Еколого-краєзнавчий проект „Твій рідний край”

14 травня 2004 року у Тернополі відбулась фінальна частина обласного еколого-краєзнавчого проекту „Твій рідний край”, який вже декілька років організовує і проводить географічний факультет педагогічного університету, спільно з обласним управлінням освіти.
Незмінними учасниками цього проекту ось уже на протязі трьох останніх років є учні-старшокласники Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ст., члени, нашої дитячо-молодіжної екологічної організації „Медобори”. Цього року ними було представлено новий,  дуже цікавий,  еколого-краєзнавчий маршрут по Медоборах. 
Проходить він через цікаві історичні місця, такі як гора Богіт, що на ній в прадавні часи було язичницьке капище, в центрі якого знаходився всесвітньо відомий Збруцький ідол – бог Світовид. Сьогодні це пам’ятка культури світового рівня. Тож подорожуючі можуть оглянути саме місце знаходження Збруцького ідола, вісім жертовних ям, жертовні колодязі і пройнятися духом прадавньої слов’янської культури. Тут же можна побачити рослини, які занесені до Червоної Книги України: лунарію оживаючу, скополію карніолійську, ведмежу цибулю, лілію лісову. Неповторне враження у всіх учасників маршруту залишає краєвид з Соколиної скелі на Медобори та екстремальний, майже як у карпатських горганах, спуск з неї.
Далі наш шлях прямує долиною річки Збруч. Тут зустрічаються численні джерела. Опис їх і впорядкування – то наша перша конкретна справа. Переправившись через річку Збруч, ми виходимо на територію національного природного парку „Подільські Товтри”, котрий за площею є найбільшим у Європі і є продовженням Товрового кряжу на Хмельниччині. Важливими в національному природному парку „Подільські Товтри” є зони рекреації, які використовуються для охорони здоров’я. Унікальний мікроклімат Товтр, каньйонів, приток Поділля створює найкращі умови для охорони рідкісних, реліктових рослин, які мають лікарські властивості.
Після доволі важких переходів, спусків, переправ найприємнішою частиною маршруту є відпочинок на мальовничій турбазі Романівка. Тут досхочу можна накупатись у ставку, помандрувати підвісним містком і рукотворним острівцем, порибалити з вудочкою. Але найчарівнішою окрасою турбази є мальовнича природа та неповторні коні, що залюбки катають як дорослих так і дітвору.
Даний маршрут користується великою популярністю серед учнів 8-11 класів загальноосвітніх шкіл та студентів і використовується для проходження навчальних практик з географії, біології, та позашкільної діяльності.
Тому недарма,  за цей маршрут дитячо-молодіжна екологічна організація „Медобори” черговий раз була нагороджена грамотою обласного управління освіти та краєзнавчою літературою. До речі, участь в заключній частині проекту „Твій рідний край” брали представники Бережанської районної організації Всеукраїнської екологічної ліги, екологічного клубу „Ковчег” (м. Чортків), гуртка юних фенологів з Збаразької ЗОШ, природничого ліцею Тернопільського педагогічного університету.

 

Михайло Ковальчук – голова Гусятинської районної організації Всеукраїнської екологічної ліги, керівник дитячо-молодіжної екологічної організації „Медобори”
17.05.2004 р.