Що таке фітонциди?

Фітонциди — це фітоорганічні речовини (альдегіди, кетони, складні ефіри тощо), які виділяють рослини. Вони здатні пригнічувати розвиток бактерій і мікроскопічних грибів і навіть вбивати їх. Фітонциди одних видів рослин можуть лише гальмувати ріст і розмноження мікроорганізмів, інших — вбивати збудників хвороб. Переважна більшість рослин виділяє леткі фітонциди, які згубно впливають на мікроорганізми на відстані. Деякі рослини виділяють фітонциди лише при пошкодженні їхньої тканини.

Влітку 1 га листяного лісу виділяє в середньому на добу 2 кг фітонцидів, шпилькового — 5 кг (В. П. Тульчинська, С. Г. Юргелайтіс, 1981). Такої кількості їх достатньо для обеззараження повітря середнього за величиною міста. В лісі в 1 м3 повітря налічується не більше 500 патогенних мікробів, тоді як у місті їх понад 36 тис. (Н. 3. Ворончихин, 1976). У березовому лісі в 1 м3 повітря налічується всього 450 мікробів, у сосновому — 200—300, що нижче існуючих норм для операційних приміщень.

Леткі фітоорганічні речовини рослин виявляють вибіркову дію по відношенню до різних патогенних мікроорганізмів. Так, фітонциди дуба звичайного вбивають збудників дизентерії та паратифу, ялиці білої — збудника дифтерії, сосни звичайної — збудника туберкульозу. Леткі фітоорганічні речовини деяких рослин (черемхи звичайної, ялиці білої, горобини звичайної та ін.) виявляють не тільки антимікробну дію, але й згубно впливають на комах.

Фітонцидна активність рослин залежить від їх розвитку, періоду вегетації, фізіологічного стану, ґрунтових та кліматичних умов, а також від погоди, часу доби тощо. Найвища фітонцидна активність лісових рослин у весняно-літні місяці і знижується до осені. Виділенню фітонцидів сприяє підвищення відносної вологості та температури повітря. Максимальна фітонцидна активність деревних і чагарникових порід у межах доби спостерігається у другій половині дня.

Найвищої фітонцидної активності набувають основні лісові рослини в умовах Карпат у липні — на початку серпня Дика Оксана молодіжна група “Ми азом”(місто Калуш та район).
Інформація взята з книги “Ліс-база відпочинку” В.Середін, Ужгород 1988.