Спалюючи листя,-труїмо себе.

До акції "Осінь без диму" (опубліковано в районному часописі "Новий Час" 16 жовтня 2005 року).

 

Осінню у нас  прийнято спалювати листя, весною  - минулорічну траву.  В жовтні і листопаді  повітря стає важким, гірким , дим від  спаленого  листя  проникає  у квартири навіть через щілини, і нам здається , що дихати вже нічим. Це недивно – адже листя  всю весну й  літо накопичували   токсичні  речовини,  які викидували в атмосферу  автомобілі, заводи і тому подібне. Восени  ми підпалюємо його , і всі шкідливі речовини, накоплені  рослинами  протягом   теплого періоду року , знову повертаються в атмосферу 
При згорянні однієї тонни рослинних залишків утвориться близько кг мікрочастинок диму. У їхній склад входять  оксиди  азоту, чадний газ і безліч  канцерогенних органічних сполук у тліючих без доступу повітря листках виділяється бензоперен , речовина , що викликає в людини ракові захворювання. У димі багать  з опалого листя також дуже високий вміст сполук свинцю, ртуті й інших важких металів. Присутні в ньому і діоксини – один із найпідступніших  отрутохімікатів, відомих  людству. Діоксин здатний впливати на ендокринне і репродуктивне здоров`я людини .  Основна небезпека в тому , що ця речовина  нагромаджується  в жировій тканині, печінці, селезінці, нирках з відповідними хворобами в цих органах, За 7 років виводиться лише половина того діоксину , що потрапляє  в організм.  Вагітні жінки , матері- годувальниці , діти – це група , яка особливо чутлива до діаксинів .
Для того , щоб не дихати випарами діоксину , не спалюйте плівку і пластик, подбайте про сортування сміття і вчасне його вивезення. Треба знати і розуміти чому небезпечно спалювати різні неорганічні речі , адже відразу нічого не відчуваєш , бо ця речовина  має властивість нагромаджуватися  в організмі , і аж потім проявляє свою шкідливість. 
На присадибних ділянках рослини обробляються пестицидами, що також нагромаджуються  рослинами. Тому  спалювання листя і сухої  трави особливо небезпечно. Найбільша  кількість пестицидів  вбирає  бадилля картоплі , адже з неабиякою старанністю ми  знищуємо   колорадського жука.
           Часто з листками горить і сміття, що багаторазово підсилює забруднення атмосфери. Якщо в купу опалого листя  попадає поліетиленовий  пакет чи пляшка, то при горінні утвориться більш 70 різних небезпечних  речовин. У їхнє число, приміром, входить озон. Саме збільшення його  змісту в міській атмосфері може бути причиною шершення в горлі й кашлю.
Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні речовини – поліциклічні  ароматичні вуглеводні. При горінні гуми, крім поліароматичних  вуглеводнів , утворюється   канцероген сажа  і, викликаючи  респіраторні захворювання окисли сірки. Кілограм спалюваного пластику отруює декілька кубічних метрів повітря, ось чому таке небезпечне самозапалення сміттєзвалищ ( через незадовільне обслуговування часто відбувається самозапалення на існуючому  сміттєзвалищі ВАТ «ЖЦПК» ).
 
Іншим  джерелом небезпечних продуктів горіння є речовини, що містять азот (нейлон,  поролон). При низьких температурах   (нижче 600 градусів С) , наприклад , у тліючому багатті, вони  дають щільний задушливий  дим жовтого кольору, що містить  велику кількість сильних алергенів (речовин, що викликають у людини алергію).
У багаття  часто попадають ДВП, ДСП, фанера. Вони містять формальдегідні смоли, що виділяють  формальдегіди і можуть бути пофарбовані олійною фарбою , що містить свинець.
             У сухому листі згоряють  корисні  комахи , наприклад, божі корівки. Їхня здобич, попелиці, залишаються зимувати на стадії  яйця на гілках. Таким чином, спалюючи листя, ми восени своїми руками  створюємо сприятливі умови для розмноження попелиць...А навесні починаємо з ними боротися.
Спалювання листя  спричиняє   руйнування ґрунтового покриву: під спаленим   листям чи травою  , від важких металів,  утворених при горінні, гинуть мікроорганізми.
Крім токсичних речовин, що потрапили в листя з промислових і інших викидів, опале  листя містить і речовини, необхідні для розвитку рослин. У лісі ці речовини  повертаються до дерев після того, як листя перегниє. Коли воно згоряє , утвориться попіл. Усупереч  загальноприйнятій думці, попіл - дуже погане добриво: корисні для рослин речовини розкладаються  у вогні, перетворюючи у вуглець і лужні речовини, що рослинами не засвоюються. Спалюючи листя, ми позбавляємо рослини    необхідного харчування. Крім цього, вогонь знищує насіння й коріння трав'яних рослин, пошкоджує нижні частини дерев та кущів.
 
Опале листя та відмерлі трав'яні  залишки  на службу врожаю.
      Одним із методів утилізації опалого листя і  відмерлих трав'яних залишків  є компостування  - розкладення рослинних залишків   без доступу кисню  з утворенням компосту  - більш-менш однорідної органічної маси , яку можна використовувати  в якості добрив. Найбільш цінною характеристикою  компосту  як добрива  рахується вміст  у ньому великої кількості хімічних елементів, необхідних  рослині для життя. Справа  в тому , що дерева , маючи обширну і глибоко прониклу  в ґрунт  кореневу систему , доставляють в свої органи, в тому числі , необхідні хімічні елементи  в достатній кількості  й оптимальних пропорціях , збираючи їх із великих територій або глибоких шарів землі. Попіл , який залишається після спалювання листів, всупереч існуючій думці, не  містить ряду елементів і не може бути добрим мінеральним добривом.
            В садах , присадибних або пришкільних ділянках , на городах закладку листя для компостування найкраще проводити в траншеях глибиною близько  1 метра й шириною  50-70 см. Шар листя висотою 15-20 см повинні  чергуватися  з 5-7 сантиметровими шарами землі.  Зверху   компостна яма  покривається шаром землі не  менше 25 – 30 см. Використовувати компост  у якості добрива можна не раніше  ніж через рік. Компост  зберігає  свої  корисні якості протягом  чотирьох років. Його  можна використовувати в якості  прикореневого підживлення  дерев та кущів. 
 
              Ми  сподіваємось, що  прочитавши цю статтю , Ви усвідомите всю шкідливість , яку приносять навколишньому середовищу  й здоров'ю  людини , паління опалого листя та рослинних решток городництва . І якщо Ви  згідні  з  вище написаним, то зможете  самостійно організувати й провести кампанію по забороні таких підпалів. 
 
 Турченяк Я. , громадська організація “ЕКО-Довкілля”
 
Довідка
Кодекс України про адміністративні правопорушення 
Стаття 77п1  Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків
Випалювання  стерні , луків,пасовищ, ділянок із степовою, водно –болотною  та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишки в смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насаджень та газонів у населених пунктах без дозволу  органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища  або з порушенням умов такого дозволу – тягне за собою  накладення  штрафу на громадян  до семи неоподаткованих мінімумів