Нові граблі

Про небезпечні для здоров'я діокси ноподібні сполуки (ДПС) ВШ уже писав. І пояснював, що це високо токсичні хімічні речовини, здатні викликати порушення системи травлення, імунітету, фіброз печінки та підшлункової залози, прогресуючий атеросклероз, дис функцію щитовидної залози та ін. Однак гостра токсичність ДПС - не головна небез пека. Набагато небезпечніші віддалені наслідки накопичення токсинів - це може призвести до спалаху онкологічних захворювань.

 

Все це говорилось у зв'язку із затвердженням в кінці минулого року проекту експериментальної установки по спалюванню сміття в Сумах. Тоді голова міського екологічного центру „ЕкоПраво-Суми” Володимир Шульга бив тривогу з приводу можливого утворення діоксинів при охолодженні газу, що виділяється після спалення сміття. До речі, тоді до думки еколога частково прислухались і зміни у процес переробки сміття внесли.

Тепер Володимир Петрович знову звертає увагу громадськості на небезпечний, на його погляд, проект. Мова йде про наміри шосткинського ТОВ "Елга" збудувати у цьому році в Шостці стаціонарну установку по знешкодженню 2500 тонн отрутохімікатів, фінансову підтримку цьому проекту надає облрада, яка для цього на 2002-2003 роки виділила 116,5 тис. грн. А позитивний висновок дало держуправління екоресурсів у Сумській області.

 

Розглядався цей проект і в облорганізації Українського товариства охорони природи. На думку голови облорганізації УТОП О.Титаренка, він небезпечний для природи і здоров'я людей. Ним передбачена трьохступінчаста очистка газів, що потрапляють в атмосферне повітря. Однак частина газів все ж викидається без очистки. Технічно безпідставним О.Титаренко назвав другий ступінь очистки, де гази потрапляють у піч з каталізатором, який використовується у вигляді панелей, а не сітки чи гранул. Причому при високій швидкості газу ще застосовується каталізатор, що використовується для одержання ароматичних вуглеводів, високооктанових бензинів, аміаку та азотної кислоти. Вже цього, на думку еколога, достатньо, щоб не погоджувати проект. і Але, можливо, спеціалістів держуправління екоресурсів у Сумській області дещо "загіпнотизували" висновки Київського інституту ЕКОГіНТОКС ім. В.Медведя? У них йдеться про те, що "кількість діоксинів у димових газах при спалюванні лише дрів, які використовуються при : знешкодженні непридатних і заборонених пестицидів (НЗП) як паливо, в 12 разів перевищує кількість діоксинів, виділених після очистки викидів при знешкодженні НЗП". Але добре відомо, що в дровах хлор відсутній, а без нього, кисню і певних температурних умов не можугь утворюватись і ДПС.

З іншого боку, ДПС у викидах є і будуть - така технологічна можливість газоочисток. Це підтверджено й замірами того ж інституту ім.В. Медведя: концентрація ДПС у викидах газоочисних установок в повітря на 3 порядки перевищує норми ГДК в 1 кг рідини. Враховуючи те, що напіврозклад ДПС становить близько 20 років, що ж буде з природою і з нами?..

 

Але проблема збереження отрутохімікатів у області є. Половина із взятих за рік проб води у громадських колодязях Сумщини показують перевищення вмісту нітратів. Це і подальше руйнування існуючих складів отрутохімікатів, власне, й спонукало до термінових пошуків і рішення проблеми. Але, на думку голови „ЕкоПраво-Суми” В.Шульги, знешкодження отрутохімікатів методом піролізу тільки додасть діоксинових проблем.

Володимир Петрович послався на документи відповідних органів Європейського співтовариства, де значиться, що всі підприємства Європи, які викидають у довкілля ДПС, до 2005 року повинні бути зупинені. Світова наука визнала такі технології шкідливими. Але це, очевидно, не для нас. У нас свої екологічні граблі? На думку В.Шульги, треба все ж під контролем місцевої влади навести порядок на існуючих складах: відремонтувати їх, доки наука не знайде безпечних методів знешкодження отрутохімікатів. А з непридатних дрібних складів вивезти все туди, де створені необхідні умови для зберігання пестицидів. Для цього особливих капвкладень і багато часу не потрібно. І це буде правильно на сьогодні.

 

Олена Пахолюк газета „Ваш Шанс” №14 02.04.2003.