Відродимо дубову балку

  Місцевість Кривого Рогу дуже пересічена. Для неї характерна безліч балок – довгих або коротких ярів з пологими або крутими, скелястими схилами, що збігали до річок. Ще 120-150 років тому балки були такими, як їх створила природа. Пам’ять більшості криворіжців зберегла тільки Дубову Балку, Суху Балку, Червону Балку.
  В районі Вечірнього Кута знаходиться Мала Балка, а двома кілометрами нижче – Велика Дубова Балка. Досліджено, що в Дубовій Балці ще скіфи, видобуваючи руду, проклали штольні. Вона була одним з притулків запорізьких козаків. Саме з досліджень Дубової Балки і почав Олександр Поль своє вивчення криворізьких надр. Він бачив штольні, або як їх називають “печери”, та ще дуби-велети в кілька обхватів…
  На жаль,  ніхто вже не побачить  колишньої краси Дубової Балки. Та несхитні сподвижники вже почали її відродження. На останньому  вільному від звалищ гектарі балки товариство любителів природи під невтомною орудою  Василя Білоусова створило міні-дендрарій зі своїм мікрокліматом. В 2001 році в маєтку О.М.Поля на Дубовій Балці відкрито музей на громадських засадах (директор І.Бондар). Але сама балка – пам’ятка історії українського народу – потребує порятунку.
  Цій проблемі і була присвячена конференція “Відродження Дубової Балки”, ініціаторами проведення якої стали керівники громадських організацій, зокрема “Зелений світ” – Дубова Балка”, “Просвіта”, згадуване товариство любителів природи “Саксагань”,  клуб “Краєзнавець”, тощо.
У прийнятій конференцією резолюції зазначено про необхідність створити координаційну групу з питань відродження Дубової Балки, зміни назви парку ім. О.Суворова на “Дубова Балка”. Пропонується створити громадський музей історії та культурної спадщини “Дубова Балка” в прилеглих приміщеннях Свято-Володимирського собору за адресою: вул. Клубна, 1-а, екоцентр, та сприяти відродженню історичної пам’яті Свято-Володимирського собору. У парку ім.О.Суворова створити військово-патріотичний центр для виховання молоді на славних традиціях минулого Запорізької Січі, Інгульської паланки Запорізького козачого війська.
А на першому засіданні координаційної групи по відродженню Дубової Балки було вирішено взяти участь у Всеукраїнській акції “Жива вода-2004. Спільні дії”, яка передбачає роботи по розчищенню від побутового сміття території старого парку ім. О.Суворова та прилеглого берега річки Саксагань. У її рамках відбудуться просвітницькі акції: підготовка і проведення тематичних лекцій для населення, підготовка екологічних фотовиставок, видання буклета про проведену акцію “Жива  вода-2004. Спільні дії”.
Мета акції – покращення екологічного стану річки Саксагань та парку ім.О.Суворова, підвищення рівня екологічної свідомості населення.
  Звертаємося  до громадських організацій, підприємницьких структур, мешканців міста, до всіх, хто байдужий до долі істричної пам’ятки українського народу – Дубової Балки, з проханням взяти посильну участь у акції “Жива вода-2004. Спільні дії”. Вона відбудеться 24 квітня  2004 р. з 10-ї до 15-ї години в парку ім. О.Суворова (зупинка шахта “Жовтнева”).
Будемо вдячні за будь-яку допомогу.

 

Голова  громадської екологічної організації
“Зелений світ” – “Дубова Балка”                                           Зоя Бережна
 

 

Статья опублікована в місцевій газеті "Червоний гірник". Цим описом екологічна організація "Зелений світ" "Дубова Балка" починає участь у конкурсі