Мінеральні води України

Україна – одна з країн, в якій знаходяться найбагатші та різноманітні гідромінеральні ресурси, на базі яких відкрито біля 

Мінеральні води України

Україна – одна з країн, в якій знаходяться найбагатші та різноманітні гідромінеральні ресурси, на базі яких відкрито біля 500 санаторно-курортних установ. Зараз вони використовують лише біля 8% запасів мінеральних вод.
Розлив столових та лікувально-столових мінеральних вод в Україні проводиться зараз згідно з ДСТУ 878-93 „Води мінеральні питні”, розробленим Одеським НДІ курортології і Вінницьким ПКТИ та затвердженого Держстандартом.
Мінеральна вода – корисна, але вибірково: „Миргородська”, наприклад, розрахована на тих, у кого знижена кислотність, „Лужанська-7” – на тих, у кого вона підвищена. Це не означає, що цю воду не можна пити „звичайним людям”, але захоплюватися мінеральною водою все ж таки не варто. Дієтологи рекомендують такий режим: місяць попити – потім відпочити.
В залежності від хімічного складу та мінералізації мінеральні води діляться на природні столові (1-2 г/л), лікувально-столові (2-8г/л) та лікувальні (8-12 г/л). Лікувальні мінеральні води мають дуже виявлену дію на організм людини та застосовуються тільки за призначенням лікаря в строго установленій дозі.
На жаль, інколи добре розрекламовані води не відповідають стандартам та мають низьку якість. Наприклад, вода „Біола Знаменівська” має занижену мінералізацію та мінімальну жорсткість, відповідно низький вміст кальцію, магнію, сульфатів. Ці показники нижче, ніж у простій питній воді. Другим прикладом невідповідності стандарту питної води є „Добра вода”; пити таку воду небажано, тому що жорсткість її та вміст кальцію значно перевищує допустимі державні норми.
Слід звернути увагу на мінеральну воду „Оболонь”, яка за своїм хімічним складом практично повністю повторює водопровідну, за винятком деяких параметрів.
В Одеській області дуже багато якісних мінеральних вод, які можна вживати, не турбуючись за своє здоров’я.  Це природні столові: „Аккарджа”, „Аккерманская”, „Братислава”, „Буджакская”, „Грослібенталь”, „Зелена зірка”, „Ізмаїльська”, „Кароліно”, „Клавдія”, „Магнолія”, „Никония”, „Таїровська джерельна”. Лікувально-столові: „Кристал”, „Куяльник”, „Сергіївська”, „Тіра”.
 

Лікувальні властивості води з додаванням алое
Цілий ряд відкриттів за останні роки продемонстрували неймовірну цілющість алое. Це відкриває багато можливостей застосування алое при лікуванні раку, доброякісних пухлин, виразок, ран, запалень, інфекційних захворювань.
Всім відомо, що косметичні компанії вводять алое до складу кремів, мазей, шампунів, мила. Крім того, медики використовують алое при лікуванні запалень ясен та флюсів, різноманітних запальних процесів очей, при пошкодженні шкіри (опіки, обмороження). Регулярне пиття соку з алое позитивно впливає при лікуванні артриту, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, діабету та ін.
В Інституті курортології (м. Одеса) проводилися випробування напоїв з додаванням алое на основі двох видів природних столових вод („Иверский источник”, „Трускавецька кришталева”). Дослідження показали, що додавання алое у концентрації до 3,0 мл/л надає мінеральній воді нові якості, які можуть бути використані у лікувально-профілактичних цілях.
 

Йодована мінеральна вода
Багато жахливих та загрозливих захворювань на планеті  пов’язані із недостачею в організмі йоду. Світове суспільство, ООН поставило одним з своїх пріоритетів ліквідацію наслідків йодової недостачі. Є п’ять основних порушень в організмі, пов’язаних з цим захворюванням: розумова відсталість дітей та зниження інтелекту; чоловіче безпліддя; викидні, мертво народження, передчасні роди; глухонімота; зоб.
Близько 1/3 населення України мають ризик захворіти такими захворюваннями. Це  - люди, які проживають на територіях, де з харчуванням та водою  вони отримують 35-45 мкг йоду за добу, тоді як необхідна норма складає 150-200 мкг.
Додатковий йод можна отримати із йодованної солі, йодованого хлібу та продуктів моря ( в основному, з риби). Крім того, в Україні розроблений ще один профілактичний спосіб боротьби з  нестачею цього елементу - мінеральна вода. Оскільки не кожна людина може використовувати йодовану сіль,  значення мінеральної води значно підвищується.
При виробництві йодованої води вирішуються одразу дві задачі. По-перше, здійснюється її санітарна обробка та стабілізація, що сприяє її більш довгому збереженню. По-друге, питна вода насичується життєважливим біологічно активним мг-екв /дм3компонентом – йодом. Розроблені медичні показники для клінічної апробації лікувально-профілактичних властивостей йодованої води. Це хронічні захворювання печінки та нирок, жовчовидільної та сечовидільної проток та хвороби, прямо пов’язані з нестачею йоду.
Використання йодованої води в профілактичних цілях розповсюджено по всьому світу. Індія, Індонезія, В’єтнам поруч із йодованою сіллю широко використовують йодоване рослинне масло, питну воду та вироби з морепродуктів. В Австрії, Швейцарії та Норвегії йодується сир, ковбаса та хліб.
Йодовані води, які  можна використовувати без призначення лікаря в профілактичних цілях: „Рози Буковини” (Чернівці), „Цілюща” (Київ), „Лисичанська” та „Петровська” (Луганськ), „Родник” (Херсон), утворені на основі додавання до природної столової води йодіс-концентрату.
Вода „Йоданка Павлівська” (Волинь) утворена додаванням до мінеральної води „Павлівська” Даркінського концентрату (Чехія), що містить 100 мг\л йоду.

Вартанян Ганна (МЕЦ Вернадського)