Нехай не буде сміття на нашій Землі і у наших душах!

Нехай не буде сміття на нашій Землі і у наших душах!

У колах екологістів стало звичним відзначати всесвітній День Землі 22 квітня громадськими толоками по ренатуралізації порушених природних земель. Ясно, що поодинокі волонтерські акції з ліквідації звалищ відходів (“клінінгу”), не в стані радикально змінити ситуацію із катастрофічним наростанням засміченості наших ландшафтів. І все ж вони мають незаперечне виховне значення. Принаймні хочеться вірити у те, що ті молоді люди, які за велінням серця прийшли і працювали на акцій знищення смітника, у майбутньому не стануть смітити у цьому та інших місцях. Можливо, вони навіть дійдуть до висновку про необхідність зменшити споживання полімерних пакувальних матеріалів, якими тепер рясно засипані усі річки та ліси. Те, що одні і ті самі люди приходять на “клінінг” з року в рік, переконує – це чиста і шляхетна справа !
І все ж, сьогоднішня доба не позначена “зеленим альтруїзмом”. Це очевидно. Людей приходить мало.
От і цьогоріч, кількадесят учасники чортківського об’єднання “Зелений Світ” та клубу “Ковчег” визбирували сміття на прирічкових крутосхилах у селі Росохач, у Чорткові та його перемісті Бердо. Носили величезні мішки з відходами на машину і гадали, як бути далі? Як бути з тими, хто створює ці потворні звалища, хто не в стані налагодити елементарного вивезення відходів з віддалених вулиць сіл і міст ? Як зробити, аби молодь не дивилася на нас, як на “зелених маргіналів”.
Коли щиро прагнеш змін,  ідеї народжуються, особливо в молодості…

Цікаво, що в останні роки Чортківська районна і Тернопільська обласна ради розпочали практику нагородження сільських рад за кращий благоустрій населених пунктів.  І що ж? – засідають комісії, визначають переможців, окремі сільські Голови одержують в якості призів телевізори та комп’ютери, але… звалищ не меншає. У тому числі на землях “переможців соцзмагання”. У чому чортківські “зелені “ мали змогу переконатися, коли обходили малі річки поблизу того ж Росохача та Білої…
І от, молоді екологісти з чортківського “Ковчега” вирішили: давайте будемо самостійно призначати, з максимальним галасом оголошувати через ЗМІ і вручати урочисто свій “антиприз” - за найгірший стан міста, села, лісу, водойми. Нехай це буде титул “антигероя”, “Почесний Орден Горе-господаря”, або грандіозний  “Вінець царя Авгія”, виготовлений з бляшанок, ПЕТ-пляшок та аерозольних балончиків – з усього, що лише можна віднайти на звалищах ! А якщо зробити під цю ідею дійство обласного, або всеукраїнського масштабу – словом , можна розкрутити таке грандіозне шоу, що в будь-якого твердошкірого мера спітніє потилиця… Приєднуйтеся, бунтівники проти бруду на нашій Землі з інших міст ! Разом ми примусимо їх запрацювати.
Даруємо наступну ідею… Колись на каньйональних стінках Серету поблизу Чорткова щороку проводилися обласні змагання із скелелазання. Тоді це були мальовничі, чисті, всіяні квітами скелі та пагорби. Тепер тут у багатьох місцях рясніє в очах від різнокольорового пластикового непотребу. А що б, якби відродити практику таких змагань до міжнародного дня Землі, лише у новому виді спорту – “клінінг-альпінізмі” ? Уявляєте, як спритно  рухаються по крутосхилах скелелази з спеціальними мішками для “швидкісного та роздільного збирання твердих побутових відходів” у руках ? А яку дискотеку потім можна влаштувати на звільненому від сміття ландшафті ! Один тур змагань – і прирічкова круча чиста !  Кілька успішних чемпіонатів – і “клінінг-альпінізм” стає олімпійським видом спорту ! Словом, знайте “зелених”!

                                                                  Андрій Степаненко,
                                                                  молодіжний еко-клуб “Ковчег”.