“Збереження та поліпшення біорізноманіття малих рік басейну верхнього Дністра як складової частини екологічної мережі України”

Громадська екологічна організація “ЕКО-Довкілля” згідно проектних пропозицій 2001 року поданих до  Української річкової мережі ,  Робочого плану  УМР на 2001-2002 рр,  розпочала  вже тоді   реалізацію першого  етапу проекту  “Збереження  та поліпшення біорізноманіття  малих рік басейну верхнього Дністра  в Жидачівському районі  як складової частини екологічної мережі України”  , що передбачав широку інформаційно - просвітницьку компанію про водні об'єкти регіону . Ця діяльність  була відзначена  Дипломами  Всеукраїнського конкурсу “До чистих джерел”  в 2001 –2002 роках .  В 2003 році організація започаткувала  другий  та частково третій етап , що передбачає  вивчення стану малих рік басейну верхнього Дністра  Жидачівського району та  реалізація  ряду конкретних заходів  із метою  збереження та відновлення річок  району та особливо в межах  міста Жидачева  .   Реалізація цього проекту стає пріоритетною діяльністю громадської організації ” ЕКО-Довкілля” на наступні  роки 

 

Під час реалізації проекту   в 2003 році  проведена значна  робота :
- проводилось фіксування етапів проекту на фотоплівку й відеоплівку / відзнято 300 фотографій річкової мережі району , джерел , місць сміттєзвалищ / забруднень/ на берегах річок ;
/Частину фотографій розміщено  на компакт –диску , у вставках книги , а самі фотографії використанні для  фотоальбому  та використовуються для екологічної освіти   / .
- проведено хімічний аналіз річкової води / 100 проб/ ;
/Дані   відображені у брошурі “Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу Жидачівщини” , що  видана під час реалізації проекту /
- проводились заходи по прибиранню та озелененню ділянки водоохоронних зон річок Стрий ( в межах м. Жидачева), Дністра (біля впадіння р.Свіча , с.Новошино) , Бережниця ( в населених пунктах Бережниця та Лівчиці за участю Бережницької сільської ради )  в рамках Всеукраїнської акції “Чиста Україна –чиста Земля” , акції “Берегам  -чистий берег”.
      В урочищі “гребний канал”  в межах ріки Стрий висаджено 300 дерев на площі 0,5 га , почищено територію водоохоронної зони від водозабору ВАТ “ЖЦПК”  до автомобільного моста  із залученням  30 учнів під час проведення громадських оплачуваних робіт , які фінансувала Жидачівська міська рада  . Проведено заліснення крутих схилів до р. Стрий  в урочищі “Базиївка”  саджанцями порід сосни та смереки (всього посаджено 120 дерев) та в деяких місцях  проводилось залуження різнотрав'ям  ( вирізаними купинами дернини ) .       Учнями Лівчицької школи – інтернату проведено очищення центральної частини парку  - пам'ятки садово –паркового мистецтва  19 століття.  З адміністрацією Лівчицької школи –інтернату розпочата робота по написанню проектної пропозиції   “Проведенню дендрологічної реконструкції парку  в с.Лівчиці  вздовж річки Бережниця  (притока Дністра) згідно робочого проекту виготовленого Львівським  державним університетом  ім.І.Франка “.   
          Очищення водоохоронної зони р. Дністер  в природно-ландшафтному урочищі  “Скелясті залежні та кампанійські піски Бакоцинського краю” проходило одночасно з проведенням експедиції по дослідженню  прилеглих територій .
- обстежено та встановлено два місця розселення міноги української  на р. Стрий біля
м. Жидачева (матеріал опису  вміщений у брошурі “Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу  Жидачівщини” в розділі “тваринний світ”  ) В місцях відпочинку  на пляжі р. Стрий в межах м. Жидачева встановлено стенд , присвячений охороні міноги української
-спільно  з Жидачівським  управлінням  осушних систем  впорядковані та  досліджені  джерела , а саме :  в м. Жидачеві  - гора “Базиївка” ,  в селах  - Баківці , Бориничі , Вибранівка, Грусятичі , Квітневе , Кнісело , Лучани , Новошино , Пятничани, Трибоківці , Чорний острів
Триває робота по дослідженню та впорядкуванню  інших джерел  ;
- виготовлено інформаційно-освітні матеріали про водні об'єкти району (макет-схему водних артерій Жидачівського району у вигляді великого малюнка  та краєвидів маршруту екологічної стежки навколо м. Жидачева вздовж р. Стрий ).
Схема встановлена в екологічному класі громадської організації “ЕКО-Довкілля” і показана на обкладинці брошури , що видана в рамках проекту .
- розроблено нову веб-сторінку громадської організації  “ЕКО-Довкілля”  / www.ekodovk.narod.ru , http://eko.civicua.org/  на яку внесена місцева  інформації екологічної спрямованості по рубриках , існуючі проекти та матеріали брошури, що видана в рамках проекту
- проведена переплата екологічних видань на 2004 рік для поповнення бібліотеки екологічного центру ГО “ЕКО-Довкілля”
Роботу щодо реалізації проекту висвітлено  в публікації  “Збережи свою річку”  надруковану в районному часописі “Новий час” від 19 липня 2003 року .  Під час другого етапу  здійснено випуск брошури “Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу Жидачівщини” , яка  безоплатно розповсюджена по всіх освітніх закладах та бібліотеках району .
В результаті проведених громадських слухань  прийнята резолюція щодо річкової мережі Жидачівщини , що стала орієнтиром роботи для ГО “ЕКО-Довкілля” на найближчий час.
Завдяки  виконаної роботи розпочалась реальна робота по реалізації широкомасштабного проекту “Збереження та поліпшення біорізноманіття малих рік  басейну верхнього Дністра  як складової частини екологічної мережі України” ,  згідно розробленої громадською організацією “ЕКО-Довкілля” концепцією на найближчі 7 років  та резолюції громадських слухань щодо річкової мережі Жидачівщини.
Резолюція громадських слухань щодо річкової мережі Жидачівщини, проведених  за ініціативи громадської організації “ЕКО-Довкілля”
1. Ініціювати створення об'єкта природно-заповідного фонду  в басейні р. Стрий в урочищі г.Базиївка ( городищі часів Київської Русі)
2. В результаті проведеного хімічного аналізу річкової води  та моніторингу визнати найбруднішими річками Жидачівського району : Тейсарівка , Бережниця . В майбутньому основну діяльність скоординувати на покращення стану цих річок
3. З метою екологічної освіти та виховання розповсюдити серед навчальних закладів району , активістів екологічного руху книгу  “Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу Жидачівщини”. Продовжувати роботу по збору матеріалів стосовно водних об'єктів в регіоні  та перевидати доповнене видання . Постійно наповнювати матеріалами  екологічної тематики на веб-сторінках ГО “ЕКО-Довкілля”
4. Звернутися до  інспекції Мінекоресурсів України  у Львівській області  щодо екологічного впливу існування дамби  в районі водозабору ВАТ “ЖЦПК” та мосту  на р. Стрий .
5. Ініціювати створення робочої групи  - дорадчого комітету  по координації зусиль реалізації 2-3 етапів проекту .
6. Враховуючи  проблеми з пошуком установи по проведенню аналізу  якості річкової води ,яка виникла під час реалізації проекту ,  звернутися на 4 зустрічі УРМ  із метою пошуку коштів для закупівлі членам мережі мікролабораторій для аналізу води  та навчання проведення аналізу . (до речі, рішенням рішенням першої робочої зустрічі  УРМ  в 2001 році було прийнято рішення про централізоване замовлення та закупівлю для членів мережі мінілабораторій для аналізу якості води  . Відповідальна організація - НЕЦУ)
6. Облаштувати стенди річкової мережі Жидачівщини в екологічному центрі громадської організації “ЕКО-Довкілля”
7. Розпочати напрацювання  по реалізації  мікропроектів:
- влаштування реальних водоохоронних зон в нижній частині р. Стрий;
- облаштування туристично-екологічної стежки вздовж унікального природно-ландшафтного урочища  “Скелясті залежі та кампанійські  піски на стику рік Дністер , Свіча та інших малих річок регіону  ;
- проведення дендрологічної реконструкції  парку - пам'ятки  садово-паркового мистецтва  місцевого значення  в с.Лівчиці вздовж річки Бережниця (притоки Дністра ) згідно робочого проекту виготовленого Львівським державним університетом ім. І.Франка .
- розробка Плану дій  по оздоровленню малих річок  всього регіону .
8. Брати активну участь у практичних діях та особливо природоохоронних акція  посадок зелених насаджень вздовж водоохоронних зон річок.
9. Розпочати роботу по створенню “зеленої” бібліотеки  при екологічному центрі ГО “ЕКО-Довкілля”.
10. Провести літню експедицію   з метою виявлення нових джерел та їх паспортизації

Голова громадської організації
“ЕКО-Довкілля”                                                                    Євгенія Турченяк