Сидимо на бомбі сповільненої дії

Усі ми є свідками того, що наш район вщерть заповнений сміттям. Не можна й оком зирнути, аби не побачити купу сміття. По ньому ходимо, їздимо, ним дихаємо. І це вже не жарти, бо нищиться наше довкілля, наше здоров’я, середовище, завдяки якому ми існуємо. Екологи, епідеміологи, санітарна служба давно б’ють на сполох, а питання досі не вирішується, бо які б то не були програми -  завжди потрібні кошти. Їх не було і поки що немає. А сміттєзвалища тим часом перетворюються на бомби сповільненої дії. От і назріло надокучливо-сакраментальне запитання „Що робити?” Тому ми звернулись до людей, які в силу службових обов’язків відповідають за стан екологічної безпеки у районі або просто небайдужих до цієї проблеми, аби вони висловили своє бачення з цього приводу.

 

Юрій Яшин, завідувач сектором екологічного контролю в Жидачівському районі:
- Проблема сміття у районі набуває все більшої гостроти. Почнемо з того, що регіональних та місцевих програм поводження з відходами у нашому районі не розроблено. Схеми санітарного очищення населених пунктів розроблені тільки для м. Жидачева, м. Ходорова, смт. Журавна та смт. Нових Стрілищ. Спеціалізованих підприємств для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів на території району не створено.
Окремими місцевими радами надто повільно вживаються передбачені законодавством заходи щодо своєчасної ліквідації несанкціонованих звалищ відходів. Проведені торік перевірки показали, що це стосується Жидачівської, Ходорівської міських, Журавнівської, Гніздичівської, Новострілищанської селищних, Зарічанської, Дев’ятниківської, Отиневицької, Жирівської, Вільховецької, Бортниківської, Мельницької, Сидорівської, Любшанської, Монастирецької та інших сільських рад.
Деякими органами місцевого самоврядування ігноруються вимоги ст. 12 Закону України „Про відходи” щодо поводження з безгосподарськими відходами. Не створюються відповідні комісії, повільно ліквідовуються несанкціоновані сміттєзвалища, перед правоохоронними органами не порушуються питання щодо встановлення власників безгосподарських відходів. А це породжує безкарність за несанкціоноване створення безгосподарських сміттєзвалищ, забруднення і засмічення земель.
Проблематичним залишається виділення коштів з місцевого бюджету на виготовлення проектної документації та оформлення згідно з чинним законодавством земельних ділянок під сміттєзвалища та скотомогильники в кожному населеному пункті району. 
Страшно дивитися, що робиться при в’їзді у міську зону Жидачева з боку Ходорова. А біля стадіону „Авангард”? Це робота органів місцевого самоврядування підтримувати чистоту і порядок. Ми – організація, яка контролює, а не вирішує.
А що робиться вздовж доріг, які обслуговує Жидачівський автодор (за межами населених пунктів), а  трасу Тернопіль-Стрий – така ж служба, тільки стрийська? У нашому районі їх діяльності щодо забезпечення санітарного стану придорожніх смуг навіть близько не видно.
Протягом січня-лютого ц. р. сектором екологічного контролю у Жидачівському районі проведено ряд перевірок. За порушення вимог природоохоронного законодавства в частині поводження з відходами торік проведено 38 перевірок, до адміністративної відповідальності притягнуто 28 чоловік, сума штрафів становить 1040 грн. Протягом січня-лютого до адміністративної відповідальності притягнуто 16 чоловік. Та чи допоможе це повною мірою вирішити проблему звалищ сміття?
 Павло Бабій , головний санітарний лікар району :
(“санстанція попереджає про небезпеку)
    Вважається  , що  ми тільки  ще  будемо  сидіти на смітті . Ні  - ми вже на ньому сидимо. Не треба  чекати,   коли  утвориться фільтрат . Мають  бути місця  його  збору . звідки фільтрат  повинен  перекачуватися  на підприємство  біологічної очистки , тобто водоканал. Місто  разом з комбінатом  мало б про це подбати . Виробничі відходи призначені для утилізації , а побутові  - як прошарок між ними. 
   Чи треба  утворювати  в кожному  населеному пункті  звалище? За Законом України  “Про відходи” – так. Але , на мою  думку  доцільніше  облаштувати  регіональні – одне сміттєзвалище на 2-3 сільські ради. Це дасть  можливість  скооперувати  кошти  на проекту  документацію , придбання техніки, утримання персоналу і в кінцевому результаті  - утримання  смітника  у належному  санітарно- епідеміологічному стані . Років пять тому , як спеціально  утворена комісія  (С. Демченко)  визначила місця  на картах землекористування , провела уточнення.   А далі  все завмерло. Бо потрібні кошти на проведення робіт «Укрзахідгеологією» для визначення висоти стояння ґрунтових вод. Без цього  неможливо облаштувати сміттєзвалище, і воно так і залишиться незаконним. Й кошти не такі вже й значні. Коли запрошували головного гідрогеолога, він говорив про 600-800 грн. Тобто йшлося про те, що з нашого боку забезпечується робоча сила для копання шурфів, з їхнього - все решта. Та якщо взяти кожну раду – а це 115 населених пунктів, то сума випливає чимала. Стоїть питання і стосовно того, хто буде возити і чим возити.
    На сьогодні, як вже говорилося, є 4 законні сміттєзвалища, відповідно до вимог облаштовано звалище відходів й у с. Бережниці. Але на нього немає виробленої документації, тому вважається незаконним.
 У Ходорові проблема надзвичайна. Місто не має де викидати сміття. Існуюче сміттєзвалище теж незаконне через відсутність документації. Колись теперішнє місце під сміттєзвалище відводилось тимчасово. Ця ділянка була призначена для відходу землі з бурякопункту. Коли вирішувалось питання із сміттєзвалищем, всі служби погодились на тимчасове використання цієї ділянки. І так по сьогодні. 
Ми працюємо над тим, щоб, так би мовити, привести до одного „знаменника” дві ради – Ходорівську міську і Жирівську сільську, тобто влаштувати регіональне сміттєзвалище на відпрацьованих картах полів фільтрації цукрокомбінату. Ці карти не використовуються цукровнею і вже не використовуватимуться, бо вона ніколи не працюватиме. 20 років поля заростають чагарниками. Люди там поробили городи. 
Зараз проблема із землею під звалища через те, що землі розпайовані, а ніхто не думав, що кудись треба возити сміття. Тепер, щоб організувати звалище, землю треба викуповувати. Йдуть дощі, сніг, які збираються в улоговинах. Їх треба відкачувати і переганяти на очисні споруди. Сьогодні нічого цього не робиться.
У Жидачеві розширювати звалище можна тільки на південний схід у заплаві річки Стрий там, де вибрана глина. В інших місцях і напрямках цього не можна робити. Варто замислитись над тим, що один  мешканець району утворює 1 куб. метр побутових відходів у рік. Скільки сміття утвориться, якщо перевести на 11 тисяч населення Жидачева, порахувати нескладно. А за 2-3 роки „оборонний” вал із сміття повністю оточить місто. Щоб облаштувати сміттєзвалище, потрібен висновок «Укрзахідгеології». За генеральним планом - у районі Лисої гори. На сьогодні ці  землі розпайовані. Що робити? Генпланом було передбачено, але життя так склалось, що не передбачалось розпаювання. Стоїть питання будівництва заводу по переробці сміття. Треба знайти інвестора. 
Є й інша проблема. Добре, побудуємо. А чим доставляти сміття? Іншого інвестора шукати?..
З ЕКОЛОГІЧНОЇ ПРОГРАМИ Жидачівського району
Розділ 2 „Основні пріоритетні програми” захоронення твердих побутових відходів:
1.2. Захоронення твердих побутових відходів (ТПВ). На весь район обладнано лише 4 сміттєзвалища для захоронення ТПВ, але лише одно з них у м. Жидачеві відповідає мінімальним санітарним вимогам. У м. Ходорові сміттєзвалище не має санітарнозахисної зони. Всі сміттєзвалища, крім Жидачева, не забезпеченні обслуговуючим персоналом, технікою для розгортання і трамбування ТПВ. На всіх 4-х сміттєзвалищах ТПВ не засипаються землею для їх наступної рекультивації та забезпечення біохімічних процесів утилізації. У 101 населеному пункті комісією по вибору земельних ділянок було вибрано і попередньо погоджено земельні ділянки під сміттєзвалища. Але відведення їх згідно з чинним законодавством не оформлене через відсутність коштів на отримання висновків гідрогеологів.
Відсутність чітких графіків поквартального вивезення ТПВ призводить до створення стихійних незаконних сміттєзвалищ у різних ділянках населених пунктів, у придорожніх смугах, лісопосадках, на берегах рік, дренажних канав, озер. У той же час необхідно відмітити пасивність органів місцевого самоврядування у виявленні та притягненні до адміністративної відповідальності осіб та порушення правил санітарної очистки і благоустрою населених пунктів відповідно до ст. 152 КУпАП. 
...У Жидачівському районі склалась катастрофічна ситуація з вивезенням та утилізацією твердих побутових відходів. З 118 населених пунктів є сміттєзвалища ТПВ лише у чотирьох... Ще однією проблемою є брак земель, які відповідають усім санітарно-епідеміологічним вимогам. Для вирішення цієї проблеми необхідно зробити ряд кроків: 
- зобов’язати сільські та селищні ради виділити землі під сміттєзвалища; розробити проектну документацію для кожного сміттєзвалища. За попередньою інформацією Жидачівської райдержадміністрації, вартість проектної документації буде становити в середньому 2-3 тис. грн для кожного населеного пункту;
- налагодити систему збору та вивезення ТПВ. За попередніми розрахунками, вартість обслуговування населення буде складати 500-600 тис. грн у рік.
Загальна вартість відведення земель під сміттєзвалища складатиме 236-354 тис. грн. Всі витрати по функціонуванню сміттєзвалищ (збір, довіз ТПВ та нагляд за смітником) можуть покриватись за рахунок оплати населенням витрат на здійснення цієї екологічної послуги.
 
 Районний часопис « Новий час»  №12 від 24 березня 2007р