим природного заповідника “Медобори” не дозволяє відвідування його території подорожуючими поза межами екологічних стежок, які є специфічною формою ознайомлення з природно-заповідного фонду.
На території заповідника функціонує три екологічні стежки. Дві з них “Гостра” і “Богіт” – науково-пізнавальні, для науковців, істориків, етнографів. Третя – “До Пущі відлюдника” - для загалу туристів. У рік цією екологічною стежкою проходить близько 3 тисяч осіб, на гору гостра близько 200 туристів.
Та найбільшою популярністю користується екологічна стежка на гору Богіт, яка є найвищою точкою Гусятинського району і однією з найвищих вершин Подільських Товтр.
Цікаво, що у прадавні часи на горі Богіт існувало одне з найбільших язичницьких святилищ ХІ-ХІІІ століть. Вершину гори зай має городище в центрі якого знаходився всесвітньо відомий Збруцький ідол – божества східних слов’ян. Досі збереглося його місцезнаходження – капище, жертовні ями та колодязі, залишки ритуальних будинків, оборонний вал. Саме святилище оточене навколо кам”яним валом, спорудженим ще, очевидно, скіфами…
І нині гора Богіт є однією з найбільших святинь сучасних язичників, а Збруцький ідол є їхнім образом. Тому, щороку на найбільше своє свято Світовита – сюди приїжджають сучасні язичники з усієї України. Крім цього на цій горі зростають декілька видів червонокнижних рослин – лунарія оживаюча, скополія карніолійська, ведмежа цибуля.
Привертає увагу подорожуючих загадкова споруда із двох величезних вертикальних і одного поперечного рукотворних кам’яних стовпів-дольменів.
Тут, власне, і закінчується ця екологічна стежка. Та, все ж таки, варто продовжити маршрут вглиб заповідника до річки Збруч і далі по території національного природного парку “Подільські Товтри”, що на Хмельниччині, до мальовничої турбази Романівка.
Михайло Ковальчук – голова Гусятинської районної організації Всеукраїнської екологічної ліги, керівник дитячо-молодіжної екологічної організації “Медобори”
19.07.2004 р.
- 1880 переглядів