Шешори - Подільські, екокультура - європейська

Не надто гостинні кліматичні умови зовсім не зіпсуали настрій учасникам п’ятого міжнародного фестивалю етнічної музики та ленд-арту «Шешори Подільські-2007», що стартував наприкінці минулого тижня в околицях с. Воробіївки Немирівського району, що на Вінниччині.

Незмінними супутниками дійства і цього разу стали активісти громадських неурядових та державних екологічних організацій, творчих колективів, мистецьких гуртків та спортивних формувань, серед яких свій особливий внесок у спільну справу зробили й співробітники Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області. Зусиллями держслужбовців створено постійно діючі екологічні патрулі, які працювали в наметовому містечку, поблизу точок продажу  та  по периметру виставкових майданчиків, допомагаючи учасникам фестивалю підтримувати в належному санітарному та екологічному стані довколишню територію. Ініціативу громадськості свого часу було підтримано на рівні Вінницької облдержадміністрації, яка, з метою контролю за дотриманням природоохоронного законодавства учасниками фестивалю, зобов'язала своїм розпорядженням від 29.05.07р. №211 створити таке формування на період проведення заходів. 

Ініціатива виявилась досить корисною та дієвою. Спостереження за чистотою та правилами благоустрою велось як в пішому порядку, так і з літака, люб'язно наданого місцевим партнерським авіаклубом. 17 працівників Держуправління, задіяних на патрулюванні, мали посвідчення та пов’язки, пройшли відповідний інструктаж на предмет інформування відвідувачів про правила екологічної поведінки в місцях найбільшого скупчення людей. 
Нажаль, навіть завдяки цьому не вдалось повністю реалізувати проект роздільного збирання побутового сміття, оскільки фракцій відходів виявилося набагато більше, ніж могли собі уявити самі учасники дійства. Тому працівники підприємства "АТЕКО", чиї контейнери для сміття "працювали" на фестивалі, внаслідок огляду їх вмісту зробили висновок, що навіть для спорідненої з екологістами спільноти поки-що не вистачає терпіння аналізувати та власноруч сортувати непотрібні залишки від перебування просто неба, бо, зрештою, жодного ідеально наповненого однорідним вмістом контейнера так  і не виявилось… 
Проте, екологічні патрулі не витратили свій час даремно, бо регулярно вказували гостям фестивалю місцезнаходження контейнерів та кошиків для сміття, запобігли незаконному вилученню з дикої природи рідкісного представника європейської орнітофауни – бугая болотного. Були випадки, коли просто рекомендували не зловживати гостинністю подолян, наприклад, не мити власні автівки у прибережно-захисній смузі р. Південний Буг. Звісно, культура і толерантність учасників фестивалю виявилась на висоті: жодного тобі заперечення чи нарікання, лише подяки за своєчасні застереження. 
В розпал дійства, під час брифінгу начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища справедливо відзначила, що при високій організації подібних заходів, навіть за участю різних соціальних, етнічних та вікових прошарків населення Європи, ризик завдати шкоди довкіллю є зовсім невисоким. Цю думку підтвердили і місцеві жителі, яким сподобались і чемні та розкомплексовані учасники, і їх феєричні видовища.