Білий лелека об’єднує

Білий лелека є символічним птахом для українського народу і часто фігурує, як у народному фольклорі, так і в сучасному мистецтві. Сьогодні цей вид знаходиться під загрозою глобального зникнення. В Польщі та Україні гніздиться 35 % світової популяції білого лелеки, це означає, що від чисельності виду в обох країнах може залежати доля світової популяції.
Протягом десяти років польські природоохоронці впроваджують загальнодержавну програму охорони білого лелеки. Будують штучні платформи під гніздами на електричних стовпах, дахах і деревах (їх уже збудовано або відремонтовано близько 10 тисяч), проводять екопросвітницьку роботу, намагаються зберігати зволожені місцевості, де харчуються птахи.
В Україні також проводились великомасштабні акції з охорони білого лелеки, серед яких і “Рік білого лелеки” у 2000 р., оголошений Українським товариством охорони птахів. У рамках подібних програм відбувалися практичні заходи, зокрема і будівництво штучних гніздівель. Однак, у цьому напрямку не було чіткої скоординованої діяльності. До того ж, недостатньо використовувався потенціал співпраці з органами місцевого самоврядування і службами електропостачання.
Тому, між польським природничим товариством “Боцян” (м. Сєдльце) і Західним відділенням Українського орнітологічного товариства (м. Львів) була досягнута домовленість про втілення в Україні проекту з охорони білого лелеки та проведення двох науково-практичних семінарів під загальною назвою „Обмін досвідом з охорони білого лелеки між польськими та українськими природоохоронними організаціями”.
Перший семінар відбувся 25-26 лютого 2004 року в с. Окунінка на березі оз. Білого біля м. Влодави у Польщі. У його роботі взяли участь 25 представників польських природоохоронних організацій, енергетичних служб та місцевої влади. З українського боку – делегація з 8 осіб, до якої теж входили природоохоронці, енергетики та представники управлінь екобезпеки. Після дводенного обміну досвідом охорони білого лелеки в обох країнах та показового встановлення платформ під гнізда лелек, українська делегація повернулася впроваджувати в життя здобутий у Польщі досвід, готувати відповідний семінар на своїй території і встановлювати перші платформи.
26-27 березня 2004 р. на базі Шацького природного національного парку у с. Світязь відбувся другий польсько-український семінар. Організаторами семінару виступили Західне відділення Українського орнітологічного товариства (Бокотей Андрій, м.Львів), Природниче товариство „Боцян” з Польщі , Шацький природний національний парк та Державний природознавчий музей НАН України, за фінансової підтримки програми „Przemiany w Regionie (RITA)”.
У роботі семінару взяли участь 44 учасники, які представляли 8 областей України: 16 природоохоронців, 6 енергетики з Волинської, Львівської та Івано-Франківської областей, 4 представники владних структур та 7 журналістів, а також 11 гостей із Польщі (10 природоохоронців та 1 енергетик). Івано-Франківська область була представлена Калуською МГЕО “Еко-Гал-Оствінд” (Ігор Дидич) та Івано-Франківськобленерго (Володимир Зоровецький). Протягом роботи семінару були заслухані 10 виступів про сучасний стан білого лелеки, його моніторинг та способи охорони в Польщі та Україні. Проведений виїзд до с. Пульмо Шацького району для демонстрації встановлення гніздової платформи для білого лелеки (шість платформ були встановлені до семінару).
Учасники семінару констатували, що в Україні існує серйозна проблема гніздування білого лелеки на опорах електричних ліній (у Волинській обл. це 46 % від усіх гнізд), що часто спричинює загибель птахів та їх потомства, а також приносить збитки енергетичним службам, а відтак і державі, через пошкодження електричних ліній. У популяціях цього виду в Україні існує тенденція до збільшення числа гнізд на електричних стовпах.
З метою запобігання загибелі птахів і втрат електроенергії, заплановано розпочати в Україні широкомасштабний проект з налагодження співпраці між природоохоронними організаціями, енергетичними службами та владними структурами з метою влаштування штучних платформ під гніздами, що збудовані на електричних стовпах.
На семінарі зазначалося, що встановлення штучних платформ є економічно вигідним для енергетичних служб. Зокрема у Польщі кошти встановлення однієї платформи під гніздо лелеки на стовпі дорівнює коштам двох виїздів на ремонт пошкоджених електроліній.
В рамках проекту крім заходів з безпосереднього порятунку гнізд у Польщі широко застосовується освітня програма “Лелека” для учнів середніх шкіл. В рамках цієї програми учні проводять спостереження за прильотом та відльотом лелек, ведуть щоденники спостережень за гніздовим життям птахів, що гніздяться поруч, разом з вчителем проводять обліки гнізд у своїй місцевості та здійснюють заходи з охорони лелеки та місць його проживання і живлення. Цей досвід теж варто перейняти та запровадити в українських школах.
За наслідками семінару восени планується видати брошуру з описом основних заходів з охорони гнізд та середовищ існування лелеки в Україні.
З метою підведення перших підсумків проекту у листопаді 2004 року запланована чергова зустріч природоохоронців, енергетиків та представників владних структур з України та Польщі.
У 2004-2005 роках в Україні, в рамках загальноєвропейської акції, проводитиметься облік гнізд білого лелеки в якому зможуть взяти участь усі, хто бажає долучитися до його охорони. Для участі в цій акції можна звернутися за адресою: 01103, м.Київ, а/с 33, Українське товариство охорони птахів.
Бокотей Андрій (Львів)