Екоцентр у Ворохті

Дорогою з Ворохти до Говерли подорожуючі минають екологічний центр. В будинку для гостей є можливість ночівлі для мандрівників та туристів. Центр знаходиться на території колишнього форельного господарства, яке реорганізовується німецькою  громадською спілкою Оствінд разом з українськими Еко-Гал-Оствінд, Еко-Плай та Карпатським Національним парком в пермакультурне спорудження для тривалого регіонального розвитку у Карпатах. Крім цього Центр повинен сприяти розвиткові екологічного туризму та популяризації і впровадженню альтернативних видів енергетики в  Карпатському регіоні.

 

Що таке пермакультура?
Наука пермакультура бачить людину у зв язку з оточуючими її екосистемами. В своїй діяльності людина повинна використовувати природу якомога ефективніше, але одночасно звертати увагу на збереження і догляд її природнього циклу, щоб не шкодити його природній життєвій основі. Пермакультуру можна добре демонструвати на прикладі високопродуктивного садово-городнього господарства на малих площах без застосування отрутохімікатів. Витрата часу на обслуговування саду-городу повинна бути незначною, щоб сприяти в достатній мірі соціальним та інтелектуальним заняттям. Слід сказати що спрощена форма пермакультури на Україні має після розпаду колишнього СРСР і забезпечує існування багатьох сімей.

 

Тривалий туризм.
Подорожі вчать, так говориться в європейському інформуванні. Однак в останні десятиліття розвивався масовий туризм, який був спрямований на зогрієнтоване використання вільного часу і який сильно обтяжує навколишнє середовище. Тривалий туризм означає поїздки, які ознайомлюють з чужою культурою, та активно задіяні в проектах місцевого розвитку, які стосуються навколишнього середовища та самодопомоги країні в яку відбуваються подорожі. Немаловажним є також загальна екологічна організованість(наприклад використання залізничного транспорту, кінного транспорту, проживання у місцевих садибах тощо).

 

Сонячний парник.
У такому високорозміщеному середньогір ї, як Карпати, рік пропонує тільки короткий період для вирощування овочів. Сонячний парник реально подовжує цей часовий простір, де південним заскленням великої площі максимально перехоплюються сонячні промені. Парник нагрівається і тепло тривалий час зберігається у глиняних чи дерев яних стінах. Добра ізоляція сприяє тому що вже ранньою весною рослини проростають з насіння і в середині травня  їх висаджують на грядках. Деякі види рослин можна повністю вирощувати в парнику до повної стиглості.

 

Компостні туалети.
Крім того багато невеликих населених пунктів у Карпатах не мають каналізації, або ж вона забруднює річки. Компостний туалет працює без води на базі сухого гумусу, який утворюється в результаті перетворення калу та відходів деревини(стружка,тирса) в компост. Компостний туалет - це досконала техніка, яка пропонує гігієну та комфорт.

 

Рослинний очисник.
Ужилих будинках виникає відпрацьована вода, наприклад підчас миття тіла, приготування їжі, пранні речей. Ці стічні води не можуть одразу потрапляти в природні водойми чи грунтові води. Багатоступеневий рослинний очисник робить можливим очищення відпрацьованої води механічним та біологічним способами(в Центрі започатковано такий очисник). Для ще досконалішого очищення  використовуватись можуть закриті (ті що не використовуються) ставки.

 

Українська лазня.
Без теплої та холодної води з крану пропонується здорове миття тіла. Українська лазня є блоковою спорудою в якій вода нагрівається за допомогою печі на дровах, велике каміння нагромаджує тепло і повітря наповнюється парою, яка береться з аромату сухих трав.

 

Демонстраційні установки вітрової ,сонячної та гідроенергії.
Планується спорудження демонстраційних установок альтернативної енергетики (на території Центру) невеликої потужності для популяризації автономного використання в приватних садибах та на невеликих підприємствах Карпатського регіону.

 

Підготував Соколов Володимир молодіжна еко-група "Ми разом"