В чому ж проблема існуючого сміттєзвалища в м.Жидачеві

Існуючий полігон ,  власником якого є ВАТ „ЖЦПК”,   наповнений практично під зав’язку . Тож нині  , поки є хоч якийсь резерв  , треба відпрацьовувати  технологію його закриття .  пошуку  місця для нового сміттєзвалища.  Виводити  сміттєзвалище з  експлуатації необхідно  поетапно , рекультивуючи хоча б по 2-3 га полігону кожного року. . Не рекультивоване сміттєзвалище , а воно займає близько 13 га , перетворюється у бомбу затяжної дії.  Опади  у вигляді  снігу  та дощу  взаємодіють  з твердими промисловими та  побутовими  відходами  і утворюють  токсичний коктейль  - фільтрат . Фахівці кажуть  , що цей процес може тривати  десятки років після закриття звалища . Найгірше , звісно  коли отрута  забруднює водоносні шари . А поряд із звалищем на віддалі декілька сотень метрів свердловини  питної води для  м.Жидачева .
Оскільки ця проблема стосується  власне  переважної більшості населення міста , його здоров` я , на мою думку , з тіла полігону в найблищому майбутньому  треба витягнути  фільтрат , переробивши  його до якоїсь безпечної речовини , провести рекультивацію території звалища.
   В цей же час , ВАТ „ЖЦПК” звернувся  до Жидачівської міської ради  з матеріалами попереднього погодження для затвердження та надання дозволу  на виконання проектних робіт по розширенню існуючого сміттєзвалища   площею 2,64 га .  У виконкомі існує два взаємно протилежні висновки проектних інститутів , щодо можливостей розширення полігону . ( позитивний висновок  -  гідрологічне  заключення від 2004 року виготовлене ДП „Західукргелогія” , негативний висновок  ВАТ „Гірхімпрому”  - заява про екологічні наслідки  реалізації  проекту  розробки  і рекультивації  Жидачівського кар’єру  глинистої сировини  від 1999 року , згідно якої  влаштування сміттєзвалища  в кар’єрі  суворо заборонено) . З метою запобігання  негативного впливу на навколишнє середовище  через можливе  погіршення  стану водоносних шарів під проектованим сміттєзвалищем  , міський голова Щуйко М.В в акті вибору земельної ділянки під розширення існуючого сміттєзвалища  - дав  свої застереження , а тому для прийняття  остаточного рішення щодо можливостей розширення полігону  -   необхідне спростування висновку ВАТ „Гірхімпрому” про заборону влаштування сміттєзвалища  . Я не думую , що це буде так просто , адже тут своє слово муситиме сказати  і державне обласне  управління екології  та природних ресурсів  в Львівській області  , адже згідно діючого законодавства  необхідно  буде до початку будівництва  провести експертизу проекту .
    Парадокс , але у так важливому для міста території ,  в районі запасів питної води  поряд з  проектованим кар’єром , депутами Жидачівської міської ради 28.12.06 року прийнято рішення,  яким дозволено розширити кар’єр глинистої сировини площею 7,76 га ., що на мою думку зможе створити  реальну екологічну небезпеку  для майбутніх поколінь мешканців міста .
       Що необхідно робити
       Проблема влаштування безпечного звалища відходів як ніколи на часі . Не в змозі  кожне  місто , населений пункт  вирішити самотужки цю важливу проблему .  В районі необхідне   проектування  регіонального звалища відходів з дотриманням екологічних , санітарних норм . Поряд з цим необхідно сприяти створенню підприємства (служби) по збиранню та транспортуванню з населених пунктів відходів на звалище з використанням контейнерів та спеціальних сміттєзбиральних контейнеровозів .  Якщо зберігати існуючий стан і маючи в кожному населеному пункті сміттєзвалище ( як цього вимагає екологічна програма району) , то скоро не буде місця  складувати відходи  . Район перетвориться у великий смітник .
   
                                                                  Ярослав  Турченяк