З ДОСВІДУ РОБОТИ ДИТЯЧО-МОЛОДІЖНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ „МЕДОБОРИ” ПО ВИВЧЕННЮ ВОДНИХ ОБ’ЄКТІВ НА ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІЯХ

З виступ на третій робочій зустрічі Української Річкової Мережі (26-29 червня 2003 р., с. Осій, Іршавського р-ну, Закарпатської обл.) 

 
Гусятинська районна організація Всеукраїнської екологічної ліги є громадським неурядовим об’єднанням, яка утворена в 1999 р. і юридично зареєстрована в 2000 р. 
Завданням організації є покращення екологічної ситуації, підвищення рівня екологічної освіти і культури серед населення, сприяння створенню і охороні природно-заповідного фонду на території Гусятинського району, Тернопільської області.
До складу районної організації Всеукраїнської екологічної ліги входить дитячо-молодіжна екологічна організація “Медобори”, активними учасниками якої є учні-старшокласники та вчителі біології, географії, фізкультури Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ст..
За час своєї діяльності об’єднанням зроблено чимало справ у сфері вивчення і охорони довкілля в тому числі і водних об’єктів на території  нашого району.
В 2000 році нашим об’єднанням виконувалась екологічна програма “До чистих джерел Медоборів”, яка була спрямована на вивчення і охорону водних об’єктів на території природного заповідника “Медобори” і національного природного парку “Подільські Товтри”. Так, на території цих заповідних територій протікає річка Збруч з притоками, знаходяться унікальні карстові джерела (“вікнини”) біля с. Вікно, унікальні родовища мінеральних вод “Новозбручанська” (смт. Гусятин) та “Збручанська Нафтуся” (м. Сатанів), природні лікувальні джерела, які в народі називають джерелами “народної” медицини.
Візитною карткою нашого селища Гусятин, звичайно, є унікальна мінеральна вода “Новозбручанська”, аналогів якої немає у світі. Це слабомінералізована гідрокарбонатно- кальцієво-магнієва вода з підвищеним вмістом органічних речовин (по фізико-хімічному складу ідентична славетній трускавецькій “Нафтусі”, але сильніша за неї в 1,25 рази). За смаковими якостями – смачна, приємна, майже як прісна, з легким запахом сірководню. Завдяки цілющим властивостям Новозбручанської мінеральної води (яскраво виражений сечогінний ефект, активізує жовчеутворюючу та жовчевидільну функції печінки, здійснює дезінтоксикаційний вплив на організм) вона показана при захворюванні нирок, печінки, жовчного міхура, шлунку, кишечника, підшлункової залози.
 Саме джерело знаходиться поблизу річки Збруч на північній околиці Гусятина. Актуальною проблемою унікального джерела було попадання в його водоохоронну зону побутових стоків від господарських будівель і підприємств. Тому, з ініціативи нашої організації було розроблено і запропоновано комплексну екологічну програму “Мінеральній воді “Новозбручанська” – надійний екологічний захист”, котру було обговорено на круглому столі за участю голови селищної ради, головного санітарного лікаря, екологічної інспекції, комунальників, депутатів селищної ради, журналістів районної та обласних газет. Програма передбачала облаштування території джерела, дотримання санітарно-екологічних норм та підвищення інформованості населення про дану проблему. Ця програма була виконана і сьогодні ситуація щодо мінеральної води “Новозбручанська” значно покращилася.
Крім цього нашим об’єднанням проводиться робота по вивченню, дослідженню і збереженню річки Збруч під час літніх екологічних таборів, комплексних екологічних експедицій. З цією метою нами розроблена і використовується методика гідрологічних та інших досліджень в посібнику “Експедиційна книжечка юного еколога-краєзнавця”. Також, значна увага приділяється знанню природоохоронного законодавства щодо водних об’єктів та заходам їх охорони.
Так в результаті гідрологічних досліджень було встановлено, що річка Збруч є однією з найбільших лівих приток Дністра. Її загальна довжина – 244 км., а в межах Гусятинського району – 69 км. Починається річка біля села Щаснівка Підволочиського району на Авратинській височині. Досліджувалась середня частина річки біля села Крутилів Гусятинського району. Рельєф прилеглої місцевості горбистий.                               Висота горбистих пасм – 100-120 м. над рівнем Збруча. Горби розчленовані  ярами, по дну яких протікають тимчасові водостоки.
Ґрунти на прилеглій частині глинясті та суглинисті, вологоємкі. Рослинність на заплаві переважно лучна, а на заплавних терасах – лісова.
Долина Збруча на даному відрізку коритоподібна, звивиста, шириною 350-500 м. Схили долини круті, місцями урвисті, слабо порізані ярами.
На досліджуваній ділянці річки – заплава двостороння. На правому березі ширина її – 50-60 м., висота 1-1,5 м. над рівнем Збруча. Заплава періодично затоплюється під час повеней. Місцями (дуже рідко) заболочена. Характерні джерельця з незначним дебітом (менше 1 л/сек.). На лівобережній заплаві (шириною 5-15 м.) – лучна рослинність з переходом в грабовий ліс.
Русло звивисте, добре розвинуті меандри. Характерні острови і стариці невеликі за розміром. Береги річки круті, висотою 1-4 м, зарослі кропивою, вербою, вільхою, кущами. Ширина русла 10-11 м. Середня глибина – 2 м, а в окремих ямах – 4 м. Швидкість течії – 0,57 м/сек.. Витрати води становлять 12,54 м/сек.
Також, нами вивчено і досліджено унікальні карстові озерця, що розміщуються неподалік гори Гостра Скала та на північ (200 м.)  від села Вікно на території природного заповідника “Медобори”. Прилегла місцевість горбиста (Товтровий кряж), безпосередньо біля озерця – рівнинна, осушена меліоративними роботами. 
 За походженням озерної угловини озерце являє собою карстову лійку. Береги пологі, висотою 1,5-1,7  м., покриті лучною рослинністю. Довжина озерця – 18 м, ширина 8-10 м. Довжина берегової лінії – 54 м. Площа поверхні водного дзеркала – 150 м2. Максимальна глибина – 3 м. 25 см. Схили дна круті покриті водоростями. В найвищій частині дна розміщені порожнини з яких б’ють джерела. Вода чиста, має голубий відтінок, добра на смак. Озера дбайливо оберігають місцеві жителі на одному з яких споруджено капличку.
На сьогоднішній день, Гусятинська районна організація Всеукраїнської екологічної ліги до складу якої входить дитячо-молодіжне екологічне об’єднання “Медобори” є єдиною неурядовою громадською організацією в басейновому регіоні якою проведено значну роботу по вивченню і охороні річки Збруч. Так, за екологічну програму “Чисті джерела Медоборів” нашу організацію Міністерством екології та природних ресурсів України нагороджено Дипломом ІІ-го ступеня за значну роботу з охорони водних об’єктів  під час Всеукраїнського конкурсу “До чистих джерел”.
За період своєї діяльності (1999-2003 рр.) зібрано цікаву і різноманітну інформацію про річку Збруч та її притоки, а саме: історичні події, видатних людей, рослини і тварини з Червоної книги України, природні, культурні, археологічні об’єкти, зони і джерела забруднення, маршрути експедицій, фотографії, колекції гірських порід, археологічних знахідок і т.д. Весь цей матеріал ми маємо намір систематизувати і узагальнити, тому нами розроблено і подано на конкурс Української Річкової Мережі  проект “Вивчимо і збережемо річку Збруч”.
Ним передбачено створення першого в Україні шкільного музею річки, проведення екскурсій у ньому та розповсюдження буклетів серед шкіл басейнового регіону з метою екологічної освіти і виховання шкільної молоді та залучення її до активної природоохоронної діяльності.  
     
   Михайло Ковальчук – голова Гусятинської районної організації Всеукраїнської екологічної ліги, керівник дитячо-молодіжної екологічної організації „Медобори”
5.05.2004 р.